Nikdy jsem nenavštěvoval atletický klub, vždy jsem byl běžec – laik, a i proto nikdy mé výsledky nebyly kdovíjaké. Nikdy však není pozdě si nechat poradit a i já jsem se k tomu rozhodl. Na jeden z tréninků jsme si pozval mladého, ale zároveň už zkušeného trenéra Jaroslava Hochmuta.
Známe to asi každý. Nechce se nám vstávat, snídaně trvá déle než obvykle a do toho všeho volá kolega. Nestíháme. Běžíme na vlak, autobus, tramvaj nebo metro. Tentokrát souboj probíhal v odpoledních hodinách a na větší vzdálenost. Jak to všechno dopadlo?
V čem jsou základní rozdíly a k čemu je ten který dobrý? V následujícím článku se dozvíte, kdy běháte a kdy se jedná o indiánský běh neboli jogging.
V minulých dílech seriálu „Jak si zlepšit běžeckou výkonnost po čtyřicítce?“ jsem se zaměřil spíše na tu aktivní část, tzn. na posilovnu, otužování a jógu. No…někdo může vnímat otužování jako ne moc aktivní činnost, ale to byste se divili, jak to zrychlí tep, možná více jak při 30. kilometru v maratonu…
Správné držení těla, odstranění špatných návyků ze sezení u počítače může mít velký vliv na zlepšení nejen vaší techniky, ale také celého vašeho výkonu běžeckého stylu. Alexandrova technika je metoda, jak toho docílit.
Pro nás v redakci je zima období, kdy jde vše tak nějak víc ztuha. Kvůli namrzlému asfaltu na stezce nebo díky hlubokému sněhu na horách jsme o poznání pomalejší. Vychytat správné navrstvení oblečení, abychom nepřehřáli motor, ale zároveň nepromrzli, je taky velká alchymie. A ani přemluvit unavené tělo vyběhnout jen s čelovkou do tmy, není nic jednoduchého. Jenomže, až se jarní sezóna zeptá, argument „byla tma…“ nám bude k ničemu. Jak tedy poznám, že už je opravdu třeba začít trénovat…?
Běháte si jen tak pro radost, užíváte si pocitu svobody, bez starosti a také bez závodů? Jistě vás zkušení kolegové neustále hecují, abyste zkusili opravdový závod a zažili ty správné emoce? Určitě se chcete do toho pustit, ale nevíte, jak efektivně trénovat. Poradíme, jak se připravit na závod, i když už nejste úplný začátečník.
Stres. Pro mnohé pověstný strašák, kterému se snažíme vyhýbat jako čert kříži a pro jiné každodenní náročná realita. Naše hektická doba bohužel stresu velmi nahrává.
Nový projekt webu SvětBěhu.cz a časopisu Svět běhu spouštíme na přelomu roku. Nabídneme všem běžcům různých výkonností zcela nové prostředí, kde bude možné diskutovat, soutěžit, vzdělávat se a vzájemně se obohacovat o nejrůznější nejen běžecké myšlenky.
Když v závodě (či v tréninku) běžím do kopce, tak se spoléhám na to, že budu mít dobrý dech, sílu v nohou, případně že mě nahoru potáhne pohled na krásný zadek v legínách běžkyně přede mnou.
Všichni dobře víme, že běh je zdraví prospěšný a po vydařeném běhu máme vždy dobrý pocit. Tento pocit se ale obvykle dostavuje až v průběhu tréninku a hlavně po něm. Naopak ve chvíli, kdy je potřeba vybojovat ve svém programu čas právě pro běh, nebo ve chvíli, kdy se nám opravdu vyběhnout nechce, to nebývá vždy jednoduché… Jak sebe nebo své bližní tedy motivovat k pravidelnému běhání?
Řada běžců řeší dilema, jak se po covidu vrátit k plnohodnotnému tréninku. Přinášíme 10 rad, kdy a jak začít znovu běhat.
Potká se bojovník číslo dva s mrtvolou, kobrou a tanečníkem a …ne, to není začátek vtipu. Ale toto shledání může nastat, když si několik lidí zacvičí jógu a použije tyto pozice (nebo-li ásany). I já měl možnost okusit tuto na první pohled ladnou, zároveň ale i chvílemi bolestivou sportovně-pohybovou činnost a uvědomil jsem si, jak mi pomáhá při zlepšování se v běhu
V posledních deseti letech se v Česku vyrojilo několik sportů či pohybových aktivit, které svou popularitou dokázalo „šlapat na paty“ fenoménům jako jsou fotbal či hokej. Po florbalu, biatlonu a MMA se vloni novým, bez nadsázky, národním sportem stalo v našich končinách otužování.
Rádi byste vzali svého čtyřnohého kamaráda běhat? Nevíte, jak to udělat správně? Na co si dávat pozor a kdy pejska radši nenutit? Vše se dozvíte v článku.