Zimní běžecká příprava je především o nabíhání kilometrů, o objemech. Bylo by však chybou z ní zcela vyloučit trénink tempa a rychlosti. Ovšem na čem by běžci a běžkyně měli opravdu zapracovat, je síla a zlepšení dechu. Přičemž je dobré pochopit, že při posilování pracujeme i na zvýšení kapacity plic. A ať si to uvědomujete, či ne, dýchání je to, co ovlivňuje váš běžecký výkon, protože komu dojde dech, tomu dojde kyslík a končí.
Jen otrlí a zkušení běžci si ještě na přelomu podzimu a zimy dopřávají požitek ze závodní atmosféry. Pro většinu běžců už jsou ale závody v zimních měsících minulostí a teď spřádají plány na další, snad úspěšnější běžeckou sezonu.
Posilování bylo u vytrvalců dříve pouze okrajovou záležitostí. Cílená silová tréninková příprava neexistovala. Vytrvalcům byl doporučován pouze trénink formou kompenzačního cvičení, zejména s vlastní vahou. Trend byl posilovat nohy jen při samotném běhu. Dnes má posilování multisystémový přesah a je pevnou součástí tréninku.
Podzim je v plném proudu a zima bude zanedlouho klepat na dveře. Když někomu během zimních měsíců říkám, že mám trénink, tak se hned zvědavě ptá: a to jako trénuješ někde v tělocvičně? Ne, přece venku. Ale vždyť venku se brzo stmívá, teploty padají k bodu mrazu, jednou sněží, pak prší, všude břečka a pak to ještě na cestě začne pěkně klouzat, v tom se dá běhat? Moje odpověď zní: samozřejmě!
Ultramaratony v poslední době stoupají na popularitě. Možná se tak i vy ptáte, v čem spočívá jejich kouzlo, a nebo možná jaký blázen by do toho šel? Článek se pokusí prozradit více. Najdete sebe nebo své blízké?
Zařazujete do tréninku posilování? Spolu s kondičním trenérem Filipem Peřinkou se zaměříme na to, proč bychom ho měli zařadit a jaké konkrétní cviky nám pomohou zlepšit výkon.
Při běhu s kočárkem spalujete kalorie, dostáváte se zpátky do formy a zároveň je dítě venku. Zdá se, že to má jen samá pozitiva, ale tak to úplně není. Jaké věci byste si měli pohlídat, abyste neublížili sobě a hlavně dítěti?
Zajímá vás, jak se orientační běžci připravují na závod? Jaké jsou druhy mapových tréninků? Co je paměťák, švýcárna nebo sudá-lichá? Právě na to se zaměřuje tento článek.
Vrcholový sport je o neustálém pohybu nad propastí. Cesta na vrchol vede po úzkém hřebeni a stačí krok navíc a řítíte se dolů… Dát tréninku maximum je nesmírně těžké. Nikdo totiž přesně neví, kde zátěž tělo přestane zvládat.
Je jednoduché běhat z kopce? Prostě běžíte naplno stejně jako lyžaři si užívají sjezd v plné rychlosti? Jako v ostatních sportech, i zde existuje několik rad, jak běhat lépe a efektivněji z kopce.
Směs různých kultur, lidí, architektury a umění na jednom místě vytváří jedinečnou atmosféru – New York City. Chce to zažít a prožít. A proč ne při běhu. Při ranním běhu vidíte běžný život v metropoli úplně jinak než turista.
VO2 max je často skloňovaným pojmem v diskuzích o výkonnosti vytrvalostních sportovců. Co se tedy za tímto číselným údajem skrývá a jakou informaci tato hodnota nese? Je důležité pro hobby běžce znát jeho VO2 max?
Pro milovníky hor, kteří jsou zároveň běžci, je běh v horách ideální kombinací. Náročný běh do kopce bývá odměněn nádherným výhledem z vrcholků. Běh v horách vás zcela jistě pohltí a málokdo s ním přestane. Nespornou výhodou proti vysokohorské turistice je vzdálenost, kterou je běžec schopen urazit. Trail, který natěžko turisté zdolávají 3 dny, může výkonnostní běžec přeběhnout za jeden dlouhý den!
Vyběhnout se zdá být hlavně zpočátku jednoduché. Pokud se ale aspoň trochu zaměříte na běžecký styl, držení těla a správnou práci rukou či došlap, může vás to posunout v tréninku o další stupeň dál.
Mám běhat rychle nebo pomalu? Ráno nebo večer? Jak často? Je lepší běhat na silnici nebo v terénu? Většinou neexistuje jednoznačná odpověď, nicméně právě poslední otázku si rozebereme podrobněji.