„Pan trenér“ ing. Jan Kervitcer oslavil v pátek 10. února významné životní jubileum. V plné trenérské práci se dožil 80 let. Výročí je o to neuvěřitelnější i tím, že „trenéřině“ se věnuje již přes 60 let. Přinášíme při této příležitosti rozhovor, který vyšel v našem časopise v roce 2021. Do textu jsme doplnili několik gratulací jeho svěřenců. A za nás samozřejmě připojujeme: „Vše nejlepší Kervi! A mnoho dalších úspěšných sezón!“
Přemýšlíte, kam příští rok vyrazit na zahraniční závod, chcete svému běžeckému kamarádovi (nebo sobě) věnovat originální dárek k Vánocům, nebo jen poznat své oblíbené město jinak, trochu intenzivněji? Zažít atmosféru velkého závodu? Nebo „zabít dvě mouchy jednou ranou“ a spojit maratonský závod s rodinnou dovolenou?
Pro většinu běžeckých nadšenců není žádné roční období překážkou k běhání a náročné podmínky považují spíše za výzvu. Běhají ve vedru, v dešti, větru a v zimě také na sněhu. Jelikož sníh je konečně tady, máme pro vás několik tipů, jak se s běháním na sněhu co nejlépe vypořádat.
Marka Chrascinu a běhy do vrchu pojí posledních pár let silné pouto. Bodejť by ne! Jablunkovský patriot patří mezi nejlepší vrchaře v tuzemsku a v roce 2019 vybojoval bronz na MS v bězích do vrchu, čímž se katapultoval mezi světovou vrchařskou špičku. O tom, jak se k běhům do vrchu dostal a co obnáší příprava na vrcholné světové závody, o tom si budeme povídat s následujícím rozhovoru.
Přípravy na nejkrásnější vytrvalecký závod jsou v plném proudu. Prague International Marathon, který je oceněn prestižní známkou kvality World Athletic Elite Label Road Race, znovu nabídne půvaby české metropole a nezapomenutelný zážitek. Jeden dárek má pořádající tým RunCzech pro závodníky připraven už nyní – všichni registrovaní běžci budou moci na 42 kilometrů dlouhou trať každý týden trénovat s olympioničkou Evou Vrabcovou Nývltovou!
Jsem na více než sto procent sportovec tělem i duší. Na prvním místě je běh, který se stal nejen mým koníčkem, ale i povoláním v kombinaci s další velkou vášní – horami. Jsem tedy ideální prototyp trailového longaře.
Nicméně ve výškách se dá trénovat jen omezeně. Od podzimu do jara se můžete běžecky pohybovat jen v nížinách a městech, což není úplně ono.
Běh na 5 km je perfektním a hlavně reálně dosažitelným cílem pro všechny začínající běžce. Trénink pro vás bude velkou motivací a závod sám pak zdrojem třeba i radosti. Distance 5 km je ideální vzdáleností pro váš první závod.
Asi každý z nás, kdo trochu běhá, slyšel o tom, že vedle běhání je nutné se věnovat posilování středu těla. Pevný core, tedy hluboké břišní svaly, zlepšují rovnováhu, flexibilitu, sílu, vytrvalost – a tím i celkový fyzický výkon. Slouží ale také jako prevence bolestí zad, krční páteře, a velkých kloubů, jako jsou kyčle, kolena, ramena. Fyzioterapeutky ze studia Be Balanced nám popsaly, jak na správném posilování středu těla zapracovat.
Zimní běžecká příprava je především o nabíhání kilometrů, o objemech. Bylo by však chybou z ní zcela vyloučit trénink tempa a rychlosti. Ovšem na čem by běžci a běžkyně měli opravdu zapracovat, je síla a zlepšení dechu. Přičemž je dobré pochopit, že při posilování pracujeme i na zvýšení kapacity plic. A ať si to uvědomujete, či ne, dýchání je to, co ovlivňuje váš běžecký výkon, protože komu dojde dech, tomu dojde kyslík a končí.
Jen otrlí a zkušení běžci si ještě na přelomu podzimu a zimy dopřávají požitek ze závodní atmosféry. Pro většinu běžců už jsou ale závody v zimních měsících minulostí a teď spřádají plány na další, snad úspěšnější běžeckou sezonu.
Podzim je v plném proudu a zima bude zanedlouho klepat na dveře. Když někomu během zimních měsíců říkám, že mám trénink, tak se hned zvědavě ptá: a to jako trénuješ někde v tělocvičně? Ne, přece venku. Ale vždyť venku se brzo stmívá, teploty padají k bodu mrazu, jednou sněží, pak prší, všude břečka a pak to ještě na cestě začne pěkně klouzat, v tom se dá běhat? Moje odpověď zní: samozřejmě!
Ultramaratony v poslední době stoupají na popularitě. Možná se tak i vy ptáte, v čem spočívá jejich kouzlo, a nebo možná jaký blázen by do toho šel? Článek se pokusí prozradit více. Najdete sebe nebo své blízké?
Zařazujete do tréninku posilování? Spolu s kondičním trenérem Filipem Peřinkou se zaměříme na to, proč bychom ho měli zařadit a jaké konkrétní cviky nám pomohou zlepšit výkon.
Při běhu s kočárkem spalujete kalorie, dostáváte se zpátky do formy a zároveň je dítě venku. Zdá se, že to má jen samá pozitiva, ale tak to úplně není. Jaké věci byste si měli pohlídat, abyste neublížili sobě a hlavně dítěti?
Zajímá vás, jak se orientační běžci připravují na závod? Jaké jsou druhy mapových tréninků? Co je paměťák, švýcárna nebo sudá-lichá? Právě na to se zaměřuje tento článek.