Všichni známe záběry šlachovitých atletů z televize. Nohy se téměř nedotýkají země. Ladný krok. Ani známka únavy. Dokonce se zdá, že se ani nezačali potit. A to už za sebou mají 35 km. Jo, něco na tom běhu bude. A to ani nemusíte běžet maraton za 2:20h. Dokonce maraton nemusíte běžet vůbec. Vlastně ani půlmaraton. Právě volnost je na běhu jedna z nejkrásnějších věcí. Jenomže jak na něj? Pokud chcete s během začít, pokud chcete, aby vás bavil a abyste u něj vydrželi, přečtěte si sedmero následujících rad, které vám ve vašich běžeckých začátcích pomůžou.
Když skloubíte nadšení do běhání a trénink v beskydských horách, výsledky se dostaví. Potvrzuje to Barbora Macurova ze které entuziasmus z pohybu jen srší a která miluje dlouhé tréninky v horách. To přetavila v doposud největší úspěch kariéry a to stříbrnou medaili z loňského MS v horských bězích. V následujícím rozhovoru se dozvíte jak si ke sportu našla cestu, její přístup ke stravě nebo třeba typický tréninkový týden.
Dolomity jsou rájem turistů, lezců, ferratistů, cyklistů, lyžařů, skialpinistů a také běžců. Fantastická krajina s kulisami bílých velikánů dodává každému výběhu něco navíc. Nespočet možností běžeckých tras sleduje turistické i dálkové trasy. Radost z běhu si můžeme užít sami, s partou kamarádů nebo dokonce s celým startovním polem některého ze slavných běžeckých závodů.
Se startem běžecké sezony vychází i první letošní číslo Světa běhu. K dostání by mělo být na konci týdne na Pražském půlmaratonu i na dalších závodech. A předplatitelé se na něj mohou těšit co nevidět ve svých schránkách. O čem se v něm dočtete?
Nordic walking se v našich luzích a hájích stává poměrně rozšířenou aktivitou. Pryč jsou doby, kdy se hole braly pouze do hor nebo se jim lidé bránili, že přeci nejsou tak staří, aby se museli při chůzi podpírat holemi. Nordic walking je o odpichu a dynamice. Je to kondiční aktivita, která využívá chůze jako přirozeného pohybu s větším zapojením horní části těla pomocí odrazu ze speciálních holí pro nordic walking (nejedná se o chůzi s trekovými holemi!).
Slyšíte toto slovní spojení poprvé? Pak jste asi nikdy neběhali pod vedením trenéra. Co to vlastně běžecká abeceda je a proč je důležitá? To by měla být povinná součást znalostí a dovedností každého běžce.
Snad všichni běžci ve všech výkonnostních skupinách slyšeli pojmy jako „VO2max“, „tepová frekvence“ „tréninkové zóny“, „prahy“ nebo obecně „výkonnost“ a podobně. Ale ruku na srdce, víme všichni, co jednotlivé pojmy znamenají a jaká je jejich interpretace? Proto se jim a jejich spojitosti právě se srdcem budeme na následujících řádcích věnovat.
„Pan trenér“ ing. Jan Kervitcer oslavil v pátek 10. února významné životní jubileum. V plné trenérské práci se dožil 80 let. Výročí je o to neuvěřitelnější i tím, že „trenéřině“ se věnuje již přes 60 let. Přinášíme při této příležitosti rozhovor, který vyšel v našem časopise v roce 2021. Do textu jsme doplnili několik gratulací jeho svěřenců. A za nás samozřejmě připojujeme: „Vše nejlepší Kervi! A mnoho dalších úspěšných sezón!“
Přemýšlíte, kam příští rok vyrazit na zahraniční závod, chcete svému běžeckému kamarádovi (nebo sobě) věnovat originální dárek k Vánocům, nebo jen poznat své oblíbené město jinak, trochu intenzivněji? Zažít atmosféru velkého závodu? Nebo „zabít dvě mouchy jednou ranou“ a spojit maratonský závod s rodinnou dovolenou?
Pro většinu běžeckých nadšenců není žádné roční období překážkou k běhání a náročné podmínky považují spíše za výzvu. Běhají ve vedru, v dešti, větru a v zimě také na sněhu. Jelikož sníh je konečně tady, máme pro vás několik tipů, jak se s běháním na sněhu co nejlépe vypořádat.
Marka Chrascinu a běhy do vrchu pojí posledních pár let silné pouto. Bodejť by ne! Jablunkovský patriot patří mezi nejlepší vrchaře v tuzemsku a v roce 2019 vybojoval bronz na MS v bězích do vrchu, čímž se katapultoval mezi světovou vrchařskou špičku. O tom, jak se k běhům do vrchu dostal a co obnáší příprava na vrcholné světové závody, o tom si budeme povídat s následujícím rozhovoru.
Přípravy na nejkrásnější vytrvalecký závod jsou v plném proudu. Prague International Marathon, který je oceněn prestižní známkou kvality World Athletic Elite Label Road Race, znovu nabídne půvaby české metropole a nezapomenutelný zážitek. Jeden dárek má pořádající tým RunCzech pro závodníky připraven už nyní – všichni registrovaní běžci budou moci na 42 kilometrů dlouhou trať každý týden trénovat s olympioničkou Evou Vrabcovou Nývltovou!
Jsem na více než sto procent sportovec tělem i duší. Na prvním místě je běh, který se stal nejen mým koníčkem, ale i povoláním v kombinaci s další velkou vášní – horami. Jsem tedy ideální prototyp trailového longaře.
Nicméně ve výškách se dá trénovat jen omezeně. Od podzimu do jara se můžete běžecky pohybovat jen v nížinách a městech, což není úplně ono.
Běh na 5 km je perfektním a hlavně reálně dosažitelným cílem pro všechny začínající běžce. Trénink pro vás bude velkou motivací a závod sám pak zdrojem třeba i radosti. Distance 5 km je ideální vzdáleností pro váš první závod.
Asi každý z nás, kdo trochu běhá, slyšel o tom, že vedle běhání je nutné se věnovat posilování středu těla. Pevný core, tedy hluboké břišní svaly, zlepšují rovnováhu, flexibilitu, sílu, vytrvalost – a tím i celkový fyzický výkon. Slouží ale také jako prevence bolestí zad, krční páteře, a velkých kloubů, jako jsou kyčle, kolena, ramena. Fyzioterapeutky ze studia Be Balanced nám popsaly, jak na správném posilování středu těla zapracovat.