Kde se v těle vylučuje noradrenalin? Čtěte běžecký slovník!
Víte, k čemu slouží nitráty? Čtěte běžecký slovník!
V čem spočívá basální metabolismus? Čtěte běžecký slovník!
Proč je důležité míti chrom? To se dozvíte v našem běžeckém slovníčku.
K čemu se používá čip? To se dozvíte v našem běžeckém slovníčku.
Kdy může dojít k přetrénování? Podívejte se do našeho běžeckého slovníku!
Kdy se vám může hodit protetika? Podívejte se do našeho běžeckého slovníku!
K čemu se používá bandážování? Čtěte běžecký slovník!
Co si představit pod pojmem balanční cvičení? Čtěte běžecký slovník!
Na začátku dubna se v Chorvatsku konal ultratrailový závod Istria Ultra Trail 100 mil. Jednu z hlavních závodních tras, která měřila 105 kilometrů a překonávala převýšení 4790 metrů, grandiózně vyhrál český závodník, expert na vytrvalostní závody – Zdenda Kříž.
Současná situace je poněkud nešťastná, ale neměla by trvat věčně. Pojďme se trochu zasnít a cestovat aspoň virtuálně. Maratony v České republice nebo v Evropě už vám nestačí? Co si třeba zaběhnout maraton nebo půlmaraton v Jižní či Střední Americe? Maratony jsou extrémně populární všude ve světě a v Jižní Americe tomu není nijak. Běžce tady potkáte nejen ve městech, ale i v národních parcích jako je Torres del Paine v Patagonii nebo Los Nevados v Kolumbii. Kombinace exotické dovolené a běžeckého závodu by mohla být pravá výzva a zároveň největší zážitek vašeho života. Jaké trasy jsou v Jižní Americe nejpopulárnější?
Plantar fasciitis, neboli plantární fascie, je noční můrou každého běžce. Jedná se o šlachu spojující patu a prsty u nohou, která zároveň slouží jako opora pro klenbu a svaly chodidla. Co je zdrojem zánětu a jak se ho jednou provždy zbavit?
Už běháte několik týdnů a chcete si vyzkoušet svou výdrž „naostro“. Nebo jen máte rádi výzvy a chcete poměřit své síly s přáteli. Rozhodnutí padlo, přihláška na závod podána, příprava začíná.
S tím, jak v České republice stoupá popularita běhání, stoupá i počet pořádaných závodů. Pokud jste zkušení běžci a v nohách už několik závodů máte, zacílit ten další pro vás není problém. Jak si ale vybrat ten pravý závod, pokud s běháním teprve začínáte a chcete si změřit vaše síly?
Při běžeckém tréninku máme často svůj osvědčený zaběhnutý režim, který opakujeme několikrát do týdne. Stejná muzika v uších, stejný postup protažení namáhaných svalů, stejná běžecká trasa. Většinou se přizpůsobíme okolí svého bydliště, a tak běháme pouze na jednom typu povrchu. Možná je ale čas na změnu a my vám řekneme 5 hlavních důvodů, proč tyto běžecké povrchy měnit a střídat.