Jaký je váš běžecký styl? Jste s ním spokojeni nebo si myslíte, že kdybyste se někdy viděli v zrcadle, tak byste se zhrozili? Správným běžeckým stylem si ušetříte spoustu síly a vyhnete se mnohému zranění. Již drobné změny můžou způsobit zázraky.
Proč je posilování pro běžce důležité? Když běh není vyloženě silový sport? Odpověď je snadná. Pokud chcete být pevní a mít tělo pod kontrolou tak, aby zvládalo vytrvalost, rychlost, pravidelný běh, měli byste být silní. Do komplexní běžecké přípravy je nutné zařadit posilování.
Máte nějaký běžecký cíl? Vybrali jste si závod, ve kterém chcete být opravdu úspěšní? Říkáte si, že teď je potřeba už jen zatnout zuby a trénovat a trénovat až do úplného vyčerpání? Taková cesta ovšem k vysněnému cíli nevede. Při vaší cestě k úspěchu musíte brát v úvahu více věcí než jen odběhané kilometry.
Párkrát za týden si jdete zaběhat a rádi byste zkusili svůj první závod na 10 km? Tento tréninkový plán je pro ty, co běhají okolo 24 až 40 km týdně a chtějí svoji desítku zaběhnout za 48 minut, respektive ženy za 54 minut.
Pokud vás zajímá, co všechno z knihy „Zrozeni k běhu“ (z angl. Born to Run) byla a nebyla pravda o indiánském kmenu Tarahumarů, neváhejte si přečíst novou knihu Milana Daňka s názvem Ti, kteří utíkají pěšky.
Věnujete se rádi běhaní, ale připadají vám poslední dobou vaše tréninky trochu stereotypní? Musíte se k běžeckému tréninku častěji nutit? Bolí vás při intenzivnějším běhání nějaká část těla? Nebo prostě jen máte rádi změnu? Občasné zařazení jiného druhu sportu do běžeckého tréninku má mnoho výhod. Posílíte jiné svalové skupiny, naopak ulevíte těm partiím těla, které jsou při běhu více namáhány (zejména kolena) a také si trénink zpestříte.
Většina lidí mylně říká, že potřebuje být motivována. Motivace však pochází vždy z nitra, nemusíte mít před sebou závod, stačí sám sebe přesvědčit. Můžete vymyslet spoustu důvodů, proč nejít běhat, ale o to více, proč jít trénovat.
Chcete se sebou něco začít dělat? Rádi byste běhali, ale nevíte, jak začít? Nevíte, jak se vyznat v přehršli informací o běhání, které se na vás valí ze všech stran? Připravili jsme si pro vás pár rad do začátku.
Jistě znáte ten pocit, kdy máte v nohách naběháno nemálo kilometrů a motivace i radost z pohybu vás ženou neustále kupředu. Těšíte se, až svou dřinu zúročíte v závodech, či si „jenom“ splníte výkonnostní cíl. Co si možná nepřipouštíte, je strašák pod názvem zranění, který by vám jistě mohl plán přinejmenším překazit. Jedním z důležitých opatření, kterým můžete různým typům zranění předcházet, je posilování.
Zlepšit fyzičku, zhubnout, odreagovat se. Každý začal běhat z jiného důvodu. Ale těžké začátky jsme museli překonat všichni. Tady je těch pět největších…
Zajímá vás co je to intervalový trénink, jak dlouhý má být interval a doba na zotavení? Čtěte běžecký slovník.
Chcete vědět, co to je glykogen? Čtěte běžecký slovník!
Jak se přepočítávají kalorie? To Co se za nimi skrývá si přečtěte v našem běžeckém slovníčku.
Chcete vědět, co to je fartlek? Čtěte běžecký slovník!
Proč je pro běžce tak důležitý hořčík? To se dozvíte v běžeckém slovníčku.