Jak doplňovat všechny potřebné živiny a látky, když jsem vitarián, tedy jím stravu, která není tepelně upravovaná a zároveň jsem vegan?
Opět osmitýdenní tréninkový plán aneb jak uběhnout 10 km lehce pod 40 minut. V průběhu tréninku se doporučuje provádět před a po běhu strečink, ve čtvrtek pak nejen strečink, ale i běžeckou abecedu.
Pravidelně závodíte a trénujete a chcete si zlepšit svůj čas? Tento tréninkový plán je určen pro běžce, kteří běhají 65 – 95 km týdně a chtějí zaběhnout závod za 34 – 40 minut (muži) a ženy za 38 – 44 minut.
Chcete si zlepšit čas v závodu? Tréninkový plán pro běžce, co běhají 40 – 80 km týdně a chtějí zaběhnout závod za 40 – 48 minut (muži) a ženy za 44 – 52 minut.
Chcete si dát pořádně do těla a váš závod se koná již za 6 týdnů? Jestliže pravidelně běháte a závodíte, zde najdete tréninkový plán, který by vám měl umožnit dosáhnout krásného výsledného času pod 20 minut.
Každý začátek je těžký. Pokud s běháním začínáte, měli byste dodržovat některé zásady, aby vás běhání nepřestalo bavit nebo abyste si nepřivodili úraz.
První závody máte již dávno za sebou a vaším cílem je zrychlit vaše tempo a celkově se zlepšit? Patříte-li mezi ambiciózní běžce, je tento osmitýdenní tréninkový plán určený právě pro vás. Díky osmitýdennímu tréninku byste měli dokázat uběhnout závod na 5 km v čase cca 19 – 22 minut. Samozřejmě bez záruky a rozhodně už musíte mít něco natrénováno.
Nová kniha Milana Daňka s názvem Ti, kteří utíkají pěšky uvádí na pravou míru, co je a není pravda o indianském kmeni Tarahumarů, o kterém se píše ve slavné knize Christophera McDoughalla „Zrozeni k běhu“ (z angl. Born to Run). Záhadná postava Caballo Blanco, velký propagátor a podpůrce Tarahumarů, založil a každoročně pořádal závod Caballo Blanco Ultra dlouhý 80 km, dokud se záhadně neztratil – co se vlastně stalo a další podrobnosti se dočtete v knize.
Každý sportovec, ať už rekreační nebo profesionál, si musí dávat pozor na svoji stravu. Připadá vám to zbytečné, když jste fit, netrpíte nadváhou a nepotřebujete trhat rekordy? Určitě ale znáte trávicí potíže při běhu nebo i při jiném sportu, bolesti břicha nebo pálení žáhy.
Máte rádi výzvy? Chcete si něco dokázat, zkusit si, co vydržíte? Pak je ultramaraton pro vás určitě to pravé. Pokud rádi běháte a ještě navíc jste vytrvalí, odhodlaní a nevadí vám velké horko nebo sníh, určitě dříve nebo později neodoláte.
Pokud delší dobu opakujete stejný typ tréninku, je pravděpodobné, že vás běh začne nudit. Je-li to stále o tomtéž, může přijít vyhoření. Proto je dobré se nevěnovat jen běhání, ale i jiným pohybovým aktivitám, které celý trénink posunou dále a také vám vrátí radost z běhu.
Běh má mnoho různých forem a je dobré alespoň některé vyzkoušet a poznat. Není nic horšího než upadnout do stereotypu a běhat stále stejným způsobem. Nejen že nás běhání přestane bavit, ale jednostranné zatěžování pohybového aparátu může vést ke zdravotním potížím.
Běháte a chcete, aby vaše děti byly také sportovní a něčemu se aktivně věnovaly? Někteří rodiče berou dokonce své děti na běžecké tréninky. Na to ale pozor! To, co se líbí vám neznamená, že to bude vhodné pro vaše ratolesti, a že je to bude bavit.
Občas se někdo v mém okolí podiví, že se mi chce na závody, že mi nestačí „běhat si jen tak pro radost.“ Jenže je tu několik dobrých důvodů, proč se na závody přihlásit. Kromě lepších výkonů a následné radosti z nich jsou i další.
Není nic snazšího než zakoupit vybavení a začít běhat. Začínající běžci to ale mají v určitém ohledu těžší než kdysi, kdy byl problém sehnat (tenkrát se nekupovalo, ale shánělo) jakékoliv sportovní vybavení. Jeden až dva druhy sportovních bot, podobné to bylo s oblečením a čelovky v té době neexistovaly, šikovné české ručičky je vyráběly doma.