Nová kniha Milana Daňka s názvem Ti, kteří utíkají pěšky uvádí na pravou míru, co je a není pravda o indianském kmeni Tarahumarů, o kterém se píše ve slavné knize Christophera McDoughalla „Zrozeni k běhu“ (z angl. Born to Run). Záhadná postava Caballo Blanco, velký propagátor a podpůrce Tarahumarů, založil a každoročně pořádal závod Caballo Blanco Ultra dlouhý 80 km, dokud se záhadně neztratil – co se vlastně stalo a další podrobnosti se dočtete v knize.
Každý sportovec, ať už rekreační nebo profesionál, si musí dávat pozor na svoji stravu. Připadá vám to zbytečné, když jste fit, netrpíte nadváhou a nepotřebujete trhat rekordy? Určitě ale znáte trávicí potíže při běhu nebo i při jiném sportu, bolesti břicha nebo pálení žáhy.
Máte rádi výzvy? Chcete si něco dokázat, zkusit si, co vydržíte? Pak je ultramaraton pro vás určitě to pravé. Pokud rádi běháte a ještě navíc jste vytrvalí, odhodlaní a nevadí vám velké horko nebo sníh, určitě dříve nebo později neodoláte.
Pokud delší dobu opakujete stejný typ tréninku, je pravděpodobné, že vás běh začne nudit. Je-li to stále o tomtéž, může přijít vyhoření. Proto je dobré se nevěnovat jen běhání, ale i jiným pohybovým aktivitám, které celý trénink posunou dále a také vám vrátí radost z běhu.
Běh má mnoho různých forem a je dobré alespoň některé vyzkoušet a poznat. Není nic horšího než upadnout do stereotypu a běhat stále stejným způsobem. Nejen že nás běhání přestane bavit, ale jednostranné zatěžování pohybového aparátu může vést ke zdravotním potížím.
Běháte a chcete, aby vaše děti byly také sportovní a něčemu se aktivně věnovaly? Někteří rodiče berou dokonce své děti na běžecké tréninky. Na to ale pozor! To, co se líbí vám neznamená, že to bude vhodné pro vaše ratolesti, a že je to bude bavit.
Občas se někdo v mém okolí podiví, že se mi chce na závody, že mi nestačí „běhat si jen tak pro radost.“ Jenže je tu několik dobrých důvodů, proč se na závody přihlásit. Kromě lepších výkonů a následné radosti z nich jsou i další.
Není nic snazšího než zakoupit vybavení a začít běhat. Začínající běžci to ale mají v určitém ohledu těžší než kdysi, kdy byl problém sehnat (tenkrát se nekupovalo, ale shánělo) jakékoliv sportovní vybavení. Jeden až dva druhy sportovních bot, podobné to bylo s oblečením a čelovky v té době neexistovaly, šikovné české ručičky je vyráběly doma.
Jaký je váš běžecký styl? Jste s ním spokojeni nebo si myslíte, že kdybyste se někdy viděli v zrcadle, tak byste se zhrozili? Správným běžeckým stylem si ušetříte spoustu síly a vyhnete se mnohému zranění. Již drobné změny můžou způsobit zázraky.
Proč je posilování pro běžce důležité? Když běh není vyloženě silový sport? Odpověď je snadná. Pokud chcete být pevní a mít tělo pod kontrolou tak, aby zvládalo vytrvalost, rychlost, pravidelný běh, měli byste být silní. Do komplexní běžecké přípravy je nutné zařadit posilování.
Máte nějaký běžecký cíl? Vybrali jste si závod, ve kterém chcete být opravdu úspěšní? Říkáte si, že teď je potřeba už jen zatnout zuby a trénovat a trénovat až do úplného vyčerpání? Taková cesta ovšem k vysněnému cíli nevede. Při vaší cestě k úspěchu musíte brát v úvahu více věcí než jen odběhané kilometry.
Párkrát za týden si jdete zaběhat a rádi byste zkusili svůj první závod na 10 km? Tento tréninkový plán je pro ty, co běhají okolo 24 až 40 km týdně a chtějí svoji desítku zaběhnout za 48 minut, respektive ženy za 54 minut.
Pokud vás zajímá, co všechno z knihy „Zrozeni k běhu“ (z angl. Born to Run) byla a nebyla pravda o indiánském kmenu Tarahumarů, neváhejte si přečíst novou knihu Milana Daňka s názvem Ti, kteří utíkají pěšky.
Věnujete se rádi běhaní, ale připadají vám poslední dobou vaše tréninky trochu stereotypní? Musíte se k běžeckému tréninku častěji nutit? Bolí vás při intenzivnějším běhání nějaká část těla? Nebo prostě jen máte rádi změnu? Občasné zařazení jiného druhu sportu do běžeckého tréninku má mnoho výhod. Posílíte jiné svalové skupiny, naopak ulevíte těm partiím těla, které jsou při běhu více namáhány (zejména kolena) a také si trénink zpestříte.
Většina lidí mylně říká, že potřebuje být motivována. Motivace však pochází vždy z nitra, nemusíte mít před sebou závod, stačí sám sebe přesvědčit. Můžete vymyslet spoustu důvodů, proč nejít běhat, ale o to více, proč jít trénovat.