Může! Ale neberte si je s sebou na trénink na vodítku nebo v klícce. I když věřím, že přítomnost zvířecího parťáka by vás také dokázala povzbudit k lepším výsledkům, jistější bude, když do své běžecké přípravy zařadíte pravidelné cvičení jógy, v níž se takto označují dvě ze cvičebních pozic (asán).
Nejčastěji používanou metodou rozvoje vytrvalosti u rekreačních a výkonnostních sportovců jsou kontinuální (nepřerušované) metody tréninku. Tyto metody jsou stále základem tréninku u špičkových vytrvalců.
Sledování tepové frekvence je běžnou součástí tréninku profesionálních, ale i amatérských (hobby) sportovců. Je dobré mít povědomí o tom, jaké probíhají změny v srdeční frekvenci v nezastavitelném procesu stárnutí, nejen z důvodů tréninkových, ale zejména zdravotních.
Tréninkový plán pro běžce, kteří již mají nějaké zkušenosti a potřebují zlepšit svůj čas. Uběhnout půlmaratón s cílovým časem 1:50.
Peter Snell, Murray Halberg nebo Lasse Virén mají kromě zlatých medailí z olympijských her společné jméno trenéra Arthura Lydiarda. Chcete i vy trénovat jako šampioni? Čtěte, jak na to!
V trailrunningové a outdoorové branži se poslední roky nesou ve znamení internetových videoklipů a filmů, které zachycují sporty, hory a místa, která máme všichni tak rádi. V tomto článku najdete tipy na čtyři „běžecké“ filmy z horských krajin na nejrůznějších místech světa.
Už samotné slovo super, obsažené v termínu superkompenzace, naznačuje, že se jedná o něco mimořádného, něco, s čím bychom při tréninku měli počítat a některé zákonitosti s tím spojené respektovat.
Se zimním obdobím přichází velké dilema pro mnoho běžců. Zejména ti méně zkušení čelí pokušení vyhnout se tréninku a do mrazů raději nevyrazit. Ti zkušenější potom většinou znají své limity i tělo a ví, do čeho se ještě pustit.
Začneme krevním obrazem a zánětlivými markery, vyšetřeními, se kterými se potkal snad naprosto každý bez výjimky.
Zimní období je pro většinu výkonnostních běžců obdobím, kdy zvyšují tréninkové objemy a nabíhají kilometry, preferují kvantitu nad kvalitou. Proto je zima ideálním obdobím, kdy naběhané kilometry doplnit, popřípadě částečně nahradit jinými sporty.
Tento plán je určen všem, co běhají okolo 40 až 80 km týdně a chtějí si zlepšit čas svého prvního či druhého maratonu. Pro muže se počítá s časem okolo 3:30, pro ženy okolo 3:50.
Běháte 60 – 100 km týdně a chcete zaběhnout maraton ještě lépe a rychleji? Pak je tento plán určen právě pro vás. Cíl pro muže je čas okolo 3 h, pro ženy 3:20.
Rádi běháte, ale abyste váš okruh, sprinty nebo kopečky stihli co nejdříve, tak vynecháváte rozcvičku? Rozhodně nejste sami, kdo to tak dělá, ale bohužel se snažíte šetřit časem na nesprávném místě.
To, v jaké tepové frekvenci se pohybujete, je pro kvalitní trénink velmi důležité. Někteří běžci se spoléhají na sporttestry, které jim ukazují TF, ve které se právě pohybují, jiní se zase spoléhají jen na svůj pocit. Především je důležité si uvědomit, že efektivní trénink neznamená pohybovat se při stále stejné zátěži.
Závody a tréninky zaplňují téměř všechen váš volný čas a běháte více než 80 km týdně? Tento tréninkový plán je určen pro běžce, kteří chtějí zaběhnout závod za 30 minut (muži) a ženy za 34 minut.