Jeden z největších a nejkvalitnějších závodů v orientačním běhu na světě se koná ve švýcarských Alpách, pod názvem SWISS ORIENTEERING WEEK.
Čeští vrchaři mají za sebou úspěšné mistrovství Evropy, které se první červencový víkend odehrálo v italském Arcu. Vše korunovala Michaela Stránská, která vybojovala juniorské zlato v jednotlivcích. Dařilo se i mužům, kteří mezi týmy skončili ve složení Janů, Krupička, Fejfar a Lichý na stříbrném místě.
/SERIÁL PRO ZAČÁTEČNÍKY/ V dnešním díle „běhání v kopcích“ si povíme konkrétně o tom, jak správně a hlavně efektivně zdolávat kopce. Ty jsou pro každého běžce určitě noční můrou, přitom stačí opravdu málo a stanou se vyhledávanou disciplínou a závody v kopcovitém terénu budou patřit mezi ty vaše nejoblíbenější.
Veteránka Alena Krcháková dosahuje už několik let na vytrvalostních tratích kvalitních výkonů, které jí mohou některé i mnohem mladší soupeřky jen závidět. Přečtěte si o její přípravě na maraton ve Vídni pod vedením trenéra Jiřího Šmitáka.
Eiger Ultra Trail, který se bude konat 16. – 17. července 2016, je závod horský a náročný na druhou stranu velmi krásný. 101 km, kde překonáte přes 6 000 metrů stoupání, vám ukáže ty nejhezčí výhledy na horu Eiger.
Letošní pravděpodobně nejpočetnější český zástup běžců zavítal do Italských hor na závody Světové skyrunningové série (SWS) – Santa Caterina Vertical Kilometer a nový závod světové série, Livigno SkyMarathon.
Ideální je se běhání ve velkých vedrech a na přímém slunci samozřejmě vyhnout. Ovšem skutečnost, že i v našich klimatických podmínkách se přes léto tropickým vedrům nevyhneme, nás staví do situace, kdy ve vedrech prostě běhat musíme. Je ale třeba dodržovat několik zásad a své tělo na tuto extrémní zátěž navykat.
Horské etapové závody, konající se po sobě jdoucích dnech, jsou poměrně vzácné. Tatry Running Tour, jeden z takovýchto závodů, je však nejen svou lokalitou, ale také zastoupením běžců z devíti zemí světa – například Švýcarska, Velké Británie, Kanady či Dánska – důkazem, že popularita tohoto sportu rychle roste.
I běh terénem má mnoho podob. Pro stále oblíbenější závody trailového běhu a sky race je výbornou průpravou orientační běh. Čím je přínosný pro trailové běžce a kde ho vyzkoušet?
Už dlouho běháte, občas si dáte nějaký závod na 5 nebo maximálně 10 km, ale letos jste se rozhodli, že si zaběhnete půlmaraton? Podobně to má i naše kolegyně – fotografka Tereza Mašková. Ona má však velkou výhodu, že její otec je Jirka Mašek – náš kolega a trenér, který jí bude sestavovat tréninkový plán. Můžete využít příležitosti a připravovat se na půlmaraton společně s Terkou.
Jakub Smetana, mladý nadějný český běžec, se jako jeden z 16ti z celého světa účastnil prestižního kempu Salomon Running Academy. Na tomto výběrovém kempu, kde se hledají talentovaní běžci, pochytil spoustu zkušeností a rad od těch nejlepšícj jako jsou Anna Frost, Jonathan Wyatt nebo Philip Reitier.
/SERIÁL PRO ZAČÁTEČNÍKY/ Běh není pokaždé jen na rovinatém terénu, jak si někteří začínající běžci a běžkyně představují. Určitě je hezké běhat po rovině a přitom se moc nenamáhat. Když se ale rozhlédnete ve svém okolí, tak zjistíte, že vyloženě rovinatých úseků ve skutečnosti moc není.
Ve stejný den, kdy se konal na Lysé hoře Lysohorský čtyřlístek jakožto MČR v Ultra Skymarathonu, na ostrově věčného jara probíhalo letošní druhé pokračování světové skyrunningové ultra série – SWS, Ultra Skymarathon® Madeira. Zastoupení českých běžců nebylo proto tak početné, ale přesto se od nich očekával kvalitní výsledek.
Hory byly, jsou a budou odjakživa stvořeny k tomu, aby je člověk různými způsoby zkoušel zdolat. Jedním ze způsobů, jak překonávat nástrahy horských velikánů, je tzv. rychlovýstup neboli výstup s minimální zátěží v co nejrychlejším čase. Sport, jehož obliba stoupá stejně strmě jako jeho trasy v horách.
O víkendu proběhl jeden z největších a nejslavnějších závodů světa, Comrades Marathon v Jihoafrické republice. Nechyběla česká účast ve složení Dan Orálek, Alena žákovská a Milan Daněk.