Každý běžec vám může říci, že tento sport není jen o tom, jak den za dnem urazit více kilometrů. Běžci mají vášeň, odhodlání a touhu běžet rychleji, déle a dál. Nový titul Umění rychlejšího běhu nabízí nový přístup k běhu, dosahování cílů a překovávání osobních rekordů.
Dnes již vlastní chytrý telefon asi každý z nás, a zatímco pracovní aplikace nebo hry najdeme na svém telefonu asi všichni, kolik skutečně užitečných aplikací pro trénink využíváme? Přinášíme vám tipy na ty základní i něco navíc.
Triatlon díky spojení třech různých sportů ve své vrcholové podobě určitě není zrovna levný sport. Na druhou stranu spojuje sporty, které si téměř každý alespoň někdy vyzkoušel. Za jakou cenu se dá vybavení pořídit?
Přísloví „Trpělivost růže přináší“ je naprosto pravdivé, a navíc dnes i vědecky ověřené německými vědci. Samozřejmě je v tom trochu nadsázky, ale klidně tohle úsloví můžeme používat i v souvislosti s běháním. Jak to v praxi funguje, si nyní obecně povíme.
Určitě se vám už někdy stalo, že se dlouhodobě a cíleně připravujete na závod, kde chcete zaběhnout rekordní čas či vylepšit umístění, a nakonec je to jeden velký výbuch? Poradíme vám, co s tím.
Podzim a sychravo…se zkracujícím se časem je velmi typické zhoršení nálady a útlum energie. Nechuť jít si zaběhat, natož zatrénovat, občas padne na každého. Nabízíme pár rad, jak vše překonat.
Poctivě trénujete a pořád ne a ne dohnat vašeho kamaráda? Přemýšleli jste někdy, jak velký vliv má na váš výkon genetika? Kde je hranice mezi tím, jakého zlepšení ještě můžeme dosáhnout tréninkem a co už je na genetice?
Také používáte sporttester a neustále sledujete a sdílíte svůj pokrok? Přemýšleli jste někdy o tom vyběhnout bez něj? Zavřít ho občas na pár dní do šuplíku může mít hned několik výhod.
Zima je skoro tu, letos přišla brzy a vypadá to na pěknou nadílku sněhu. Říkáte si – běhat v tomhle není nic pro mě, to je jen pro ty s tuhým kořínkem? Ale ne, běhat v zimě může každý, stačí vědět, jak na to.
Letos, stejně jako v předešlých ročnících, se bude konat v rámci festivalu Obzory v sobotu 11. listopadu běžecký program. Spoustu běžeckých osobností, běhání na 7 kontinentech, na poušti Gobi, jak předcházet běžeckým zraněním a druhé místo na Spartathlonu. Kdo ví, co jsou třeba PIM Kings?
Běžecká mluva je plná slov, názvů a rčení různého významu. Znají vůbec běžci, kteří ji používají, jejich správný význam? Co například jeden z nejčastěji používaných výrazů „běžel jsem na pohodu,“ nebo „dneska to dám jen tak na pohodu“?
A proč tak běháš? Nejsi ty náhodou závislý? Je známo, že při běhání se vyplavují endorfiny, hormony štěstí. V současnosti se hodně debatuje, zda na nich může vznikat závislost. Kde je hranice mezi koníčkem, intenzivním tréninkem a závislostí?
Také jste ranní ptáčata a běháte za rozbřesku? Nebo spíš noční sovy a honíte kilometry po večerech? Přinášíme vám několik důvodů, proč je lepší si ráno přivstat.
Eda Kožušník (blog 66 běžeckých rad) s Evou Fryšarovou (blog Za Běhu) vydávají rozšířené vydání své běžecké příručky Prostě běž! Fialová je nová zelená! Knížek o běhání je celá řada, proč sáhnout právě po této?