Přísloví „Trpělivost růže přináší“ je naprosto pravdivé, a navíc dnes i vědecky ověřené německými vědci. Samozřejmě je v tom trochu nadsázky, ale klidně tohle úsloví můžeme používat i v souvislosti s běháním. Jak to v praxi funguje, si nyní obecně povíme.
Určitě se vám už někdy stalo, že se dlouhodobě a cíleně připravujete na závod, kde chcete zaběhnout rekordní čas či vylepšit umístění, a nakonec je to jeden velký výbuch? Poradíme vám, co s tím.
Podzim a sychravo…se zkracujícím se časem je velmi typické zhoršení nálady a útlum energie. Nechuť jít si zaběhat, natož zatrénovat, občas padne na každého. Nabízíme pár rad, jak vše překonat.
Poctivě trénujete a pořád ne a ne dohnat vašeho kamaráda? Přemýšleli jste někdy, jak velký vliv má na váš výkon genetika? Kde je hranice mezi tím, jakého zlepšení ještě můžeme dosáhnout tréninkem a co už je na genetice?
Také používáte sporttester a neustále sledujete a sdílíte svůj pokrok? Přemýšleli jste někdy o tom vyběhnout bez něj? Zavřít ho občas na pár dní do šuplíku může mít hned několik výhod.
Zima je skoro tu, letos přišla brzy a vypadá to na pěknou nadílku sněhu. Říkáte si – běhat v tomhle není nic pro mě, to je jen pro ty s tuhým kořínkem? Ale ne, běhat v zimě může každý, stačí vědět, jak na to.
Letos, stejně jako v předešlých ročnících, se bude konat v rámci festivalu Obzory v sobotu 11. listopadu běžecký program. Spoustu běžeckých osobností, běhání na 7 kontinentech, na poušti Gobi, jak předcházet běžeckým zraněním a druhé místo na Spartathlonu. Kdo ví, co jsou třeba PIM Kings?
Běžecká mluva je plná slov, názvů a rčení různého významu. Znají vůbec běžci, kteří ji používají, jejich správný význam? Co například jeden z nejčastěji používaných výrazů „běžel jsem na pohodu,“ nebo „dneska to dám jen tak na pohodu“?
A proč tak běháš? Nejsi ty náhodou závislý? Je známo, že při běhání se vyplavují endorfiny, hormony štěstí. V současnosti se hodně debatuje, zda na nich může vznikat závislost. Kde je hranice mezi koníčkem, intenzivním tréninkem a závislostí?
Také jste ranní ptáčata a běháte za rozbřesku? Nebo spíš noční sovy a honíte kilometry po večerech? Přinášíme vám několik důvodů, proč je lepší si ráno přivstat.
Eda Kožušník (blog 66 běžeckých rad) s Evou Fryšarovou (blog Za Běhu) vydávají rozšířené vydání své běžecké příručky Prostě běž! Fialová je nová zelená! Knížek o běhání je celá řada, proč sáhnout právě po této?
Určitě jste již mnohokrát slyšeli něco o pojmu „biorytmus,“ ať už ve spojení s pracovním nebo osobním životem. Jaké je to u sportovců, kteří běhají pro zábavu, radost a pohodu. Pojďme se podívat, jak se dá využít pro naše běhání.
Běháte už nějakou dobu a rádi byste si vyzkoušeli závody delší než 10 km? Ultramaratonec a trenér běhu Miloš Škorpil radí, jak se připravit na distance půlmaraton nebo maraton!
V minulém článku jsme se věnovali plavecké přípravě běžce – budoucího triatleta. Teď přichází na řadu cyklistika. Stejně jako plavání, má i cyklistika celou řadu pozitivních přínosů i pro běžce, který se triatlonu věnovat nehodlá, takže se nemusíte obávat ztraceného času. Pokud chcete v běhu výrazně zvýšit intenzitu nebo objem, v obou případech si koledujete o zranění a v obou případech vám může pomoci právě příprava nad řidítky kola.