Pokud milujete svůj sport a děláte ho naplno, občas můžete přijít ke zranění. A běhání není výjimkou. Byla by ovšem škoda, kdybyste si tyto nepříjemné zdravotní potíže, které vás mohou vyřadit z provozu až na několik týdnů, způsobovali sami svou neznalostí a nedbalostí. Proto zde uvádíme 10 základních tipů, jak se zranění vyvarovat.
Silnice už vás nebaví? Vydejte se na traily! Přinášíme kompletní přehled všeho podstatného od tréninkových rad přes tipy a rady, co budete v pořádném terénu a tréninku na něj potřebovat.
Rádi běháte při cestování? Zkoušeli jste někdy běhat i v exotičtějších zemích? Míra Jančík v článku vypráví osobní zkušenosti a tipy z několika thajských závodů, okořeněných nejen místní kulturou a pálivým jídlem, ale třeba i vítězstvím navzdory žihadlu v noze.
Transalpine Run je jeden z nejnáročnějších trailových závodů, který si rychle získal pověst jako jeden z vrcholů skyrunningové sezóny. Závod je etapový, běží se 7 dní a ve dvojicích.
Pamatujete si ještě na svůj úplně první výběh? Naše čtenářka Katka se po přečtení knihy Born To Run rozhodla dát běhu šanci a podělit se s námi o svojí úplně první běžeckou výpravu.
Běháte na silnici nebo v terénu? Také se obáváte, že vás potká zranění? Kde hrozí větší nebezpečí, jaká jsou jeho specifika a jak se mu vyhnout prozradíme v článku.
Plánujete běžecký kalendář na léto? Pokud máte rádi traily a chtěli byste si vyzkoušet závod v zahraničí v opravdovém horském terénu, na který to budete mít kousek, zkuste německý Zugspitz, závod se koná už 15.6. Trasy jsou přichystané pro začínající i ostřílené horaly!
Co všechno může ovlivňovat klidovou tepovou frekvenci?
Začneme elementárně-echanistickým pohledem. Představte si srdce a krevní oběh jako pístové čerpadlo a oběh jako jednoduchou tuhou rouru. Budeme li chtít tímto modelovým systémem přečerpat za jednotku času konstantní množství tekutiny, rozhoduje o frekvenci pohybů pístu objem pracovní komory.
Jižní Morava je nádherný kout České Republiky s krásnou přírodou, památkami i turistickými atrakcemi. Ať už byste rádi výběh na vrchol, hřebenovku, trail anebo pohodovou rovinku, na jižní Moravě je najdete všechny. 🙂
Rybář sedící tiše u vody, hledíce dlouhé minuty na nehybný splávek, byl odjakživa nazýván tichým bláznem. Podobným přívlastkem můžeme klidně nazvat i nás, běžce vytrvalce. Běžíme sami dlouhé minuty krajinou, hledíme stále dopředu a v duchu odpočítáváme, kolik minut nás ještě čeká, než doběhneme do cíle tréninku. Podobnost čistě náhodná, řeknete si, ale v dnešní době bych v tom viděl velký rozdíl. Nabízím pár řádek k zamyšlení nebo raději pohled, jak to z mého hlediska vidím dnes sám.
Patříte mezi běžce, kteří vyběhnou za každého počasí nebo vás déšť a sychravo odradí? V článku prozradíme, proč je občas dobré si v dešti vyběhnout a kdy je naopak lepší trénink odložit.
Jakou trať a délku trasy si vybrat pro ideální závod? Jirka Mašek radí, proč si vybrat zrovna desítku.
Plánujete si letos poprvé zaběhnout půlmaraton, rozšířit obzory anebo pokořit osobák? Neomezujte se jen na známý půlmaraton v Praze, zkuste i komornější půlmaratony mimo Prahu nebo naopak vyrazte změřit síly do mezinárodní konkurence a spojte běh s víkendovým výletem.
Baví vás běhat závody na jednu konkrétní vzdálenost? A nebo patříte mezi univerzálnější běžce, kteří zkouší hned celé spektrum povrchů a vzdáleností? Jirka Mašek přináší hned několik důvodů, proč je lepší vyzkoušet si vše dostupné.