Na Světový den oceánů (8. června) odstartuje globální běh Run For The Oceans, při kterém značka adidas a organizace Parley propojí běžce po celém světě, aby svými kilometry podpořili boj proti znečišťování oceánů plasty. Od té chvíle až do 16. června věnuje adidas jeden dolar za každý uběhnutý kilometr s aplikací Runtastic. Cílem je vyběhat 1,5 milionu dolarů pro Parley Ocean School Program. V Praze se navíc uskuteční speciální akce, jejíž součástí budou kromě běhu také zajímavé workshopy a přednášky.
Patříte mezi začínající běžce? Jiří Mašek, zkušený běžec a trenér v článku poradí, jak začít s během, abychom se nezruinovali ale zamilovali si ho. Jak bychom měli běhat, jak se stravoat a jak odpočívat?
Souhrn všeho důležitého o tréninku, stravě, motivaci, regeneraci a výbavě, co je pro úspěšné zvládnutí půlmaratonu a maratonu potřeba!
„Kdo neregeneruje, neběhá!“ Regeneraci běžci (obecně sportovci) často podceňují, ale ne nadarmo se říká, že forma roste ve spánku. A opravdu tomu tak je. Během tréninku se svalová vlákna zpřetrhají. Aby naše tělo tyto trhliny mohlo zacelit, následně pak svaly zesílily a naše forma mohla růst, potřebujeme dodat tělu dostatek stavební hmoty (výživy) a prostoru (odpočinku).
Každý asi někdy přemýšlel nad tím, že poběží trať na vzdálenost 10 km. My vám ve spolupráci s Milošem Škorpilem přinášíme několik tipů na její úspěšné absolvování.
Běhání pomáhá zlepšovat kondici i zdraví. K tomu, aby běhání skutečně jen pomáhalo je ale potřeba, aby takový běžec měl optimální držení těla, správný stereotyp běhu a zpevněné svalstvo celého trupu. Jak toho docílit?
Výhledy a kochačky, náročné technické úseky, rychlé seběhy, skvělá atmosféra, precizní organizace a trasy pro začínající trailrunnery i ostřílené ultra běžce, to je Grossglockner Ultra Trail! Jeden z největších trialových závodů v Rakousku s dlouhou tradicí se letos koná 26. ‑ 28. července se startem v Kaprunu.
V dobré běžecké speciálce se boty většinou vybírají na základě diagnostiky došlapu. Ta totiž neurčuje jen to, jestli máte pronační nebo neutrální došlap, ale dokáže také odhalit řadu asymetrií nebo odchylek ve stavbě chodidla i v technice běhu. Mimo jiné díky ní můžete předejít řadě problémů. Diagnostiku statickou i dynamickou představuje Zdeněk Dohnal z běžecké speciálky Best4Run.
Zaběhněte si krásný trailový závod uprostřed rakouských Alp, jehož nejvyšší bod sahá až k 3000 metrům nad mořem. Výtěžek ze závodu, který se koná v polovině června, jde navíc na výzkum léčby poškozené míchy, můžete tak pomoct běhat někomu, kdo o tuto životní radost přišel!
V tomto článku se podíváme pod pokličku klíčové složky nejenom běžeckého tréninku. Fázi regenerace. A jejího reálného vlivu na výkonnost běžce. V druhém díle si podrobněji představíme konkrétní formy regenerace masáže, saunu a další… Taky se koukneme na to, jak dlouho organismu trvá než se z určité zátěže dostane.
Na závod o délce 21,1 km je už potřeba se pořádně připravit a rozhodně nic nezanedbat. Důležitá je samozřejmě dlouhodobá tréninková příprava, ale pár dní před závodem už nic tréninkově nedoženeme. Jak se ale stravovat v den takového závodu?
Jarní detox – než se přejde rovnou na věc, je dobré vysvětlit si oba pojmy. Každý ví, že jaro je roční období následující po zimě. Odhazujeme oblečení při tréninku, vyndáváme pomalu kraťasy a tílka a především, energie stoupá. Příroda se probouzí, vše je zelené… je to jaro, s nímž jsou spojena naše játra, která jsou na svém vrcholu, očišťují se po zimě, kdy jsme shromažďovali zásoby, které byly nutné na zahřátí a vydání většího množství energie.
Lákají vás běhy v krásné přírodě, ale v obtížných terénech? Chcete se naučit jak správně bezpečně, a hlavně efektivně běhat do kopce a následně i z kopce, aniž byste měli obavu z možného zranění … tak ZPOZORNĚTE!
Nepropásněte jednu z trailových perel termínovky, menší závod s přátelskou atmosférou, ale o to náročnějšími traily a krásnějšími výhledy, Stuiben Trailrun! Letos se koná už 18.5. se startem v Umhausenu.