Chystáte se na závod, možná i na váš první, ale trénujete jen občas? Následující tréninkový osmitýdenní plán by vám měl umožnit uběhnout 5 km v čase okolo 25 minut. Ideální čas pro hobby běžce.
Najděte ty nejkrásnější běžecké trasy nebo spojte dovolenou v Austrálii se závodní výzvou a postavte se na start některé z mnoha oblíbených akcí (nejen) mezi australskými běžci.
Kalendářní rok se skládá ze čtyř ročních období – jaro, léto, podzim a zima. Podobně lze rozdělit i ten běžecký rok s tím rozdílem, že jednotlivá období nazýváme v běžecké terminologii na přípravné, předzávodní, závodní a odpočinkové.
Na první pohled se může jevit desetikilometrová distance jako celkem neškodná vzdálenost, ale opak je pravdou. Kvalitní příprava na 10 km ve skutečnosti může být mnohem náročnější než samotná příprava na královskou vytrvalostní disciplínu, kterou je bezpochyby maraton.
Jak na to? Jak, jak, jak? Copak se asi skrývá v myslích těch nejlepších? Copak to ve svých sluchátkách poslouchá před závodem neporazitelný Francouz Thierry Gueorgiou? Za a) nářez, který ho nabudí jako třeba Linkin Park; za b) Moravskou cimbálovku, dar od přítele Dlabaji; za c) relaxační hudbu na vyčištění mysli; nebo za d) letní taneční hity ve stylu We No Speak Americano? Dozvíte se na konci pořadu.
Když v roce 2010 zasáhly chudou severoindickou oblast Ladak zničující povodně, nikoho z místních nejspíš ani ve snu nenapadlo, že těmi, kdo znovu postaví zpustošený region na vlastní nohy, budou maratonští běžci. Maraton, který se zde na podporu místních obyvatel běžel poprvé v roce 2012, si za svou krátkou historii již stačil vybudovat pověst jednoho z nejnáročnějších dálkových běhů v Asii. Možná i proto se každoročně závodu účastní stále více Evropanů toužících překonat výzvy, které je čekají na trase vedoucí kolem starodávných buddhistických chrámů ve výšce přesahující 3 300 metrů nad mořem.
Když sportujete, musíte i regenerovat. A dělat to správně. Jen tak se budete cítit fit i druhý den po náročném tréninku nebo závodě a hlavně – vaše výkonnost poroste. Ta se totiž nezlepšuje během zátěže, kdy naopak vaše tělo strádá, ale právě ve fázi regenerace, která je tak pro sportovce naprosto klíčová. Aby proběhla správně, musíte ale tělu dodat vše potřebné pro jeho rozvoj. Proto je třeba myslet v první řadě na správnou výživu.
Horko takové, že se člověk začne potit, jen co pomyslí na sport a všední den. Odhadoval jsem účast zhruba deseti lidí. Možná patnácti. Ale čtyřicet nadšenců jsem opravdu nečekal. „Kdybych věděl, že dorazí tolik lidí, objednám fotografa…“ Říká mi Michal Dobiáš těsně před zahájením workshopu, který byl zaměřený na téma „seběhy“.
Chtěli byste natrénovat na maraton, ale nevíte, jak si sami sestavit efektivně tréninkový plán? Připravili jsme si pro vás souhrn nejdůležitějších zásad a pravidel pro trénink na maraton.
Jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších horských běžeckých závodů na Slovensku je bezpochyby Tatranská šelma. Tento horský běh se koná ve Vysokých Tatrách, kde se závodníci dostanou nad 2 000 m n. m. Jako první se zde běhal vertikál, při kterém závodníci nastoupají minimálně 1 000 výškových metrů. Po dvou letech se k tomuto specifickému závodu přidal také horský ultramaraton v délce 50 km.
Půlmaraton je velmi oblíbená vzdálenost mnoha běžců a běžkyň. Trénink ale určitě nepodceňujte, na tuto vzdálenost je již mnohem více potřeba trénovat vytrvalost, ale stále je třeba zařadit i trénink rychlosti.
Na Světový den oceánů (8. června) odstartuje globální běh Run For The Oceans, při kterém značka adidas a organizace Parley propojí běžce po celém světě, aby svými kilometry podpořili boj proti znečišťování oceánů plasty. Od té chvíle až do 16. června věnuje adidas jeden dolar za každý uběhnutý kilometr s aplikací Runtastic. Cílem je vyběhat 1,5 milionu dolarů pro Parley Ocean School Program. V Praze se navíc uskuteční speciální akce, jejíž součástí budou kromě běhu také zajímavé workshopy a přednášky.
Patříte mezi začínající běžce? Jiří Mašek, zkušený běžec a trenér v článku poradí, jak začít s během, abychom se nezruinovali ale zamilovali si ho. Jak bychom měli běhat, jak se stravoat a jak odpočívat?