Nová kniha od fyzioterapeutky Terezy Pytlové popisuje základy zdravého obouvání a výhody chůze naboso pro děti i dospělé.
Vzhledem k současné situaci jsme nuceni závody Krosového poháru zrušit. Věříme, že se situace zlepší, ale abyste nezaháleli, připravili jsme pro vás možnost porovnat se s ostatními virtuálně!
V prvním ročníku na scenáristice nám jeden profesor řekl, že umělci nesportují. Většina mých spolužáků se na tom jenom lehce pousmála a neprotestovala. Taky jsem se zasmála, ale hlava se mi rozjela na plné obrátky. V té době jsem ještě moc neběhala, můj osobní rekord nepřesáhl pět kilometrů, no spoustu času jsem trávila horolezectvím a nově i chozením po horách. Neměla jsem pocit, že bych byla na vrcholu svých sil, ale sportu jsem pár hodin týdně věnovala. A taky jsem psala. Co to tedy mělo znamenat? Že nejsem umělec?
Jak cestovatel a etnograf Emil Holub z Holic svého času objevoval Afriku, tak si mohou připadat dva jihočeští běžci. Jenom o sto padesát let později. Po keňských zkušenostech se David Vaš a Jiří Csirik letos vydali do Etiopie.
Vše nasvědčuje tomu, že ještě nějakou dobu zůstaneme doma. Ano, za zdravotní vycházku v parku se leckdy schová i nedělní long-run nebo středeční intervaly. Ale ať chceme nebo ne, doma teď prostě budeme trávit více času. Aby zůstala naše mysl stejně svěží, jako naše nohy, je třeba ji zaměstnávat i nechat odpočívat. Proto jsme pro vás v redakci dali dohromady naše oblíbené podcasty s běžeckými osobnostmi, u kterých můžete umývat okna nebo třeba posilovat (aby vaše nohy zůstaly aspoň tak svěží jako vaše mysl). Anebo běžecké filmy a videa, které vás inspirují a pomůžou vám přečkat tento čas závodního temna.
Kros je trochu jiný zážitek než silnice nebo dráha. Kros neodpouští. Každou chybu nebo přepálené tempo trestá žlutou a v některých případech i červenou kartou. Zkrátka není dobré se pouštět do křížku s náročnými terénními běhy bez řádné přípravy.
Půlmaraton je první meta pro mnoho začínajících běžců a tréninková vzdálenost pro maratonce. Velká část běžců tvrdí, že trénink na tuto vzdálenost je nejjednodušší. Nemusíte mít tolik rychlostních tréninků jako na desítku, ale ani dlouhé běhy, které musíte zase absolvovat v přípravě na maraton. Pojďme se na to ale podívat očima trenérů.
Co byste měli vědět před LH24? Připravili jsme si pro vás ve spolupráci s loňským vítězem Radkem Chrobákem komplexního průvodce radami, od trati přes výživu až po taktiku!
Co byste měli vědět před LH24? Připravili jsme si pro vás ve spolupráci s loňským vítězem Radkem Chrobákem komplexního průvodce radami, od trati přes výživu až po taktiku!
Běhání na dráze má mnoho výhod i pro běžce, kteří závodí jen na silnici a dokonce i pro běžce, kteří závodí v terénu nebo pro ty, kteří chtějí jen pracovat na své výkonnosti a závody pro ně nejsou důležité vůbec. V druhém díle si představíme základní typy tréninků i s konkrétními příklady.
Držíte v tréninku i v závodě stále stejné tempo, chcete zrychlit a nevíte jak na to? Zkuste dráhu. Není to jen bezhlavé kroužení rovně a doleva, jak by se na první pohled mohlo zdát. Běhání na oválu je jednoduché, přínosné a nepotřebujete k němu nic speciálního.
Pirin Ultra je závod divokými bulharskými horami, který nabízí pořádné dobrodružství i klid na rozjímání, vede navíc oblastí vedenou v UNESCO. Závod je součástí MIGU Run Skyrunner World Series a můžete na něm získat body na UTMB.
I když žijete především pro běhání a nic jiného vás možná ani tolik nenaplňuje nebo nebaví, i jiné sporty mohou mít ve vaší přípravě své velmi důležité místo.
Příprava posledního letošního čísla je již v plném proudu. Kromě tréninkovém rad a tipů vám opět naservírujeme zajímavé rozhovory, tipy na závody, recenze vybavení a spoustu dalšího.
Vybudování sportovní výkonnosti trvá určitou dobu a má určitá pravidla. Je vhodné projít všechny etapy tréninku. Optimální věk, kdy je běžec střední a dlouhé tratě schopen podávat nejvyšší výkony, je nejčastěji uváděn 24–26 let. Čím delší trať, tím vyšší věk. Je to statistický údaj, samozřejmě jsou známi běžci na vrcholné úrovni i v mnohem vyšším věku. Pokud vývoj běžce probíhá přirozeně, měl by se v uvedeném věku protnout fyziologický vrchol organismu a vliv dlouhodobého tréninku. Individuálně nejlepší výkonnost pak může pokračovat i po další roky, záleží na individualitě. Případy, kdy si běžci zaběhnou osobní rekordy v 18 letech a pak se již nikdy nezlepší, nenasvědčují na optimální průběh vývoje výkonnosti. Důvodů, proč běžec přestává sportovat, může být spousta. Například studijní povinnosti, ztráta motivace atd. V některých případech bývá ale důvodem příliš akcelerovaný trénink. Tedy moc velká zátěž, příliš brzo. To je důležité téma, zejména v zemi naší velikosti. Určitě se u nás nerodí takové množství talentů, abychom s nimi mohli plýtvat. Proto stojí za zamyšlení, jak s nimi nakládat.