V dnešní uspěchané době mají lidé málo času na pohyb, a když už si najdou čas na to, aby si šli zaběhat, rozcvičení před během a protažení po běhu z časových nebo jiných důvodu vynechají. Zvláště hobby běžci někdy považují rozcvičení před během za ztrátu času.
Slyšíte toto slovní spojení poprvé? Pak jste asi nikdy neběhali pod vedením trenéra. Co to vlastně běžecká abeceda je a proč je důležitá? To by měla být povinná součást znalostí a dovedností každého běžce.
Asi každý z nás, kdo trochu běhá, slyšel o tom, že vedle běhání je nutné se věnovat posilování středu těla. Pevný core, tedy hluboké břišní svaly, zlepšují rovnováhu, flexibilitu, sílu, vytrvalost – a tím i celkový fyzický výkon. Slouží ale také jako prevence bolestí zad, krční páteře, a velkých kloubů, jako jsou kyčle, kolena, ramena. Fyzioterapeutky ze studia Be Balanced nám popsaly, jak na správném posilování středu těla zapracovat.
Nikdy jsem nenavštěvoval atletický klub, vždy jsem byl běžec – laik, a i proto nikdy mé výsledky nebyly kdovíjaké. Nikdy však není pozdě si nechat poradit a i já jsem se k tomu rozhodl. Na jeden z tréninků jsme si pozval mladého, ale zároveň už zkušeného trenéra Jaroslava Hochmuta.
Běžecká abeceda neboli speciální běžecké cvičení je v poslední době velmi žhavé a diskutované téma. Hovoří se stále dokola jen o povrchových věcech bez žádných souvislostí. Víte, jak správně provést její zákadní prvky?
Pravidelné čištění zubů je stejně tak důležité jako běžecké protažení před samotným během. Těchto pět nepostradatelných minut bývá zanedbáváno. Proč? Výmluvě jako nedostatek času věří jen lenoši.
Každému, když se vybaví slovo běh, ihned si představí situaci, kdy si obuje běžecké boty a jde si rovnou zaběhat. Spoustu běžců a běžkyň i tohle ve skutečnosti koná. Na druhou stranu ti, kteří se věnují běhání delší dobu a snaží se i výkonnostně posouvat, tak prvek protahování mají již pevně zakořeněný ve svém běžeckém procesu.
Dostávat rady od jednoho z nejlepším vytrvalců světa, jakým je Haile Gebrselassie, má obrovský význam pro všechny běžce i běžkyně, ať už profesionály nebo jen „hobíky“. Na uvedeném videu doporučuje klást velký důraz na rozcvičení celého těla (nejen spodní poloviny) a také mluví o běžeckém stylu.
Může! Ale neberte si je s sebou na trénink na vodítku nebo v klícce. I když věřím, že přítomnost zvířecího parťáka by vás také dokázala povzbudit k lepším výsledkům, jistější bude, když do své běžecké přípravy zařadíte pravidelné cvičení jógy, v níž se takto označují dvě ze cvičebních pozic (asán).
Rádi běháte, ale abyste váš okruh, sprinty nebo kopečky stihli co nejdříve, tak vynecháváte rozcvičku? Rozhodně nejste sami, kdo to tak dělá, ale bohužel se snažíte šetřit časem na nesprávném místě.