Máte strach z přetrénování, ale nevíte, jak ho zjistit nebo monitorovat? Nabízíme souhrn metod a pomůcek pro měření a prevenci přetrénování pro běžce samorosty i pro trenéry výkonnostních běžců.
Jste přetrénovaní? Může za to stres! Jaké jsou příčiny přetrénování, jak ho identifikovat a co s ním? Je vůbec možné mu předejít? Více se dozvíte v dvoudílném speciálu o přetrénování a stresu.
Superpotraviny často mají svůj původ v místech, kde sídlili starodávné civilizace (Jižní Amerika, Asie, Severní Afrika…). Drsné podmínky jako např. pouště, tropické pralesy nebo nadmořská výška donutily plodiny zadržovat v sobě co možná nejvíce živin, aby v takovém prostředí mohly vůbec přežít. Díky tomu můžeme v superpotravinách objevovat skutečně abnormální množství nutričních hodnot.
Běžecká sezóna trvá zhruba od března do října, což je plných osm měsíců ve velké zátěži a někdy i stresu. Mnozí z nás ale závodí i mimo toto období, což našemu organismu moc neprospívá. Víte, kolik nás to všechno stojí fyzických, ale i těch psychických sil?
Konec závodní sezóny znamená pro většinu (nejen) elitních sportovců jednu velmi příjemnou věc – přichází měsíc zaslouženého posezónního odpočinku. Právě teď nastává čas, kdy byste se měli i vy zastavit, hodit zablácené maratonky do pračky, odpočívat, čerpat nové síly, hodnotit a plánovat.
Avokádo patří mezi superpotraviny, které jsou velmi prospěšné pro běžce. Poslouží jako ideální palivo pro vytrvalce, ale také urychlí regeneraci.
Bílkoviny jsou pro vytrvalce nezbytností, z jejich nedostatečného příjmu mohou pramenit četné zdravotní komplikace. Proč jsou pro běžce nezbytné a jak je doplňovat? /PR článek/
Přemýšleli jste už o tom, co si nejlépe vzít po závodě, abyste urychlili regeneraci a mohli brzy zase začít trénovat? Poradíme vám, co jíst, co nejíst a jak dlouho po výkonu čekat.
Je současným hitem mezi sportovci, setkáte se s ním v každé posilovně, sportovním obchodu a v mnoha instruktážních videích na youtube či ve sportovních článcích. Pojďte se podívat na to, jak přesně válec neboli foam rolling funguje a jak jej použít tak, aby nám posloužil skutečně efektivně. Informace o něm, jak tomu bývá, nejsou vůbec jednotné.
Přetrénování potká určitě každého, kdo to s během, ale i obecně se sportem myslí aspoň trochu vážně. Není to ale nic žádoucího ani chválihodného. Běžci by se měli snažit upravit svůj trénink tak, aby k takovému stavu nikdy nedocházelo.
Dnešní doba nabízí velké množství produktů, ve kterých je leckdy dost obtížné se vyznat. Luboš Truhlář, vrcholový triatlonista, vám představí některé z nich a také způsob, jakým je používat. Pojďme se podívat na některé z nich.
Kolečkové lyže už dávno neslouží k letnímu tréninku jen špičkovým běžkařům. Čím dál častěji se na „kolce“ postaví i milovníci bílé stopy, kteří si v posledních slabších zimách dostatečně neužili sněhu nebo aktivní sportovci, pro něž jsou kolečkové lyže skvělou fyzickou přípravou pro jakýkoli sport.
Pokud hledáte ideální sport, který byste mohli dělat ve volných dnech v létě a zároveň by vám něco přinesl, pak právě paddleboarding, slackline nebo plavání jsou tím pravým!
Správné stanovení cílů a regenerace jsou podstatnou částí tréninku. Toto téma je součástí seriálu mých zkušeností z ultramaratonských běhů. Především bych chtěl upozornit na nejdůležitější úskalí této disciplíny.
Jak moc dostane organizmus běžce při maratónu zabrat? Lze vůbec v souvislosti s maratónem hovořit o zdravotní prospěšnosti? Za jak dlouho po samotném výkonu organizmus běžce zregeneruje?