A proč tak běháš? Nejsi ty náhodou závislý? Je známo, že při běhání se vyplavují endorfiny, hormony štěstí. V současnosti se hodně debatuje, zda na nich může vznikat závislost. Kde je hranice mezi koníčkem, intenzivním tréninkem a závislostí?
Také patříte mezi milovníky trailu a přírody? Nebo běháte po silnici? Přečtěte si naše top tipy, proč je lepší běhat v přírodě. Traily mají oproti městu hned několik zdravotních, tréninkových a motivačních výhod.
Takzvaný běžecký „boom,“ který nejspíš ještě nedosáhl svého vrcholu, přináší do našeho „běžeckého“ života spoustu pozitiv. Aby vše bylo v pomyslné rovnováze, tak se samozřejmě objevuje i spoustu negativ. Nic neobvyklého, řeknete si. Myslím, že je dobré se nad tím vším zastavit a když už nic, tak o tom alespoň zapřemýšlet.
V životě amatérského běžce občas nastane období, kdy začnete přemýšlet, kam své běhání dél směřovat. Nabízíme několik zajímavých výzev, jak zase najít „ztracenou“ motivaci.
Obliba a zvláště přítomnost běžců vodičů na závodech, je v dnešní době téměř nutností či povinností. Díky tomu si spoustu lidí myslí, že pokud rychle běhají, tak mohou okamžitě plnit roli vodiče, a navíc dobrého vodiče. Mnoho z nich se pak hlásí na jednotlivé závody, že právě oni jsou ti vyvolení, kteří budou pomáhat jiným běžcům.
Na významných běžeckých závodech potkáte běžce i běžkyně, kteří se od ostatních odlišují tím, že jejich záda zdobí černý batoh, z něhož trčí barevný praporek s cílovým časem, na který daný závod běží. Jsou to vodičí, kteří se vám snaží vylepšit osobáky a běží na přesně dané časy. Jak se cítí a jak jejich práce funguje?
Existuje typologie běžecké komunity nebo jsou všichni běžci stejní? To je otázka,na kterou právě v tomto člnku najdete odpověď. Řadíte se do nějaké skupiny v rámci běžců? Určitě, už třeba i tím, že běháte jenom pro radost.
S přicházejícím zimním obdobím každého běžce potkají dny, kdy bude třeba opět pořádně nakopnout do tréninku. Špatné počasí, zima či nedostatek denního světla jsou typické překážky, kvůli kterým někdy není lehké každodenní trénink absolvovat.
Každý rok touto dobou řeším ten samý problém – je brzy tma a já se nedostanu běhat za světla. Každý rok tím trpím a ničí mě ty dlouhé noci a krátké dny. Letos jsem si řekla, že prostě přes zimu nepřijdu o formu a vymyslím jak trénovat po tmě.
Co city trail vlastně je, jak může zpestřit trénink a běhají se city trailové závody? To vše najdete na následujících řádcích.
Toto téma je součástí seriálu mých zkušeností z ultramaratonských běhů. Mám mnohaletou praxi z tréninku i závodění, devětkrát jsem běžel závod na 100 km, 19x na 24 hodin, 24x na 48 hodin a 20x jsem startoval v jiných závodech. Především bych chtěl upozornit na nejdůležitější úskalí této disciplíny.
Každý milovník hor v České republice občas zalituje, že naše země nedisponuje takovými horami jako okolní sousedi. Z hlediska horského běhání jsou některé lokality pro tento sport jako stvořené. Sice Jeseníky či Beskydy nedosahují nadmořských výšek či terénu rakouských Alp, ale i tak mají pro horské běžce co nabídnout.
Může! Ale neberte si je s sebou na trénink na vodítku nebo v klícce. I když věřím, že přítomnost zvířecího parťáka by vás také dokázala povzbudit k lepším výsledkům, jistější bude, když do své běžecké přípravy zařadíte pravidelné cvičení jógy, v níž se takto označují dvě ze cvičebních pozic (asán).
Zimní období je pro většinu výkonnostních běžců obdobím, kdy zvyšují tréninkové objemy a nabíhají kilometry, preferují kvantitu nad kvalitou. Proto je zima ideálním obdobím, kdy naběhané kilometry doplnit, popřípadě částečně nahradit jinými sporty.
Rádi byste začali s tímto extrémním sportem, ale máte trochu strach nebo prostě nevíte jak na to? Nezoufejte a zkuste použít pár praktických rad, které Vám pomohou vyvarovat se nejčastějších chyb při sportovním otužování.