Strašák snad všech běžců, kteří to v tréninku myslí s výsledkem vážně a neběhají pro účastnickou medaili. Takto by se v nadsázce dalo shrnout přetrénování, únavová výsledková stagnace, nebo dokonce únavové zlomeniny a další zdravotní komplikace s přetažení vlastního organismu tréninkem.
Máte strach z přetrénování, ale nevíte, jak ho zjistit nebo monitorovat? Nabízíme souhrn metod a pomůcek pro měření a prevenci přetrénování pro běžce samorosty i pro trenéry výkonnostních běžců.
Podvody a doping se v poslední době nevyhýbají už ani běhu. Jiří Mašek, vedoucí týmu vodičů RunCzech PACEMAKERS, nabízí další z článků k zamyšlení, tentokrát o podvodech při běžeckých závodech.
Vedoucí týmu RunCzech vodičů PACEMAKERS, Jirka Mašek nabízí další článek k zamyšlení o tom, zda běháme podle sebe a pro sebe a nebo podléháme modernímu diktátu a hecování druhých.
Vedoucí týmu vodičů RunCzech Jirka Mašek nabízí další článek k zamyšlení o tom, zda ještě umíme běhat pro pocit a pro radost nebo už jen mechanicky běháme podle tepu, tempa a tréninkového plánu.
Fyzioterapeutka Klára v článku prozradí, proč začala běhat, co jí k běhu přivedlo a co jí běh přináší dnes? Může být běh krom sportu i jakousi meditací? Zkusme někdy odložit myšlenky na výkon, rychlost a tréninkový plán a jít si jen tak zaběhat a vnímat u toho samy sebe.
Jóga se v posledních letech stala módní záležitostí, stejně jako běh. Jógová studia vyrostla na každém kroku a instagramoví jogíni se stávají novými celebritami. O jejím prospěchu toho bylo napsáno mnoho a blahodárné účinky jsou nezpochybnitelným faktem. O čem ale vlastně jóga je? Co má s během společného a v čem se mohou vhodně doplňovat?
Jaké jsou nešvary běhání? Víme, proč vlastně běháme? Je to pro zdraví, pro zhubnutí, pro radost nebo pro ego? Jirka Mašek nabízí další článek k zamyšlení.
Rybář sedící tiše u vody, hledíce dlouhé minuty na nehybný splávek, byl odjakživa nazýván tichým bláznem. Podobným přívlastkem můžeme klidně nazvat i nás, běžce vytrvalce. Běžíme sami dlouhé minuty krajinou, hledíme stále dopředu a v duchu odpočítáváme, kolik minut nás ještě čeká, než doběhneme do cíle tréninku. Podobnost čistě náhodná, řeknete si, ale v dnešní době bych v tom viděl velký rozdíl. Nabízím pár řádek k zamyšlení nebo raději pohled, jak to z mého hlediska vidím dnes sám.
Baví vás běhat závody na jednu konkrétní vzdálenost? A nebo patříte mezi univerzálnější běžce, kteří zkouší hned celé spektrum povrchů a vzdáleností? Jirka Mašek přináší hned několik důvodů, proč je lepší vyzkoušet si vše dostupné.
Dnes již vlastní chytrý telefon asi každý z nás, a zatímco pracovní aplikace nebo hry najdeme na svém telefonu asi všichni, kolik skutečně užitečných aplikací pro trénink využíváme? Přinášíme vám tipy na ty základní i něco navíc.
Přísloví „Trpělivost růže přináší“ je naprosto pravdivé, a navíc dnes i vědecky ověřené německými vědci. Samozřejmě je v tom trochu nadsázky, ale klidně tohle úsloví můžeme používat i v souvislosti s běháním. Jak to v praxi funguje, si nyní obecně povíme.
Určitě se vám už někdy stalo, že se dlouhodobě a cíleně připravujete na závod, kde chcete zaběhnout rekordní čas či vylepšit umístění, a nakonec je to jeden velký výbuch? Poradíme vám, co s tím.
Podzim a sychravo…se zkracujícím se časem je velmi typické zhoršení nálady a útlum energie. Nechuť jít si zaběhat, natož zatrénovat, občas padne na každého. Nabízíme pár rad, jak vše překonat.
Běžecká mluva je plná slov, názvů a rčení různého významu. Znají vůbec běžci, kteří ji používají, jejich správný význam? Co například jeden z nejčastěji používaných výrazů „běžel jsem na pohodu,“ nebo „dneska to dám jen tak na pohodu“?