Tak se nám to blíží mílovými kroky a je přesně ta správná chvíle popřemýšlet nad tím, co všechno nezapomenout před vykročením na trať extrémního závodu.
Víme, že už toho sluníčka začínáte mít dost. Ale pojďte si to teplo nabrat do zásoby, za pár měsíců jako když najdete. A pojďte se proběhnout třeba i někam dál, kde jste ještě nebyli.
Dlouhé měsíce se připravujete na svůj nejdůležitější závod roku a něco se nepodaří. Místo vysněného vítězství, osobáku, finišerské medaile přijde jen hořké zklamání a chuť se na všechno vykašlat. Hořká pilulka, kterou není snadné spolknout. Ale i to ke sportu patří.
Začalo léto – čas prázdnin a dovolených. Pro řadu lidí čas na plnění rozličných snů a je jedno, jestli měří 1 nebo 100 kilometrů.
Na jaře se mi po letech začalo líp běhat, a hledala jsem, kde bych kilometry tréninku mohla uplatnit, a zachtělo se mi dobrodružství. Zrak padl na Čertovskej ultratrail. Ne kvůli čertům – přiznávám, že k závodům a akcím s kostýmy chovám určité předsudky. Zato mám nostalgický vztah ke Kokořínsku (ačkoli trať jím vede jen zpočátku, jak jsem později upozorněna) zahájený na gymnáziu nočním pochodem z Prahy na Bezděz – úvod do delirií a euforií dlouhých tratí – a posílený melancholickými osamělými vyprahlými výlety. Otázku čertů nechávám stranou a odhodlaně si na Facebooku seženu číslo na trať 66,6 km.
Pokud začínáte běhat, jste věčný začátečník a nebo se o svém oblíbeném koníčku chcete dozvědět víc informací, pak vyzkoušejte náš nový e-book.
Vylaďte svoji formu před prázdninami na běžeckém závodě. Naše tipy najdete v článku nebo v naší termínovce.
Atletka, která dlouho běhala tratě do 10 km, se v posledních 3 letech výrazně prosadila na maratonské distanci. První pokus o olympijskou kvalifikaci do Tokia ji před 4 lety velmi smolně nevyšel. Byla čtvrtá Češka se splněným limitem. Mezitím si prošla dlouhou cestu a nasbírala nové zkušenosti. V prosinci 2023 se jí podařilo na maratonu ve Valencii zaběhnout ostrý limit (2:26:50) na olympijské hry v Paříži 2024. A nejen to. Svým časem 2:25:36 překonala také český národní rekord. Moira Stewartová, aktuálně také ambasadorka značky Puma a maratonská běžkyně se skotskými kořeny, si se mnou povídala o tom, co jí pomohlo k tak famóznímu výkonu a co ji v přípravě na olympijský maraton ještě čeká.
Ve svém posledním článku (Výdrž a vytrvalost: Co vám testy zamlčují?) jsem rozebíral problematiku vytrvalosti z pohledu aktuálních výzkumů. Ty nejspíš potvrzují, že máloco se vyrovná budování vytrvalosti pomocí velmi dlouhých běhů. Naštěstí ale existují pomocné alternativy pro ty, kdo nemají na mnohahodinové běhy čas nebo aktuální fyzičku. Dnes se podíváme na další z nich, a totiž back-to-back tréninky.
Navázat v jarních měsících na zimní běžeckou přípravu není vždy úplně snadné. U někoho možná vyprchává počáteční nadšení, pomalu se vytrácí motivace, progres není tak rychlý, jak si běžec představoval na podzim. Ozývat se mohou i bolístky z objemové přípravy. Co s tím? Kromě tempových tréninků, které by postupně neměly chybět v přípravě běžců se závodními ambicemi, je vhodné zařadit tréninky na celkové oživení a zpestření tréninku. Jak z pohledu aerobních, vytrvalostních tréninků, tak i při odstraňování nedostatků či naopak zlepšování silných stránek každého běžce. Důležité je co nejvíce rozevřít nůžky běžeckého zatížení. Běhat opravdu pomalu, ale také velmi rychle. Čím pestřejší trénink, tím více zábavy. A o tu by všem hobby běžcům mělo jít především.
Čeká vás maraton a chcete se připravit důkladně? Současnost nám poskytuje takový přístup k informacím, že naši předkové by nevycházeli z úžasu. A nejde jenom o informace všeobecné, ale i data o nás samých. Dnes máte možnost zajít na testy laktátové křivky, VO2 max nebo jiné, na které by se o generaci dřív dostali jen elitní atleti. Dozvíte se tak při jakých tempech a tepech bude vaše tělo fungovat na kýžené úrovni intenzity a podle toho můžete zvolit závodní i tréninkovou strategii. Jenže co když tato čísla sama o sobě říkají jen velmi málo?
Nejvyšší hory Rakouska v národním parku Vysoké Taury, turisticky atraktivní místa, jako jsou střediska Zell am See-Kaprun, Kals am Großglockner, oblast s ledovcovými jezery Uttendorf-Weissee, Heiligenblut a Fusch an der Glocknerstraße, tvoří kulisu závodu Grossglockner ULTRA TRAIL (GGUT), jehož devátý ročník se uskuteční v termínu 25. – 28. července 2024.
Jarní sezóna už definitivně začala! Kam se chystáte vy? Pokud ještě váháte, vyzkoušejte některý z našich tipů.
Resort Hotelu Studánka v Rychnově nad Kněžnou přivítá 20.4.2024 již posedmé běžce na akci Jarní trailový půlmaraton. Tato dnes již tradiční běžecká událost propojuje běh pro širokou veřejnost s gastro a wellness zážitkem v nádherném prostředí Přírodního parku Včelný. Účastníci si mohou vybrat ze tří různých vzdáleností (6 km, 10,5 km a 21 km), přičemž každá trasa nabízí jedinečné výhledy a zážitky.
Prožijete noc a den v krásné jihočeské přírodě, vyzkoušíte sílu svých svalů, schopností a vůle. Otestujete přátelství se svým parťákem v těch nejnáročnějších podmínkách. Získáte plno nevšedních zážitků a ztratíte minimálně 8.000 kalorií.