„Budu organizovat závod“ pravil manžel Petr zvesela větou oznamovací. Ne, nebyla jsem překvapená. Věděla jsem, že to jednoho dne přijde. On totiž můj muž je velmi činorodý tvor. Uspořádat běžecký závod byl jeho snem a ten se nyní pomalu plní.
Čertovskej Wintertrail se během šesti sezon etabloval do pozice jednoho z nejoblíbenějších krosových závodů podzimní sezóny. V roce 2017 jsem se zúčastnil úplně prvního ročníku a chtěl jsem vědět, jak se ten závod za tu dobu změnil. Tehdy jsem byl totiž nadšený z příjemné, skoro rodinné atmosféry, perfektního servisu, krásné trasy a celkově skvělé organizace.
Listopad patří tradičně krosovým závodům. Spadané listí, bahno, vlhko, mlhavo. A nejinak tomu bylo i poslední listopadový víkend, kdy se v Rumburku konalo mistrovství republiky v této disciplíně. Krosový šampionát byl zároveň letošním posledním mistrovstvím pod hlavičkou české atletiky.
Čo vás napadne keď znova vyskočí zo sietí nejaký moj ďalsí výlet? Čo už tá šibnuta baba znova nevymyslí? Že je to super? Alebo že to preháňam? Keď som sa rozbehla s behaním stoviek, začalo mi byť hrozne ĺúto, že po 17 , 20 alebo 24 hodinach to skonči. Citíla som, že aj keď na začiatku sa motám niekde na konci, tempo nemením. Idem si stale rovnako a postupne stretám ľudí, ktorym som uvidela na začiatku iba chrbty. Nohy ma menej boleli na 50 kilometri ako na štarte. A druhý, tretí deň moje telo akoby pochopilo že teraz to bude takto. Je to dar? Alebo roky tréningu? Neviem . Viacdňové prebehy, prechody, preteky ma však omámili a citim sa na nich veľmi dobre. Ak počúvam čo cítim.
Už 7. ročník Ludgeřovického krosu se letos odehrál minulý víkend. Pořadatelé před začátkem ale měli velké trable se značením trasy. Jak to všechno dopadlo?
Ve vrchařském běžeckém sportu se v poslední době děje velmi zásadní a pozitivní změna. Utvořil se koncept mezinárodních šampionátů, který si po mistrovství Evropy na La Palmě osvojili také Thajci pro právě proběhlé Mistrovství světa. Navíc se s ním počítá i pro světový pohár v Innsbrucku v roce 2023!
Sedmý ročník Hannah Pilsen Trailu Krkavec se nově konal z areálu restaurace v Háji na Bílé Hoře. Do mlhavého podzimního rána, ze kterého se vyklubal krásný slunečný podzimní den, si přišlo zaběhat přes 500 závodníků a spousty fanoušků a rodinných příslušníků.
Ultramaratony v poslední době stoupají na popularitě. Možná se tak i vy ptáte, v čem spočívá jejich kouzlo, a nebo možná jaký blázen by do toho šel? Článek se pokusí prozradit více. Najdete sebe nebo své blízké?
Jedna zkratka je pro každého ultramaratonce symbolem nejslavnějšího závodu na evropském kontinentu – UTMB. Pak je tu ještě druhá, mnohem mladší, u které budete možná přemýšlet, co tak asi znamená – UTMR?! Přitom jde o akci, která se koná v podobně impozantní části Alp, jako je ta v okolí Mont Blanc, jen o sto padesát kilometrů dál směrem na východ. Ultra Tour Monte Rosa!
Všeobecně výborná nálada a příjemná běžecká teplota s několika menšími přeháňkami panovala v sobotu 15.10. na třeboňském Masarykově náměstí. Na start se v rámci 4. ročníku „Compressport Třeboňského půl/maratonu a desítky“ postavilo přes 2000 běžců a běžkyň. 545 z nich se rozhodlo popasovat rovnou s královskou, tedy maratonskou tratí.
Berounka. 139 km dlouhá řeka. Oblíbené místo pro vodáky, rybáře i trempy v okolí. První říjnovou sobotu však řeka patřila běžcům. Běžel se totiž další ročník štafetového závodu Run Berounka run. Na startu se sešlo 65 týmů složených ze šesti běžců. Trasa závodu je jasná. Běží se podél řeky. Start v Plzni, kde Berounka vzniká soutokem čtyř řek (Mže, Úhlavy, Úslavy a Radbuzy). Cíl v Praze, kde se vlévá do Vltavy jako její největší levostranný přítok. Běžecký klub Ludgeřovice vyběhl také, a to rovnou ve dvou týmech. Ludgeřovice A (Elita) a Ludgeřovice B (jElita).
Ještě se na chvíli vrátíme do druhého zářijového víkendu, kdy se na severu Itálie v údolí Ossola konalo Mistrovství světa ve skyrunningu. Na programu byly tři závody, do kterých nastoupilo celkem 14 českých reprezentantů. Pro nenominované byla v rámci těchto závodů otevřena kategorie OPEN, které se účastnili 2 čeští závodníci. Každý ze závodů se konal v jiném údolí v okolí města Domodossola, kde ve čtvrtek odpoledne proběhl zahajovací ceremoniál s představením všech týmů.
Transalpine Run („TAR“) je osmidenní etapový závod dvojic. Každá etapa má mezi 30 a 55 km s dvou tisícovým převýšením, a to v technickém alpském terénu. Ročník 2022 vedl “jižní trasou”, tzn. z německého městečka Garmisch – Partenkirchen, pod alpským masivem Zugspitze až do Italského Valsu. Celkový letošní objem byl 285 km a 16,7 km+.
David Švestka – manžel úspěšné vrchařky a trailové běžkyně Hanky, sepsal její cestu z domovské půdy až na letošní Mistroství Evropy, které se konalo na Kanárských ostrovech.
Jedna z neprestižnějších atletických akcí v Česku zná své vítěze. Králem Birell Běhu na 10 km se stal časem 27:24 Hicham Amghar z Maroka, který ve strhujícím závěru o vteřinu porazil Etiopana Tadese Worku Gebresilase, mezi ženami triumfovala výkonem 30:16 Keňanka Irine Chepet Cheptai.