Tomáš Peter, profesionální voják a běžec z beskydského podhůří, ovládl tuto sezónu LysaCup-u. Že nevíte, co je to ten LysaCup? LysaCup je zimní etapový závod na Lysou horu. Od listopadu až do února se na nejvyšší vrchol Beskyd běží každý ročník zhruba 17 krát, vždy z jiného místa, etapy mají do 10 km a převýšení se pohybuje od 500 do 1000 m. Závodu se každý víkend účastní kolem 300 běžců. Ten, kdo nasbírá nejvyšší počet bodů z jednotlivých výstupů, se stane králem Lysé hory. Alespoň do další sezóny. Trůn a žezlo teď patří Tomášovi a jeho „nástup“ byl překvapením i pro stálice závodu. Né, že by Toma neznali, běhalo mu to vždy dobře, ale rok 2019 byl pro Toma vše, jenom ne hladká jízda. O jeho náhlém „probuzení“ ale i jiném, jsme si popovídali v Brně.
Salomon Ještědská čtyřiadvacetihodinovka je za dveřmi a tak jsme si sedli s hlavou závodu, Honzou Dušánkem, a popovídali si o tom, na co se můžou závodníci těšit a čeho by se měli bát.
„Hlavně se mě neptej na trénink…“ První věta, která při rozhovoru padla. A tak jsme si s vítězkou letošní LH24 povídali spíše o tom, jak vnímá celou situaci kolem horského běhání v Česku, co je pro ni důležité a v neposlední řadě taky o samotném průběhu letošní čtyřiadvacetihodinovky.
Přinášíme vám rozhovor s jedním z nejlepších českých maratonců – Vítkem Pavlištou. Před vánoci jsme se bavili o tom, jak u něj probíhá posezónní volno, o tom jak trénuje v zimě, ale taky o nepodařeném Mistrovství světa v Argentině.
Extrémní ultramaratonec Jan Venca Francke se po třech účastích na Yucon Ultra Trail rozhodl postvait další mrazivé výzva, a sice jednomu z nejextrémnějších závodů světa Iditarod. Ten závodníci absolvují bez cizí pomoci, táhnou si s sebou saně a musí čelit mrazům kolem -30 stupňů. Jak to celé probíhá, čemu musí závodníci čelit a zda se na to vůbec dá nějak připrvait v podmínkách ČR, to vše najdete v našem rozhovoru.
Skialpinista, běžec… Milovníků hor jako je Michal není mnoho (zas tak málo ale taky ne). Michal se ale na první pohled od ostatních výrazně odlišuje, chybí mu totiž pravá paže. A právě o tom, jak se mu sportuje a jak pomáhá ostatním hendikepovaným jsme si povídali v následujícím rozhovoru.
Přestože se závodním běháním začal teprve nedávno, platí v poslední době, že pokud se na nějakém domácím závodě objeví, přepisují se traťové rekordy a ostatní soupeří „až“ o druhé místo. A úspěšný je i v zahraničí – vloni vybojoval mimo jiné 9. místo na MS v ultratrailu a 4. místo na MS v dlouhém horském běhu, letos byl na silně obsazeném MS v ultratrailu 20., zvítězil v traťovém rekordu na trati Kalser Tauern Trail v rámci rakouského závodu GGUT a na konci srpna doběhl na 3. místě v prestižním závodě CCC, jednoho ze závodů slavného UTMB. To je jen zlomek úspěchů Jirky Čípy, člena Salomon/Suunto týmu a v současnosti asi nejlepšího českého trialového běžce.
Jirka Petr je velký běžecký univerzál. Mimo špičkové časy od silniční „desítky“ po maraton ale v posledních několika sezónách sbírá i přední umístění a úspěchy na závodech v horách. K jeho největším úspěchům můžeme řadit účast na českých skyrunningových závodech s kvalitními výsledky: 4. místo na Ještěd SkyRace, MČR v této disciplíně, 5. místo na Perun Skymarathonu, což znamenalo 3. místo na MČR ve Skymaratonu, dále pódiová umístění na závodech české GNTS (3. místo Baba-Kamzík, 2. místo na Salomon Valašský Hrb). Výborné výsledky měl i v zahraničí, účastnil se MS v ultratrailu a v červenci se umístil na 4. místě na DolomythsRun Ultra. Kvalitní výkony ale podával i na silnici (Karlovarský půlmaraton jako nejlepší Čech a další). Povídala jsem si s ním o tom, jak vše zvládá a co ho vlastně nejvíce baví a motivuje v dalším tréninku.
Petr Soukup, vicemistr světa v Ironmanu z Havaje 2017 a držitel nejlepšího českého času na této trati (8:41:41) z loňska, špičkový vytrvalec, hrdina dokumentárního filmu #226nakrev, ale i vystudovaný a praktikující fyzioterapeut, vystoupí se svojí přednáškou na outdoorovém festivalu Obzory v Praze na Filozofické fakultě 10. a 11. listopadu. I to je důvod, proč tam vyrazit.
Kamarádům i ostatním běžcům Třeboňský půl/maraton může jen a jen vynachválit. I když Ivana Sekyrová, olympionička z Londýna 2012 a učitelka ze Sokolova, se letos (19. 10.) za obhajobou loňského prvenství v premiéře nevydá.
Celá sobota bude plná přednášek a workshopů o běhání v jeho nejrůznějších podobách. Praktické rady kde běhat, jak trénovat a proč tolik běžců jezdí trénovat do Keňského Itenu.
Katka Kašparová, jedna z nejlepších českých ultramaratonkyň, odpoví na vaše dotazy týkající se tréninku, výživy a třeba taky motivace nebo výbavy.
36. mistrovství světa v orientačním běhu probíhá v těchto dnech na jihu Norska, v náročných terénech v regionu Østfold, kousek od švédských hranic. Prvním finálovým závodem byla dnešní klasická trať, kde výborně zaběhli Češi: Vojtěch Král doběhl jako sedmý,
Běžkyně, ultramaratonkyně, matematička a příznivce zdravých a hodnotných jídel. Tohle všechno (a mnohem více) charakterizuje Katku Kašparovou, která se tentokrát rozpovídala o tom, jak se stravuje přes léto a co ji pomáhá držet tělo a hlavu ve správné rovnováze.
Zdeněk Hruška, Salomon ambasador a člen RunSport Teamu. V minulosti se mu podařilo vybojovat 2. místo na závodě Scenic Trail, dokázal také zvítězit na Nízkotatranské stíhačce nebo po dvou „neúspěšných“ pokusech (2. a 3. místo) také loni zvítězit na legendární Pražské stovce. Před nedávnem dosáhl dalšího cenného úspěchu, TOP 5 na závodě 100 Miles of Istria. A k tomu všemu ještě úspěch v osobním životě, který nad všechny běžecké trochu vyčnívá, Zdeněk se na konci března oženil! Povídat si budeme o zmrzlém Chorvatsku, plánech na nadcházející sezónu nebo třeba o tom, jaké to je skloubit svatební přípravu s tréninkem.