Skialpinista, běžec… Milovníků hor jako je Michal není mnoho (zas tak málo ale taky ne). Michal se ale na první pohled od ostatních výrazně odlišuje, chybí mu totiž pravá paže. A právě o tom, jak se mu sportuje a jak pomáhá ostatním hendikepovaným jsme si povídali v následujícím rozhovoru.
Přestože se závodním běháním začal teprve nedávno, platí v poslední době, že pokud se na nějakém domácím závodě objeví, přepisují se traťové rekordy a ostatní soupeří „až“ o druhé místo. A úspěšný je i v zahraničí – vloni vybojoval mimo jiné 9. místo na MS v ultratrailu a 4. místo na MS v dlouhém horském běhu, letos byl na silně obsazeném MS v ultratrailu 20., zvítězil v traťovém rekordu na trati Kalser Tauern Trail v rámci rakouského závodu GGUT a na konci srpna doběhl na 3. místě v prestižním závodě CCC, jednoho ze závodů slavného UTMB. To je jen zlomek úspěchů Jirky Čípy, člena Salomon/Suunto týmu a v současnosti asi nejlepšího českého trialového běžce.
Jirka Petr je velký běžecký univerzál. Mimo špičkové časy od silniční „desítky“ po maraton ale v posledních několika sezónách sbírá i přední umístění a úspěchy na závodech v horách. K jeho největším úspěchům můžeme řadit účast na českých skyrunningových závodech s kvalitními výsledky: 4. místo na Ještěd SkyRace, MČR v této disciplíně, 5. místo na Perun Skymarathonu, což znamenalo 3. místo na MČR ve Skymaratonu, dále pódiová umístění na závodech české GNTS (3. místo Baba-Kamzík, 2. místo na Salomon Valašský Hrb). Výborné výsledky měl i v zahraničí, účastnil se MS v ultratrailu a v červenci se umístil na 4. místě na DolomythsRun Ultra. Kvalitní výkony ale podával i na silnici (Karlovarský půlmaraton jako nejlepší Čech a další). Povídala jsem si s ním o tom, jak vše zvládá a co ho vlastně nejvíce baví a motivuje v dalším tréninku.
Petr Soukup, vicemistr světa v Ironmanu z Havaje 2017 a držitel nejlepšího českého času na této trati (8:41:41) z loňska, špičkový vytrvalec, hrdina dokumentárního filmu #226nakrev, ale i vystudovaný a praktikující fyzioterapeut, vystoupí se svojí přednáškou na outdoorovém festivalu Obzory v Praze na Filozofické fakultě 10. a 11. listopadu. I to je důvod, proč tam vyrazit.
Kamarádům i ostatním běžcům Třeboňský půl/maraton může jen a jen vynachválit. I když Ivana Sekyrová, olympionička z Londýna 2012 a učitelka ze Sokolova, se letos (19. 10.) za obhajobou loňského prvenství v premiéře nevydá.
Celá sobota bude plná přednášek a workshopů o běhání v jeho nejrůznějších podobách. Praktické rady kde běhat, jak trénovat a proč tolik běžců jezdí trénovat do Keňského Itenu.
Katka Kašparová, jedna z nejlepších českých ultramaratonkyň, odpoví na vaše dotazy týkající se tréninku, výživy a třeba taky motivace nebo výbavy.
36. mistrovství světa v orientačním běhu probíhá v těchto dnech na jihu Norska, v náročných terénech v regionu Østfold, kousek od švédských hranic. Prvním finálovým závodem byla dnešní klasická trať, kde výborně zaběhli Češi: Vojtěch Král doběhl jako sedmý,
Běžkyně, ultramaratonkyně, matematička a příznivce zdravých a hodnotných jídel. Tohle všechno (a mnohem více) charakterizuje Katku Kašparovou, která se tentokrát rozpovídala o tom, jak se stravuje přes léto a co ji pomáhá držet tělo a hlavu ve správné rovnováze.
Zdeněk Hruška, Salomon ambasador a člen RunSport Teamu. V minulosti se mu podařilo vybojovat 2. místo na závodě Scenic Trail, dokázal také zvítězit na Nízkotatranské stíhačce nebo po dvou „neúspěšných“ pokusech (2. a 3. místo) také loni zvítězit na legendární Pražské stovce. Před nedávnem dosáhl dalšího cenného úspěchu, TOP 5 na závodě 100 Miles of Istria. A k tomu všemu ještě úspěch v osobním životě, který nad všechny běžecké trochu vyčnívá, Zdeněk se na konci března oženil! Povídat si budeme o zmrzlém Chorvatsku, plánech na nadcházející sezónu nebo třeba o tom, jaké to je skloubit svatební přípravu s tréninkem.
Jan Zemaník, známý horský běžec z Frýdku-Místku a ambasador značky Salomon, má své
hlavní tréninkové působiště v Beskydech.Na nadcházející sezonu se připravujena horské i na silniční záv
Připravili jsme pro vás další rozhovor. Tentokrát s Ultrakatkou Katkou Kašparovou. Kateřina Kašparová – matematička, příznivkyně všech jídel, hlavně prvojídel a skvělá ultraběžkyně. Co ale Katku charakterizuje asi nejvíce, je její velká energie. A právě o tom, kde energii bere, o závodu Comrades a o tom, jaké změny v plánech se během posledních dnů udály, si budeme povídat.
„Kdo neregeneruje, neběhá!“ Regeneraci běžci (obecně sportovci) často podceňují, ale ne nadarmo se říká, že forma roste ve spánku. A opravdu tomu tak je. Během tréninku se svalová vlákna zpřetrhají. Aby naše tělo tyto trhliny mohlo zacelit, následně pak svaly zesílily a naše forma mohla růst, potřebujeme dodat tělu dostatek stavební hmoty (výživy) a prostoru (odpočinku).
V neděli 7. dubna se v Bratislavě konal 14. ročník ČSOB Bratislava Marathonu, kterého se zúčastnila i výborná běžkyně Linda Beniačová, jejíž dojmy z půlmaratonu si můžete přečít v následujícím článku…..
Ve osmém díle Salomon běžeckého průvodce se budeme věnovat rozcvičení a protažení. Tentokrát vyzpovídáme Honzu Zemaníka, vítěze Beskydské sedmičky nebo třeba 9. muže italského závodu Giir Di Mont.