Vítězka Beskydské Sedmičky, LH 24, dvojnásobná celková vítězka Lysá Cupu nebo nejnověji celková vítězka České skyrunningové série do 23 let. Takové úspěchy má již na svém kontě teprve v jednadvaceti letech frýdlantská Barbora Macurová. V rozhovoru s jednou z nejtalentovanějších horských běžkyň v Česku jsme se bavili o sportovní minulosti, tréninku, ale také o psychické rovnováze či vztahu s rodinou.
Německá běžkyně mířící na Olympiádu s maratonským časem pod 2:30. Katharina Heinig se ale pyšní také výborným půlmaratonským osobákem 1:12, který zaběhla v České republice. Její matka navíc několikrát vyhrála jedny z nejslavnějších maratonů světa a je olympijskou medailistkou ze Soulu 1988. V rozhovoru jsme si povídali o tom, jaké to je být vychovávána profesionální běžkyní, co obnáší kvalifikovat se na Olympijské hry, nebo co udělala karanténa s Katharininou motivací.
Matěj Beneš byl velkým překvapením letošní Beskydské 7. Teprve 18letý mladík doběhl na 3. místě a namazal si tak na chleba spoustu zkušenějších borců. Nestačil jen na vítězného Zdeňka Hrušku a za druhým Standou Najvertem zaostal o pouhé 2 sekundy. V rozhovoru jsme si povídali o tom, jak se převýšení trénuje u Prahy, o mentální odolnosti nebo o tom, že si Matěj na půl roku vyzkoušel život profesionálního sportovce.
Mladá skyrunnerka Julie Rampírová, nová členka týmu Salomon-Suunto, ve sportovním prostředí vyrůstala. Každý milovník Beskydské sedmičky si jistě velmi dobře pamatuje její maminku Kláru Rampírovou, která se nejednou blýskla na největších ultra horských závodech. Julie jde pomalu v jejích stopách, hory miluje ve všech podobách. Jak se k běhání dostala, co dělá mimo sport a kam by to jednou ráda dotáhla?
Vojta Král orienťák tělem i duší a jedním z našich nejlepších reprezentantů. Jen pro představu, Vojta vyhrál například MS juniorů z roku 2007 ve sprintu, byl bronzový na Světových hrách 2017, a na seniorském MS několikrát dokončil v TOP10. Přečtěte si rozhovor o tom, ve kterém rozebíráme, jak mu „koronakrize“ nabourala program, co pro něj znamená Mistrovství světa v České republice v roce 2021 nebo, kde se vidí po skončení orienťácké kariéry.
Michal Činčiala, překladatel, triatlet a ultramaratonec, který aktuálně běhá za Kilpi Racing Team. A právě téma ultrmaratonu jsme rozebírali nejvíce. Michal má totiž za sebou takové zářezy, jako je Spartathlon, Ultra Gobi 400 nebo třeba Badwater. Přečtěte si, co pro Michala běh znamená, jak se mu daří skloubit rodinný a sportovní život nebo třeba, co by dělal, kdyby neběhal.
Jak cestovatel a etnograf Emil Holub z Holic svého času objevoval Afriku, tak si mohou připadat dva jihočeští běžci. Jenom o sto padesát let později. Po keňských zkušenostech se David Vaš a Jiří Csirik letos vydali do Etiopie.
Adéla je členkou Kilpi Racing Teamu a všestranná sportovkyně. Můžeš ji potkat při jízdě na koni, při běhu po horském hřebenu nebo houpajíce se na kruzích nad obrovskou kaluží bahna při překážkových závodech. V rozhovoru jsme si povídali o tom, jak se na tolik druhů disciplín připravuje, kterou má nejraději, anebo, co dělá, když zrovna neběhá.
Dvě stě sedmdesát pět kilometrů s šestnácti a půl kilometry převýšení může být pro nejednoho běžce slušná měsíční porce. Linda Beniačová s Martinou Dvořákovou ji zdolaly během osmi dní na jednom z nejkrásnějších etapových závodů světa – Transalpine Run – a dokončily jej na krásném čtvrtém místě. Jak se na takové závody připravit, co je na Transalpine Runu tak neobyčejného a jak celý tento závod probíhal? Nejen na to jsme se zeptali Lindy Beniačové.
Závodní plány celého světa se poněkud změnily. Některé podniky jsou přeložené, jiné zrušené. Přečtěte si, kam plánovali členové Salomon/Suunto týmu vyrazit.
Jak cestovatel a etnograf Emil Holub z Holic svého času objevoval Afriku, tak si mohou připadat dva jihočeští běžci. Jenom o sto padesát let později. Po keňských zkušenostech se David Vaš a Jiří Csirik letos vydali do Etiopie.
Tomáš Peter, profesionální voják a běžec z beskydského podhůří, ovládl tuto sezónu LysaCup-u. Že nevíte, co je to ten LysaCup? LysaCup je zimní etapový závod na Lysou horu. Od listopadu až do února se na nejvyšší vrchol Beskyd běží každý ročník zhruba 17 krát, vždy z jiného místa, etapy mají do 10 km a převýšení se pohybuje od 500 do 1000 m. Závodu se každý víkend účastní kolem 300 běžců. Ten, kdo nasbírá nejvyšší počet bodů z jednotlivých výstupů, se stane králem Lysé hory. Alespoň do další sezóny. Trůn a žezlo teď patří Tomášovi a jeho „nástup“ byl překvapením i pro stálice závodu. Né, že by Toma neznali, běhalo mu to vždy dobře, ale rok 2019 byl pro Toma vše, jenom ne hladká jízda. O jeho náhlém „probuzení“ ale i jiném, jsme si popovídali v Brně.
Salomon Ještědská čtyřiadvacetihodinovka je za dveřmi a tak jsme si sedli s hlavou závodu, Honzou Dušánkem, a popovídali si o tom, na co se můžou závodníci těšit a čeho by se měli bát.
„Hlavně se mě neptej na trénink…“ První věta, která při rozhovoru padla. A tak jsme si s vítězkou letošní LH24 povídali spíše o tom, jak vnímá celou situaci kolem horského běhání v Česku, co je pro ni důležité a v neposlední řadě taky o samotném průběhu letošní čtyřiadvacetihodinovky.
Přinášíme vám rozhovor s jedním z nejlepších českých maratonců – Vítkem Pavlištou. Před vánoci jsme se bavili o tom, jak u něj probíhá posezónní volno, o tom jak trénuje v zimě, ale taky o nepodařeném Mistrovství světa v Argentině.