Jsem na více než sto procent sportovec tělem i duší. Na prvním místě je běh, který se stal nejen mým koníčkem, ale i povoláním v kombinaci s další velkou vášní – horami. Jsem tedy ideální prototyp trailového longaře.
Nicméně ve výškách se dá trénovat jen omezeně. Od podzimu do jara se můžete běžecky pohybovat jen v nížinách a městech, což není úplně ono.
Miroslav Vanko je bývalý elitní slovenský běžec, který úspěšně závodil na dráze, silnici, krosech i v bězích do vrchu. Ve svých nejlepších letech patřil mezi slovenskou běžeckou špičku a dokázal zatopit i elitním běžcům na vrcholných mezinárodních akcích.
Ve vrchařském běžeckém sportu se v poslední době děje velmi zásadní a pozitivní změna. Utvořil se koncept mezinárodních šampionátů, který si po mistrovství Evropy na La Palmě osvojili také Thajci pro právě proběhlé Mistrovství světa. Navíc se s ním počítá i pro světový pohár v Innsbrucku v roce 2023!
Petr Pechek je fenoménem české běžecké scény, ale jen dalším z členů běžeckého rodu. Kdy poprvé porazil tátu a jak učí běhat synka? A s jakým tréninkem dokáže patnáct let běhat maraton okolo 2:20? O tom jsme si povídali u piva. Při běhu bych mu nestačil, ale to asi nikdo…
Čím dál tím populárnější se stává 24 hodinový závod na Jedlovou v Lužických horách. Letos se uskutečnil čtvrtý ročník, a díky slušnému počtu účastníků (88) je velmi pravděpodobné, že budou následovat i další. Navíc je nutno podotknout, že to je zároveň charitativní akce, při které se letos vybralo 13 150 Kč, které putovaly k handicapovaným dětem.
Ukrajinský stánek lze vidět na řadě závodech RunCzech. Vede ho mladá usměvavá běžkyně Natalia Veselá, což ostatně vyplývá už z jejího jména. Bohužel ji vrásky dělá aktuální válka na Ukrajině, proto se snaží z Česka pomoci. Třeba pořádáním závodů. V rámci zářijových závodů RunCzech v Praze jsme ji vyzpovídali.
Petra Hurtová se odmala pohybuje na invalidním vozíku a to kvůli vzácné genetické vadě, která se nazývá lékařskou terminologií osteogenesis imperfecta, laicky řečeno „lámou se mi kosti na potkání,“ uvádí Petra na svém internetovém profilu. Ani to jí však neodradilo, aby se věnovala sportu, a to jízdě na handbiku. Nezávodí však jen s handbikery, ale i s běžci v rámci oficiálních závodů.
Značka Evadict, která patří pod sportovní řetězec Decathlon, se specializuje na trail running a pochopitelně nabízí širokou škálu bot. V současné době nalezneme v nabídce 7 modelů pánských a 6 modelů dámských, přičemž jejich užití se liší v závislosti na povrchu a vzdálenosti. O nejnovějších modelech jsme si povídali s Filipem Cenefelsem, expertem Decathlonu na trail.
Zatímco marocký expres Hicham Amghar finišoval do cíle desítky pražského Birell Běhu na 10 km, Trevor Wallinger měl za sebou přesně půlku trati. Nakonec si zapsal čas 52:18. Ale i on se dostal na stupně vítězů, jako třetí nejlepší v kategorii 70+. „Jen o půl minuty horší než před třemi lety, jsem spokojený. Byl jsem trochu zraněný a nemohl tolik běhat,“ usmíval se nadšený Trevor.
Už jsme si za uplynulá desetiletí zvykli, že běh je součástí mnoha sportů – triatlon, orientační běh, ale i takoví fotbalisté toho také při zápase hodně naběhají. V poslední letech však začíná být populární i tzv. canicross. Tomuto novému sportovnímu odvětví propadl i zkušený atlet Radek Bekr z České Lípy, který závodí s fenkou Miou.
Ultra běžce Istvána Szondu jsem osobně zažil vloni na Jedlové při 24hodinovém běhu. Skončil tam druhý, když dokázal tuto lužickou horu zdolat 50x. V tu chvíli jsem si říkal, že je fakt dost dobrej. Ale poté, co jsem se teď po rozhovoru o jeho běžeckých výkonech dozvěděl, si říkám, že i slovo skvělý je málo. Jeho posledním závodem byl Ještěd SKY RACE, kde výjimečně neskončil na pódiu.
Zdolat 100 km za 24 hodin. Takovouto výzvu přijaly desítky lezúňú a plazúňú, jak se mimo jiné říká účastníkům Špacíru. Tento pro někoho bláznivý závod se koná v Beskydech už přes dvacet let a letos mezi účastníky nechyběli ani (použijme další charakteristické oslovení pro tuto akci) špacírnice Petra Popová z České Lípy a špacírník Adam Galdia ze Smolkova u Opavy.
Marcela Joglová doběhla pražský maraton jako nejrychlejší Češka. Jak závod hodnotí? Jak ji pomohla zimní příprava v Keni? A jaké má další cíle a ambice? O tom všem v dnešním rozhovoru.
Cestovatel. Průvodce. Ultramaratonec, který se zapsal do české knihy rekordů. Dobrodruh. Spolumajitel cestovky. Otec. A hlavně velmi zajímavá osobnost, která se nebojí výzev. Povídali jsme si s Ondřejem Švirákem o jeho kariéře, ukrajinských trailech nebo také o tom, jaká běžecká dobrodružství aktuálně plánuje.
Letos už počtvrté se první víkend v září uskuteční štafetový závod Hory Bory. Zajímalo nás, jak závod probíhá nebo v čem je jedinečný. K rozhovoru jsme tak přizvali hlavního organizátora Marka Dvořáka.