„V první řadě bychom se měli naučit vychovat dobrého člověka, pak až vrcholového sportovce.“ Tato věta mi utkvěla v mysli při pročítání knihy Zdravé hranice úspěchu, která se věnuje sportovnímu prostředí dětí a dospívajících a možným nástrahám a nebezpečím.
Minulý víkend na LH24 vybojoval bronz na MČR v zimním horském maratonu, přitom celou první polovinu závodu bojoval s Tomášem Štverákem úplně na čele. Na rychlých tratích Brněnského běžeckého poháru pravidelně prohání úspěšné atlety i reprezentanty v orientačním běhu, velmi úspěšně se prosazuje na trailových závodech od 20 km až do 100 km a zkušenosti má i se stomílovkou. S Jirkou jsme si povídali o čerstvých zážitcích ze čyřiadvacetihodinovky v Beskydech, ale i o jeho tréninku, plánech na tuto sezonu a o receptu, jak si udržet dlouhou dobu takovou výkonnost.
Vystudovaná tlumočnice a překladatelka, zapálená běžkyně, která už dávno neběhá proto, aby zhubla, a běh jako hlavní volnočasovou aktivitu sdílí i se svým manželem. Od loňského roku se navíc věnuje komentování běžeckých akcí na Eurosportu. Zajímá vás, v čem se práce sportovní komentátorky podobá práci tlumočnice, a čím se naopak odlišuje? Proč si Bára vybrala zahraniční trenérku a jaké má běžecké cíle?
Sympatická běžkyně, kterou už nějaký čas pravidelně vídáme na domácích závodech na stupních vítězů, a to jak v trailu, tak i na silnici. Daří se jí i na zahraničních závodech, kam často vyjíždí s manželem Tomášem na běžecké dovolené. V loňském roce si oba dva vyběhli Golden Ticket na finále světové série Golden Trail World Series.
Moira Stewartová minulou neděli na maratonu ve Valencii zaběhla životní závod. Nejen že překonala svůj osobní rekord o 4 minuty, časem 2:25:36 posunula národní rekord téměř o minutu a navíc si tím zajistila start na olympijských hrách v Paříži v příštím roce.
„Všechno se sešlo tak, jak má, byl to po všech stránkách perfektní závod. Takový mi v kariéře zatím chyběl,“ radovala se česká vytrvalkyně, která tím k národnímu rekordu na 10 000 m a v půlmaratonu přidala i nejlepší český čas na maratonské trati.
Začátkem prosince se v tchajwanském Taipei konalo mistrovství světa v 24hodinovém běhu, kde český tým žen dosáhl skvělého úspěchu ziskem bronzové medaile v soutěži týmů
Na čele této skvělé sestavy se výrazně prosadila Petra Pastorová, která zaběhla osobní rekord, 240,695 kilometrů, což jí vyneslo 9. místo v individuálním hodnocení a 3. místo v kategorii 45+. O dvě příčky za ní skončila Lenka Horáková, také ve skvělém osobním rekordu 237,335 km, a Lenka Berrouche přidala další osobní rekord s hodnotou 219,245 km, což jí vyneslo 29. místo. S Petrou Pastorovou, zkušenou a úspěšnou vytrvalkyní, jsme si popovídaly o její premiéře na takto dlouhé vzdálenosti a o tom, zda se plánuje na ultra více zaměřit.
Všestranný běžec, který je úspěšný v krosech stejně jako na vrchařských závodech, na silnici i v horských bězích. Letos se mu obzvlášť dařilo – poprvé se nominoval na MS v horských bězích, potřetí za sebou zvítězil na Velké kunratické a z nedávného domácího šampionátu v krosu si veze bronzovou medaili.
Celkové páté místo mezi skyrunnerskou špičkou, 12. místo na MS v ultratrailu. Přesto Marcela není s letošní sezonou spokojená. Více než se soupeřkami na trati bojovala od začátku léta se zraněním kotníku, které jí nedovolilo závodit naplno. Nedovolilo jí ani dokončit legendární závod CCC ve francouzském Chamonix. První „stovku“ tak úspěšně zvládla až na konci sezony v čínském Su-čou, kde v závodě Suzhou 100 Urban Trail skončila na 2. místě. A cestou domů v letadle už přemýšlí, kdy vytáhne skialpy a vyrazí na ledovec.
Romanu jsem poprvé potkala vloni Lysohorském ultratrailu, kde mi v prvním seběhu nekompromisně utekla a pak jsem se ji snažila po zbytek trati dohonit (neúspěšně). Myslím, že tehdy byli v cíli všichni překvapení, kdo se stal novou mistryní ČR v ultrasky. Znal ji jen málokdo. To se od té doby ale změnilo a Romana nejen že letos svůj titul spěšně obhájila, úspěšně nás reprezentovala na zahraničních skyrunningových akcích, ale daří se jí zlepšovat i na silnici – vždyť jen letos si posunula osobní maxima na 10 km, půlmaratonu i maratonu.
Od Spartathlonu už nějaký ten pátek uběhl, ale tento rozhovor musel trochu uzrát. Povídali jsme si v něm nejen o letošním ročníku legendárního běhu z Athén do Sparty a o ultrabězích, ale i o skyrunningu, ve kterém nás Radek před lety také reprezentoval, o Radkově přístupu k tréninku a o tom, co pro něj běhání vlastně znamená.
PUMA k příležitosti svého 75. výročí sestavila výjimečný běžecký tým, který si střihne závod na říjnové edici RunTour v pražském parku Ladronka. Kapitánkou se stala 75-letá, více než 500-násobná maratonská běžkyně ze Slovenska, Eva Seidlová, která se přihlásila do veřejné výzvy značky. V týmu ji doplní několikanásobný slovenský mistr v půlmaratonu a horském běhu Martin Rusina, olympionička a dvojnásobná mistryně České republiky v maratonu Marcela Joglová a zástupce generace Z, kreslo-malíř Jan Bican. Ten rovněž ve spolupráci se značkou PUMA navrhl pro tým limitovanou edici běžeckých triček.
Do redakce nám dorazila smutná zpráva. Vašek Kameník, skvělý ultra a maratonec, držitel rekordu v běhu na 100 km, náhle zemřel 21. září ve věku 72 let.
Původně maratonkyně, nyní již čtyři roky úspěšná chodkyně, která si z olympijských her v Tokiu přivezla 30. místo na 20km trati. Od té doby jí však trocha toho sportovního štěstí chyběla. Nemoci a zranění jí nedovolily dokončit kvalifikační závod na letošní MS, na které se nakonec kvalifikovala až začátkem července v dráhovém závodě. A až v Budapešti se to všechno zlomilo….
Před dvěma týdny se Anka Straková stala mistryní světa na historicky prvním mistrovství světa veteránů (masters). Do své bohaté sbírky úspěchů tak přidala další titul, který jí ještě chyběl. Jak si závod užila a jak se dokáže udržovat ve formě a při závodech stále prohánět mnohem mladší závodnice? A může mít vůbec ještě nějaké nesplněné běžecké cíle?
Patříš k těm, kteří před vyběhnutím třikrát překontrolují počasí v aplikaci, aby si potvrdili, že nezmoknou? Nebo si naplánuješ výživový program na téměř každý kilometr a zároveň se ujistíš, že jsou chytré hodinky přihlášeny na STRAVĚ, aby svět věděl, kam běžíš, a mohl jsi tak své kamarády pravidelně provokovat svojí aktivitou mezitím, co oni pracují?