Několikanásobný mistr republiky v bězích do vrchu, úspěšný reprezentant v bězích do vrchu a ve skyrunningu, který se může pochlubit také třeba 11. místem v ikonickém závodě Sierre-Zinal. V posledních letech se přesunul spíš do trenérské pozice, kdy se věnuje přípravě mladých atletů, orientačních běžců a také výkonnostních běžců z oddílu SK Babice. Honza Havlíček se ale nevěnuje jen sportu – píše poezii, překládá z angličtiny, anebo s kolegy z Babic vydávali časopis pro běžce.
Úspěšný reprezentant ve skyrunningu a v horských bězích, který má na kontě řadu umístění v TOP 10 na světových akcích i medaile z domácích šampionátů. Zároveň ale také pracuje na plný úvazek v advokátní kanceláři a většinu tréninků odběhá ráno před prací. Minulý víkend na mistrovství Evropy v horských bězích získal první medaili z mezinárodní akce: s týmovými kolegy Tomášem Macečkem, Tomášem Hudcem a Markem Causidisem byli bronzoví v soutěži týmů, k čemuž Tomáš přispěl vynikajícím 15. místem v individuálním závodě.
Květen patřil bezpochyby především mistrovství světa v hokeji a velkému úspěchu našeho týmu. Ale i z pohledu běžců se toho událo dost – vždyť jarní sezona právě vrcholí. Pojďme se podívat, co zajímavého přinesl květen ve světě běhu.
Před dvěma týdny byl velkým překvapením na Pražském maratonu, kde nikdo nečekal, že by mohl vyhrát. Čtyřiatřicetiletý Martin Edlman to však dokázal a zároveň si posunul své osobní maximum o víc než 2 a půl minuty. S čím Martin do závodu šel? Jak na něj trénoval? A jaké jsou jeho další cíle a sny?
Všestranný běžec z Beskyd, několikanásobný vítěz v MČR ultrasky, reprezentant v trailrunningu a skyrunningu a především velmi skromný a sympatický Marek Causidis se letos postavil na start své první stomílovky a rovnou zvítězil, čímž si vyběhl kvalifikaci na UTMB do Chamonix. S Márou jsme si povídali o tom, jak k takovému závodu dozrál, jak na na něj trénoval, proč běhá rád po Beskydech a jestli se někdy chystá na silniční maraton.
Atletka, která dlouho běhala tratě do 10 km, se v posledních 3 letech výrazně prosadila na maratonské distanci. První pokus o olympijskou kvalifikaci do Tokia ji před 4 lety velmi smolně nevyšel. Byla čtvrtá Češka se splněným limitem. Mezitím si prošla dlouhou cestu a nasbírala nové zkušenosti. V prosinci 2023 se jí podařilo na maratonu ve Valencii zaběhnout ostrý limit (2:26:50) na olympijské hry v Paříži 2024. A nejen to. Svým časem 2:25:36 překonala také český národní rekord. Moira Stewartová, aktuálně také ambasadorka značky Puma a maratonská běžkyně se skotskými kořeny, si se mnou povídala o tom, co jí pomohlo k tak famóznímu výkonu a co ji v přípravě na olympijský maraton ještě čeká.
„Čtyři víkendy a běh čtyřikrát jinak,“ napsal si na svůj sportovní profil Honza po tomto víkendu, kdy absolvoval dva sprintové závody v orientačním běhu a v obou byl mezi nejlepšími. A to před dvěma týdny běžel Pražský půlmaraton za 73 minut a hned týden na to horskou štafetu, kde s dalšími dvěma orientačními běžci skončili celkově druzí. Honza Mrázek začínal jako úspěšný reprezentant v orientačním běhu, ale reprezentoval i v dlouhém horském běhu, z něhož má mimo jiné týmové stříbro zMS v roce 2013, ve skyrunningu a nyní se začal věnovat i ultra. Přečtěte si, co z toho má nejraději, jak trénuje a motivuje ke sportu své děti a jak k tomu ještě zvládá pořádat závody.
V minulém roce si zaběhl osobní rekordy na půlmaraton a maraton, ale rád kombinuje hladké závody s horskými běhy. Letošní zimu strávil v tréninkovém centru 42House od Kiprunu v Keni. Jak zde trénuje? V jakých botách běhá? A jaké má cíle pro nadcházející rok? S Matějem jsme si povídali o všem, co s během souvisí.
V sobotu zvítězil na Pražském půlmaratonu a obhájil své vítězství z loňska, kdy Jiřímu Homoláčovi, který byl stejně jako letos druhý, nadělil pouhou vteřinu. Letos byl náskok vyšší, ale Patrik s výsledným časem příliš spokojený není, protože mu teplé počasí nedovolilo pořádně se rozběhnout. Své kvality se však chystá ukázat na Pražském maratonu, který pro něj bude maratonskou premiérou. Jak probíhá příprava pod vedením Honzy Pernici, jak natrénoval přes zimu v Keni a lákají ho běhy do vrchu?
Dříve reprezentant v triatlonu, nyní trailový a orientační běžec a hlavně dobrodruh, který má rád výzvy. Letos v únoru zamířil na Aljašku na extrémní závod měřící 1 000 mil pustou aljašskou divočinou. Přečtěte si rozhovor S Janem Vencou Franckem o této výzvě, která spíš než fyzičku prověří vaši mentální odolnost.
Skromný, zkušený a velmi úspěšný maratonec a ultraběžec Petr Pechek, který je držitelem několika titulů mistra republiky v maratonu, reprezentoval nás na trailových závodech a hlavně se mezi špičkovými běžci drží již přes 10 let. Vloni se poprvé zaměřil na ultra a hned vyhrál mistrovství republiky v běhu na 100 km. Letos chtěl navázat a zlepšit si čas, ale, jak sám napsal, poznal i odvrácenou stranu dlouhých běhů a ze závodu po osmdesáti kilometrech odstoupil. Ukázal tím nejen své zkušenosti s vyhodnocením situace, ale i pokoru a skromnost, s níž k situaci přistoupil, i to, že nezdar se může stát každému a je běžnou součástí závodů. S Petrem jsme si povídali nejen o tomto závodě, ale i o jeho dalších plánech a o tom, jak to dělá, že se pořád pohybuje mezi těmi nejlepšími.
Orientační běžkyně pocházející z Přerova, která vyrostla v klubu v Olomouci a poté přesídlila do TJ Slovan Luhačovice, byla již od juniorských let byla úspěšnou členkou reprezentace. Hned v juniorkách si na juniorském mistrovství světa, které se konalo na domácí půdě v Hradci Králové, doběhla se svým týmem pro zlatou medaili ve štafetách. V dospělé reprezentaci pak patřila mezi naše stálice a má na svém kontě několik umístění v TOP10. Zároveň je také několikanásobnou mistryní České republiky na klasické i krátké trati. V loňském roce se s reprezentační kariérou rozloučila, ale u orientačního běhu zůstala a pomáhá sportovcům s psychickou přípravou, které se věnuje i pro sportovce z jiných sportů v rámci svého projektu Srovnej hlavu.
Všestranná běžkyně, která má zaběhnuté vynikající časy na silnici (maraton za 2:45) a sále se zlepšuje, minulý týden ve Kbelích si posunula své maximum v silniční desítce (35:32). Zároveň nás ale taky reprezentovala na mistrovsví světa v dlouhém horském běhu a na ME ve skyrunningu a vloni zvítězila na Beskydské 7. Jak toto všechno Bára zvládá při své práci lékařky? A kde běhá nejraději?
Talentová ultra běžkyně, milovnice výzev a zároveň člověk se silnou hlavou a pevnou vůlí. Koneckonců vůle a správně nastavená hlava jsou v ultra zapotřebí někdy i víc než rychlé nohy. Katka vloni doběhla druhá na Beskydské 7 a letos v lednu se jí podařilo obhájit vítězství na mistrovství republiky v zimním horském maratonu, a to i přesto, že dva týdny před startem ležela doma s nemocí. Prozradila nám, jaký je její recept na silnou hlavu, jak přistupuje k tréninku a jaké další výzvy ji lákají.
Velmi všestranná běžkyně, která patří mezi naše nejlepší na silnici, v běhu do vrchu i v krosu. V roce 2021 startovala na olympijském maratonu v Tokiu. V neděli se třetím nejrychlejším časem v historii kvalifikovala jako druhá Češka na letošní olympijské hry do Paříže. Přečtěte si o čerstvých zážitcích Terezy Hrochové z maratonu v Seville i o tom, jak a kde nejraději trénuje a jak si nejlépe odpočine od běhání.