Prosinec, to je měsíc, kdy naplno začíná tréninková příprava rok orientačních běžců. Zajímá tě, jak orienťáci v průběhu celého roku trénují, které tréninky zařazují do přípravy a kdy jsou vrcholné závody? To vše se dozvíš v dnešním článku! A pokud bys chtěl s orienťáckou přípravou začít také, základní kuchařku máš na stole.
Zajímá vás, jak se orientační běžci připravují na závod? Jaké jsou druhy mapových tréninků? Co je paměťák, švýcárna nebo sudá-lichá? Právě na to se zaměřuje tento článek.
Nedílnou součástí orientačního běhu je mapa, ve které je vyznačena trať a kontrolní body, které musíte oběhnout. Orientovat se podle takové mapy není nic náročného a zvládne to opravdu každý!
Běhat, běhat a běhat, to by jednoho mohlo omrzet, zvlášť když je tma, sníh a mráz. Možností je ale spousta. Orientační běžci kromě nabíhání objemů do nadcházející sezóny vyrážejí na zimní ligy, noční orienťáky nebo trénovat za teplem. Rádi také zajdou do tělocvičny nebo na závody v lyžařském orienťáku!
Na mistrovství světa se v současnosti rozděluje celkem 5 sad medailí. Původně jediná individuální trať – klasická (long) byla rozšířena o krátkou trať (middle) a sprint. Dále se běhají klasické štafety 3 běžců a nově také sprintové štafety, kdy v jednom týmu běží postupně 2 ženy a 2 muži.
Ještě měsíc zbývá do startu sezóny orientačního běhu. Jak se liší zimní orienťácký trénink od běžeckého a na jaké typy tréninků se během zimy zaměřit?
Jak na to? Jak, jak, jak? Copak se asi skrývá v myslích těch nejlepších? Copak to ve svých sluchátkách poslouchá před závodem neporazitelný Francouz Thierry Gueorgiou? Za a) nářez, který ho nabudí jako třeba Linkin Park; za b) Moravskou cimbálovku, dar od přítele Dlabaji; za c) relaxační hudbu na vyčištění mysli; nebo za d) letní taneční hity ve stylu We No Speak Americano? Dozvíte se na konci pořadu.
Český reprezentant Miloš Nykodým píše o Tiomile (10mile). Co to je? Jemu se vybaví následujících pět bodů: orientační běh v jeho ryzí podobě, Švédsko, štafety, noc, deset členů.
Orientační běh – to nejsou jen závodníci, trenéři nebo organizátoři závody. Jsou to i mapaři. Tedy tvůrci map, které jsou naprosto nezbytní pro fungování tohoto sportu. Jak taková mapa vzniká, jaké pomůcky jsou potřeba nebo jak vypadá klasický den mapaře? O tom všem jsme si povídali s jedním z nejlepších českých mapařů Alešem Hejnou, který nás pustil do mapařské kuchyně.
Chcete si vyzkoušet orienťák blízko vašeho bydliště, na chalupě nebo na tuzemské dovolené? Jednou z možností je najít nejbližší závod nebo trénink. To je ale často nemožné. Od roku 2008 proto vznikají na celém území České republiky tzv. Areály pevných kontrol (APK).
I běh terénem má mnoho podob. Pro stále oblíbenější závody trailového běhu a sky race je výbornou průpravou orientační běh. Čím je přínosný pro trailové běžce a kde ho vyzkoušet?
Zajímají vás žhavé novinky ze světa orientačního běhu? Především jak vypadá složení domácí reprezentace a jak se jeho členové připravují na plánované květnové Mistrovství Evropy na domácí půdě v Jeseníku? Po přečtení následujícího článku již budete zcela v obraze.
Každá aktivita má nějaké zdravotní riziko, dokonce i vysedávání u televize. Nejinak je tomu i v případě orientačního běhu. Závody se konají většinou v lese – přeskakujete klacky, běžíte skrz ostružiny, v předklonu prorážíte husté mlází..
Jarní vrchol české OB scény se letos konal v areálu bývalého dolu Eduard u Jáchymova. Již v 16. století zde probíhala těžba stříbra, kterou po 2. světové válce vystřídala těžba uranu a s ní do zdejšího areálu přišli političtí vězni, kteří zde zažívali peklo na zemi. Jako odkaz jejich utrpení zbyly v lesích kolem Jáchymova jámy, kupy, haldy hlušiny a další pozůstatky po těžbě, to vše v těžkém horském lese.
Pro všechny, kdo by orientační běh rádi vyzkoušeli nebo váhají, zda je to sport pro ně.