Vojta Král orienťák tělem i duší a jedním z našich nejlepších reprezentantů. Jen pro představu, Vojta vyhrál například MS juniorů z roku 2007 ve sprintu, byl bronzový na Světových hrách 2017, a na seniorském MS několikrát dokončil v TOP10. Přečtěte si rozhovor o tom, ve kterém rozebíráme, jak mu „koronakrize“ nabourala program, co pro něj znamená Mistrovství světa v České republice v roce 2021 nebo, kde se vidí po skončení orienťácké kariéry.
Ve středu 13. května proběhlo v sídle Českého olympijského výboru v Praze setkání novinářů s představiteli Českého svazu orientačních sportů (ČSOS). Setkání mělo původně zahajovat mezinárodní akci Světový den orientačního běhu, která však vzhledem k pandemii onemocnění covid-19 musela být zrušena. Hlavním bodem programu bylo představení a křest nově vydané knihy k výročí 70 let orientačního běhu v ČR.
Vymyslet trať běžeckého závodu zvládne každý zkušenější běžec. Jak ale vyzrát na závodní trať pro orienťák? Na závody se staví desítky tratí, každá má jinou délku, jiný počet kontrol a jinou obtížnost. Důležité je správně odhadnout fyzickou a mapovou náročnost trati, pak už je skoro vyhráno.
Ještě měsíc zbývá do startu sezóny orientačního běhu. Jak se liší zimní orienťácký trénink od běžeckého a na jaké typy tréninků se během zimy zaměřit?
V pátek 13. března startuje Krkonošský survival, již devátý ročník zimního přírodního víceboje. Jedná se o 20-ti hodinový scorelauf tříčlenných týmů nádhernou přírodou:-)
Extrémní ultramaratonec Jan Venca Francke se po třech účastích na Yucon Ultra Trail rozhodl postvait další mrazivé výzva, a sice jednomu z nejextrémnějších závodů světa Iditarod. Ten závodníci absolvují bez cizí pomoci, táhnou si s sebou saně a musí čelit mrazům kolem -30 stupňů. Jak to celé probíhá, čemu musí závodníci čelit a zda se na to vůbec dá nějak připrvait v podmínkách ČR, to vše najdete v našem rozhovoru.
Jak na to? Jak, jak, jak? Copak se asi skrývá v myslích těch nejlepších? Copak to ve svých sluchátkách poslouchá před závodem neporazitelný Francouz Thierry Gueorgiou? Za a) nářez, který ho nabudí jako třeba Linkin Park; za b) Moravskou cimbálovku, dar od přítele Dlabaji; za c) relaxační hudbu na vyčištění mysli; nebo za d) letní taneční hity ve stylu We No Speak Americano? Dozvíte se na konci pořadu.
36. mistrovství světa v orientačním běhu probíhá v těchto dnech na jihu Norska, v náročných terénech v regionu Østfold, kousek od švédských hranic. Prvním finálovým závodem byla dnešní klasická trať, kde výborně zaběhli Češi: Vojtěch Král doběhl jako sedmý,
Od 6. do 11. června se ve Finsku v bezprostředním okolí Helsinek konalo 1. kolo Světového poháru v orientačním běhu 2019. Pořadatelé pro závodníky přichystali tratě v typicky náročných skandinávských terénech – v údolích byly zarostlé bažinky či rašeliniště a na vršcích se pak nacházely rychlé skalní plotny, to vše zasazené do jehličnatých lesů s množstvím kamenů a srázů. Česká reprezentace do Finska přivezla početný tým šesti žen a sedmi mužů a po aklimatizačních trénincích se v sobotu 8. června rozběhli do prvního závodu.
Minulý víkend byl nabitý městského orientačního běhu ve Středočeském a Pardubickém kraji. V sobotu bylo na programu MČR ve sprintu v Čáslavi, v neděli se přesunuli závodníci do města perníku a v Pardubicích – Polabinách je čekalo MČR sprintových štafet za přítomnosti kamer České televize.
I orientační běžci mají svůj Den D. Letos již počtvrté proběhne Světový den orientačního běhu, kdy se na celé naší planetě bude běhat s mapou a buzolou. Hlavní den letos připadá na středu 15. května.
Český reprezentant Miloš Nykodým píše o Tiomile (10mile). Co to je? Jemu se vybaví následujících pět bodů: orientační běh v jeho ryzí podobě, Švédsko, štafety, noc, deset členů.
Co čeká orientační běžce v roce 2019? Na jaké mistrovské závody mohou zavítat hobby běžci a kde se budou reprezentanti prát o světové medaile? Přinášíme vám orienťácký přehled roku.