Podzimní část orienťácké sezóny, doufejme, nic neohrozí, a tak je na čase podívat se na to, jak se připravit na první orienťácký závod. Jak se přihlásit, kde hledat informace a na co nezapomenout v den závodu?
Jana Knapová byla jednou z tahounek českého týmu na domácím Mistrovství světa v orientačním běhu. Spolu se sprintovou štafetou a štafetou žen byla na skvělém 5. místě, na klasické trati přidala 8. místo a na krátké trati zaběhla životní závod, o šanci na medaili ji ale připravila špatně oražená kontrola. Janu Knapovou jsme vyzpovídali v rozhovoru pro Svět běhu.
Nejprestižnější orienťácká akce, mistrovství světa, se uskutečnila po třinácti letech v České republice v unikátních terénech Libereckého a Ústeckého kraje za účasti více než 300 závodníků z 39 zemí. Zázemí a organizaci závodů zajistilo přes 350 dobrovolníků. Pouze sedm států si mezi sebe rozdělilo devět sad medailí. Šampionát ovládly především tradiční orienťácké země, Švédsko, Norsko a Švýcarsko. Především švédští běžci v čele s fenomenální Tove Alexandersson, která zvítězila ve všech pěti závodech, ukázali, kdo v současnosti orientačnímu běhu vládne a odvezli si ze šampionátu celkem osm medailí. Češi se v nabité konkurenci probojovali šestkrát do první desítky. Úspěchem byla především tři pátá místa ve štafetových závodech.
Mistrovství světa v orientačním běhu, které se po třinácti letech vrátilo do České republiky, zahájil medailový závod ve sprintu. Šampionát přivedl do Česka 303 závodníků ze 40 zemí, kteří budou soupeřit o devět medailových sad od soboty 3. 7. do pátku 9. 7. V úvodním sprintovém závodě byli nejrychlejší v ulicích Terezína, jedné z největších bastionových pevností světa, Švédové Isac von Krusenstierna a Tove Aexandersson. Z českých závodníků se nejlépe poprali s náročnými tratěmi devátý Jakub Glonek v mužích a čtrnáctá Tereza Janošíková v ženách.
Mistrovství světa v orientačním běhu 2021 klepe na dveře! Po třinácti letech se nejprestižnější orienťácká akce vrátí do České republiky. Světový šampionát od 3. do 9. července nabídne celkem pět medailových klání a dvě kvalifikace. Komu, kde a kdy fandit? A na co se těší světové hvězdy?
Na mistrovství světa se v současnosti rozděluje celkem 5 sad medailí. Původně jediná individuální trať – klasická (long) byla rozšířena o krátkou trať (middle) a sprint. Dále se běhají klasické štafety 3 běžců a nově také sprintové štafety, kdy v jednom týmu běží postupně 2 ženy a 2 muži.
Víkend patřil prvnímu letošnímu MČR v orientačním běhu – ve Šternberku se v sobotu běžel sprintový závod. Z tratí v historickém centru města si mistrovské tituly odváží Jana Knapová a Tomáš Křivda. Pojďme si udělat analýzu závodu a podívat se na postupy nejlepších mužů.
Nejsou hromadné tréninky? Nevadí. Nemohou se konat závody? Co se dá dělat. Nemůžeš jet běhat tam, kam zrovna chceš? I to se dnes může stát. Orienťák se dokáže pružně přizpůsobit všem překážkám! Zkusili jste už třeba virtuální trénink nebo areál pevných kontrol?
Každý druhý Čech v keňském Itenu je orienťák? Na začátku února, kdy na 5týdenní tréninkový kemp do Keni dorazil výběr české reprezentace, tomu tak bylo. Jak pro orientační běžce netradiční forma přípravy sedí Tereze Janošíkové, české naději pro nadcházející Mistrovství světa v Česku?
Orientační běžci jsou semknutá komunita, která nemá za cíl v lesích pouze běhat a závodit s mapou a buzolou. Chtějí se o svou „tělocvičnu“, les, také starat a pečovat o něj, aby mohli běhat ve zdravém a příjemném prostředí. I proto bývá orientační běh označován jako „zelený sport“.
Orienťácký vrchol roku 2021? Určitě! Vrchol kariéry? Pro mnohé Čechy určitě! Mistrovství světa v orienťáku se bude v příštím roce konat v Česku a tento orienťácký svátek si určitě nikdo nenechá ujít.
Orienťák sice není tak starý jako fotbal, ale o úplně mladý sport se také nejedná, první orientační závody se datují ke konci 19. století. Co orientační běh od ostatních sportů odlišuje, je to, že se s postupem času razantně vyvíjel a od původní podoby se dnes výrazně liší. I přesto hlavní cíl zůstává stejný – absolvovat závod podle mapy v neznámém volném terénu.
V sobotu 3. října proběhlo v Kunraticích u České Kamenice Mistrovství ČR na krátké trati v orientačním běhu. Možná jedna z posledních velkých sportovních akcí roku. Náročné skalnaté terény Labských pískovců nabídly mapově velmi zajímavé tratě. V nabité konkurenci obhájili tituly Denisa Kosová a Vojtěch Král.
/Denisa Kosová obhajuje titul (foto: Antonín Švarc)/
V sobotu 19. září proběhl u Bystřice nad Pernštejnem závod MČR na klasické trati v orientačním běhu. Na závodníky čekaly fyzicky velmi náročné kopcovité tratě nedaleko vodní nádrže Vír. Tituly v hlavních kategoriích vybojovali Denisa Kosová a Miloš Nykodým.
V neděli 6. září proběhly dva sprintové závody MČR v orientačním běhu – sprint a sprintové štafety. Pro mnohé závodníky se jednalo vůbec o první závody této sezóny a všichni byli zvědaví, jakou formu na mistrovském závodě běžci předvedou. V hlavních kategoriích zvítězili Jakub Glonek a Tereza Janošíková.