Mapy pro orientačních běh, nedílné vybavení každého závodníka, ale také pomůcka pro řadu dalších profesí. Jedná se téměř o nejpodrobnější mapy našich lesů a měst, které jsou k dispozici. Pojďme se podívat do skalních průchodů, pořádných kopců nebo historických center měst.
Zajímá vás, jak se orientační běžci připravují na závod? Jaké jsou druhy mapových tréninků? Co je paměťák, švýcárna nebo sudá-lichá? Právě na to se zaměřuje tento článek.
Nejprestižnější lesní závody v orientačním běhu tohoto roku – Mistrovství Evropy v Estonsku – a senzační výsledek české štafety. Trio ve složení Vendula Horčičková, Adéla Finstrlová a Tereza Janošíková veze domů stříbrné medaile.
Minulý týden patřil Mistrovství světa v orientačním běhu! V Dánsku se přes 200 běžců představilo ve třech disciplínách – sprintových štafetách, knock-out sprintu a individuálním sprintu – a české barvy byly opět vidět.
Nejprestižnější akce roku, skvělá atmosféra a 243 závodníků ze 42 zemí světa na startu. To je Mistrovství světa v orientačním běhu, které startuje v neděli 26. června v Dánsku v okolí města Kolding. A čeští reprezentanti jdou do boje!
Uplynulý víkend patřil MČR na krátké trati v orientačním běhu. Kopce, borůvčí, náročný terén a bažiny, kam se podíváš. Prostě náročné terény pod hřebenem Černé studnice u Jablonce nad Nisou. V napínavém závodě zvítězili Vendula Horčičková a Tomáš Křivda, my se ale pojďme podívat na to, kde se závod rozhodoval, kde se dělaly mapové chyby a kde favorité závodu ztráceli.
Tomáš Křivda je tahounem nastupující generace orienťácké reprezentace. Jasným cílem je sprintové Mistrovství světa v Dánsku, ale nebojí se ani klasických orienťáků nebo atletické dráhy – na letošním MČR na 10 000 m dokonce obsadil 4. místo. Nejen o svém tréninku, motivaci, ale také třeba o velkolepých štafetách Tiomila povídá v dnešním rozhovoru.
V terezínské pevnosti se opět běhalo s mapou a buzolou – před 9 měsíci tam závodili o medaile v rámci Mistrovství světa nejlepší světoví běžci, nyní si mohla ve stejném terénu zaběhat také široká veřejnost.
Nedílnou součástí orientačního běhu je mapa, ve které je vyznačena trať a kontrolní body, které musíte oběhnout. Orientovat se podle takové mapy není nic náročného a zvládne to opravdu každý!
Orienťák je sranda a není složité se ho naučit, zábavu na něm najdou celé rodiny i závodiví běžci. Svět běhu přináší tipy na 9 závodů nebo seriálu akcí, na kterých nesmíš v roce 2022 chybět.
Běhat, běhat a běhat, to by jednoho mohlo omrzet, zvlášť když je tma, sníh a mráz. Možností je ale spousta. Orientační běžci kromě nabíhání objemů do nadcházející sezóny vyrážejí na zimní ligy, noční orienťáky nebo trénovat za teplem. Rádi také zajdou do tělocvičny nebo na závody v lyžařském orienťáku!
Mistrovství světa v orientačním běhu 2021, které se konalo v Česku na začátku loňského července, zaznamenalo další velký úspěch. V anketě “Orienteering Course of the Year” prestižního magazínu World of O získalo nejvyšší ocenění.
Orienťácká sezóna 2021 je u svého konce a je na čase podívat se pod pokličku roku, kterému vévodilo domácí Mistrovství světa. Komu se nejvíce dařilo na vrcholných závodech, jací závodníci se blýskli na domácí scéně a kdo získal trofej nejlepšího orienťáka roku?
Orienťák je sport zkušeností a mapové chyby dělají jak začátečníci, tak špičkoví závodníci nebo reprezentanti. Z chyb je tedy třeba se poučit a v příštím závodě se jim vyvarovat. Jaké byly nejlepší či nejkurióznější mapové chyby roku 2021?
Klasická trať je v mezinárodních vodách aktuálně tou nejdelší závodní distancí, kde vítězné časy závodnic a závodníků se pohybují okolo 80 resp. 100 minut. Často tak klasickou trať nazýváme jako královskou. Uspět v takovém závodě tak není vůbec jednoduché… Přečtěte si více z pera stříbrného Tomáše Křivdy.