Pro orienťák nejsi nikdy moc mladý, ani starý, může ho vyzkoušet kdokoliv a kdykoliv. To, že se napoprvé ztratíš, není žádná ostuda, dokonce i ostřílení reprezentanti umí udělat pořádný kufr. U orienťáku je stejně jako v životě důležité, se po chybě zase najít a pokračovat v cestě dál.
Že vlezeme v březnu za kamna rozhodně neplatí! Vždyť se rozjíždí sezóna silničních desítek a ostatní distance taky nezůstávají pozadu.
Po pěti letech se opět kolotoč Světového poháru v orientačním běhu vrací do Česka. V České Lípě a okolí se v termínu 2.—6. srpna střetnou nejlepší světoví závodníci a budou bojovat o vítězství ve čtyřech závodech. Jaké české svěťáky budou a co na to reprezentanti?
Kompletní nabídku běžeckých závodů najdete na našem webu v sekci Termínovka.
Ne nadarmo se orientačnímu běhu přezdívá zelený sport. Nepotřebuje stavět haly nebo vytápěné stadiony, vystačí si s tím, co mu dává příroda — malebným lesním prostředím. A právě závislost na přírodních lokalitách motivuje orientační běžce ke starostlivosti o naší přírodu a krajinu, ve které chtějí i v budoucnu sportovat. V roce 2022 vysadili přes 11 tisíc stromků.
Vyhlášení Ankety o nejlepšího orientačního sportovce roku 2022 hostila letos Chotěboř. Slavnostního večera se zúčastnil kromě samotných sportovců také předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil.
Mapy pro orientačních běh, nedílné vybavení každého závodníka, ale také pomůcka pro řadu dalších profesí. Jedná se téměř o nejpodrobnější mapy našich lesů a měst, které jsou k dispozici. Pojďme se podívat do skalních průchodů, pořádných kopců nebo historických center měst.
Zajímá vás, jak se orientační běžci připravují na závod? Jaké jsou druhy mapových tréninků? Co je paměťák, švýcárna nebo sudá-lichá? Právě na to se zaměřuje tento článek.
Nejprestižnější lesní závody v orientačním běhu tohoto roku – Mistrovství Evropy v Estonsku – a senzační výsledek české štafety. Trio ve složení Vendula Horčičková, Adéla Finstrlová a Tereza Janošíková veze domů stříbrné medaile.
Minulý týden patřil Mistrovství světa v orientačním běhu! V Dánsku se přes 200 běžců představilo ve třech disciplínách – sprintových štafetách, knock-out sprintu a individuálním sprintu – a české barvy byly opět vidět.
Nejprestižnější akce roku, skvělá atmosféra a 243 závodníků ze 42 zemí světa na startu. To je Mistrovství světa v orientačním běhu, které startuje v neděli 26. června v Dánsku v okolí města Kolding. A čeští reprezentanti jdou do boje!
Uplynulý víkend patřil MČR na krátké trati v orientačním běhu. Kopce, borůvčí, náročný terén a bažiny, kam se podíváš. Prostě náročné terény pod hřebenem Černé studnice u Jablonce nad Nisou. V napínavém závodě zvítězili Vendula Horčičková a Tomáš Křivda, my se ale pojďme podívat na to, kde se závod rozhodoval, kde se dělaly mapové chyby a kde favorité závodu ztráceli.
Tomáš Křivda je tahounem nastupující generace orienťácké reprezentace. Jasným cílem je sprintové Mistrovství světa v Dánsku, ale nebojí se ani klasických orienťáků nebo atletické dráhy – na letošním MČR na 10 000 m dokonce obsadil 4. místo. Nejen o svém tréninku, motivaci, ale také třeba o velkolepých štafetách Tiomila povídá v dnešním rozhovoru.
V terezínské pevnosti se opět běhalo s mapou a buzolou – před 9 měsíci tam závodili o medaile v rámci Mistrovství světa nejlepší světoví běžci, nyní si mohla ve stejném terénu zaběhat také široká veřejnost.
Nedílnou součástí orientačního běhu je mapa, ve které je vyznačena trať a kontrolní body, které musíte oběhnout. Orientovat se podle takové mapy není nic náročného a zvládne to opravdu každý!