V rámci orienťáku Češi poslední dobou vystrkují růžky nejen v roli závodníků, ale i na poli pořadatelů. Letos si připomínáme pět let od doby, kdy se na Mladoboleslavsku a Turnovsku odehrálo finále světového poháru, a zároveň dva roky od mistrovství světa konaného v okolí Doks. Navážeme na vítězství Miloše Nykodýma a Vojty Krále z roku 2018 a oslavíme neoficiální 40. ročník světového poháru medailí?
Czech Orienteering Tour neboli Czech O-Tour je seriál závodů v orientačním běhu, který vznikl v roce 2022 jako náhrada za zrušené divácké závody během mistrovství světa. Z jednorázové akce se nakonec vyklubal úspěšný seriál pro zkušené orienťáky i širokou veřejnost.
Druhý červnový víkend patřil Mistrovství ČR na klasické trati. Běželo se nedaleko Brna v Neslovicích a o zajímavé volby postupů mezi kontrolami nebyla nouze. Kudy bys běžel ty?
Červen je měsíc s nejdelšími dny v roce, a tak si můžete vybrat z velké škály kratších i velmi dlouhých běžeckých distancí. Jaké závody tentokrát doporučujeme?
Orienťácké mistrovství světa, to je nejprestižnější závodní týden roku. Letos se poběží v unikátních švýcarských terénech v okolí Flims Laax v termínu 12.–16. července. A čeští reprezentanti nebudou chybět!
Na start běžecké štafety NoMen Run se v sobotu postavilo 132 týmů. Čekala je 88 kilometrů dlouhá trasa z novoměstské Vysočina Arény do Velké Bíteše. Letošním těžkým podmínkám s podmáčeným a bahnitým terénem nejlépe čelil tým Meteor běhny, který pokořil tradiční vítězky a závod dokončil v čase 7:18:02. NoMen Run je jediná čistě ženská štafeta, kterou je možné v České republice běžet.
Děti mají v současně době řadu lákadel, jak trávit svůj volný čas. Dnes jej často tráví pasivně – s moderní technikou v ruce nebo před ní a s minimem aktivního pohybu, ideálně venku. Řada rodičů tak přemýšlí, jak to alespoň na pár hodin změnit. Mnozí si vybírají orientační běh, který rozvíjí nejen fyzický pohyb…
Jarní sezóna už definitivně začala! Kam se chystáte vy? Pokud ještě váháte, vyzkoušejte některý z našich tipů.
Se startem běžecké sezony vychází i první letošní číslo Světa běhu. K dostání by mělo být na konci týdne na Pražském půlmaratonu i na dalších závodech. A předplatitelé se na něj mohou těšit co nevidět ve svých schránkách. O čem se v něm dočtete?
Pro orienťák nejsi nikdy moc mladý, ani starý, může ho vyzkoušet kdokoliv a kdykoliv. To, že se napoprvé ztratíš, není žádná ostuda, dokonce i ostřílení reprezentanti umí udělat pořádný kufr. U orienťáku je stejně jako v životě důležité, se po chybě zase najít a pokračovat v cestě dál.
Že vlezeme v březnu za kamna rozhodně neplatí! Vždyť se rozjíždí sezóna silničních desítek a ostatní distance taky nezůstávají pozadu.
Po pěti letech se opět kolotoč Světového poháru v orientačním běhu vrací do Česka. V České Lípě a okolí se v termínu 2.—6. srpna střetnou nejlepší světoví závodníci a budou bojovat o vítězství ve čtyřech závodech. Jaké české svěťáky budou a co na to reprezentanti?
Kompletní nabídku běžeckých závodů najdete na našem webu v sekci Termínovka.
Ne nadarmo se orientačnímu běhu přezdívá zelený sport. Nepotřebuje stavět haly nebo vytápěné stadiony, vystačí si s tím, co mu dává příroda — malebným lesním prostředím. A právě závislost na přírodních lokalitách motivuje orientační běžce ke starostlivosti o naší přírodu a krajinu, ve které chtějí i v budoucnu sportovat. V roce 2022 vysadili přes 11 tisíc stromků.
Vyhlášení Ankety o nejlepšího orientačního sportovce roku 2022 hostila letos Chotěboř. Slavnostního večera se zúčastnil kromě samotných sportovců také předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil.