Tentokrát uděláme trochu změnu a doporučené závody nejdříve rozčleníme na běhy Mikulášské, případně čertovské a běhy Silvestrovské a teprve potom se podíváme na ostatní.
Většina z vás již má jistě vrchol běžecké sezony za sebou, možná právě odpočíváte, nabíráte síly a střádáte plány na následující sezonu, někteří se již vrhli znovu do tréninku a chystají se na nadcházející krosové závody. A někteří už možná vytahují ze sklepa lyžařské vybavení a čekají na první sníh. Pojďme se společně ohlédnout, co se v běžeckém světě událo v říjnu.
Za oknem to tak nevypadá, ale je tady podzim a s ním se opět rozbíhá běžecká sezona. Podívejte se na závody, které byste neměli vynechat.
Bývalá úspěšná reprezentantka v orientačním běhu, která se začala na mezinárodní úrovni prosazovat už v juniorské kategorii, když si v roce 2010 přivezly s týmovými kolegyněmi stříbrnou medaili ze štafet na mistrovství světa. Dlouhá léta byla úspěšnou reprezentantkou a má řadu medailí z domácích šampionátů. Svou vrcholnou formu pak předvedla na mistrovství světa na domácí půdě v roce 2021, kde se ve všech závodech umístila v TOP 10 a jen oražení špatné kontroly v závodě na krátké trati ji stálo medaili. Reprezentační kariéru ukončila před narozením druhé dcery, ale to, že jí to běhá stále dobře a na domácích závodech s ní soupeřky musí i nadále počítat, předvedla minulý víkend, když vyhrála mistrovství republiky na krátké trati.
Štafety v orientačním běhu jsou oproti jiným sportům velmi specifické: nejsou nikdy předem rozhodnuté, pořadí se přesýpá, dělají se chyby a tlak na přesnost orientace při běhu ve skupině je obrovský… Pojďme se podívat pod pokličku této atraktivní disciplíny.
Léto, už pomalu končí, prázdniny a dovolené jsou už pomalu za námi. Je tedy čas vrátit se do závodního procesu.
Znáte orientační běh? Chtěli byste ho zkusit, ale tak trochu nevíte, jak na to? Orientační běžci se otevírají světu a vydali příručku pro nováčky i sérii videí, které pomohou při začátcích s orienťákem.
Prázdniny a dovolené jsou v plném proudu, stejně tak jako závodní sezóna. Je možné, že vám v zápalu tréninku nebo přípravy na závod unikly nějaké zajímavosti, které se udály od začátku července na mezinárodní scéně. Pojďme si je v tomto článku shrnout.
Závěr Světového poháru v orientačním běhu proběhl ve velkém stylu. Na pořadu dne byla královská disciplína tohoto sportu, klasická trať, a ačkoliv v aréně v Korcích u Dubé vytrvale pršelo, fanoušci zůstali až do samotného konce, aby podpořili své favority. A stejně jako před dvěma lety na Mistrovství světa v Česku, tak i tentokrát prokličkoval skalami na Kokořínsku nejrychleji Nor Kasper Harlem Fosser.
S orientačně náročnou tratí vedoucí skalnatým labyrintem v okolí Vysokého vrchu v Korcích u Dubé si nejlépe poradil Rakušan Jannis Bonek a doběhl si pro své první zlato ze světové akce. Naopak Tove Alexandersson bez překvapení potvrdila pozici leadera Světového poháru a oslavila druhé vítězství v řadě. Z českých závodníků nejrychleji protnula pomyslnou cílovou čáru Tereza Janošíková na 6. místě.
Světový pohár v orientačním běhu se po pěti letech vrátil do Česka a hned úvodní závod ve sprintu v České Lípě, kterého se zúčastnilo 128 mužů a 128 žen z 28 zemí, přinesl překvapivé výsledky.
Víme, že už toho sluníčka začínáte mít dost. Ale pojďte si to teplo nabrat do zásoby, za pár měsíců jako když najdete. A pojďte se proběhnout třeba i někam dál, kde jste ještě nebyli.
Světový pohár v orientačním běhu pokračuje 2.–6. srpna druhým kolem v České Lípě a v okolních lesích Kokořínska. Celkem 313 závodníků z 30 zemí, 151 žen a 162 mužů, bude ve čtyřech závodech bojovat o medaile i body do Světového poháru.
Umístěním na podiu zakončily Mistrovství světa v orientačním běhu ve švýcarském Flims-Laax české štafety. Ženy skončily na pátém místě, jejich reprezentační kolegové obsadily 6. příčku.
Druhým finálovým závodem, krátkou tratí, pokračovalo dnes Mistrovství světa v orientačním běhu ve švýcarském Flims-Laax a opět měl český tým zastoupení v první desítce – osmé místo obsadila Tereza Janošíková.