Hůrky se třetího července 2024 probudily do mlhavého, studeného a deštivého rána. Přesto však to, co se v následujících hodinách odehrálo na klasické trati v přilehlém lese, zůstane zřejmě na dlouhou dobu jedním z nejsilnějších zážitků českého orientačního běhu. Český tým byl posilněn čerstvou zlatou medailí Michaely Novotné ze sprintu a ve vzduchu visela otázka obhajoby loňského zlata Lucie Dittrichové.
ne 2. 7. 2024 se v rámci Juniorského mistrovství světa v orientačním běhu 2024 uskutečnil závod ve sprintu, který přilákal 305 závodníků ze 37 zemí. Místem konání akce bylo historické město Stříbro, pro českou výpravu se nicméně jednalo o město doslova zlaté. Po bezchybném výkonu si pro svůj premiérový titul juniorské mistryně světa doběhla Michaela Novotná, která se o nejvyšší stupínek podělila s Eli Punto z Finska, když obě závodnice dosáhly shodného času. Jedná se o první medailový zápis domácího týmu na šampionátu.
Dne 1. 7. 2024 se v rámci Juniorského mistrovství světa v orientačním běhu 2024 uskutečnil závod sprintových štafet v Plzni na sídlišti Vinice. Závod přilákal 305 závodníků ze 37 zemí.
Konec doby bramborové a nepopulárních čtvrtých míst českých orientačních běžců, na Světových pohárech zahájili dobu bronzovou.
Vylaďte svoji formu před prázdninami na běžeckém závodě. Naše tipy najdete v článku nebo v naší termínovce.
Světový pohár v orientačním běhu začal letos ve švýcarském Oltenu. Skvěle zaběhla Tereza Janošíková, která obsadila v disciplíně sprint 3. místo.
V květnu je závodní sezona v plném proudu. Je jenom na vás, který závod si vyberete. Tady je pár tipů od nás.
Kam pojedeme o víkendu na závody? Většina běžců má jasno – vybírá si podle termínovky nebo podle zkušeností z minulých let. U běžeckých závodů tedy není s výběrem problém, ale co orienťáky? Co když ale chceme poznat něco nového? Zaběhnout si unikátní trať v nepoznaném terénu nebo prostě objevit nové závody?
Jarní sezóna už definitivně začala! Kam se chystáte vy? Pokud ještě váháte, vyzkoušejte některý z našich tipů.
Zábavní park Mirakulum patřil tentokrát běžcům! V neděli 24. března proběhly v Milovicích dva sprintové závody v orientačním běhu, jejichž cílem proběhlo přes 3200 účastníků. Z elitní mužské trati si dvě vítězství odváží reprezentant Jakub Glonek.
Tratě pro tréninky a závody v orientačním běhu jsou základem tohoto sportu, bez kterého by orienťák vypadal úplně jinak. Vytvořit tréninkovou trať není nic složitého, stát se stavitelem tratí může každý. Jak tedy postavit hezkou orienťáckou trať, která se bude závodníkům líbit a zároveň bude dostatečně fyzicky i mapově náročná?
Prostředí orientačního běhu se vyznačuje skvělou komunitou – přátelskou, otevřenou a s blízkým vztahem k přírodě. Na závodech se potkávají celé rodiny, všechny generace od nejmenších dětí přes elitní běžce až po rekreační závodníky a nejstarší veterány. A základem orienťácké komunity jsou kluby!
V lednu se běžecká sezona teprve rozbíhá. Přesto jsme pro vás našli řadu tipů na krásné závodní proběhnutí, a to včetně populárních novoročních závodů. Jaké to jsou?
Lyžařský orientační běh, zkráceně LOB, je jedna z odnoží orienťáku, která spojuje jízdu na lyžích s hledáním kontrol podle mapy. Je zajímavým a dobrodružným sportem, zvláště pak pokud naleznete všechny kontroly. Oblíbený je jako doplňkový sport přes zimu pro orientační běžce, pro někoho je to sport číslo jedna a svou cestu k LOBu nacházejí také klasičtí lyžaři nebo vyznavači outdoorových sportů.