Nové číslo časopisu Orientační běh je na světě. Přinášíme malou ochutnávku, co všechno v něm najdete.
Je libo kopce nebo rovinu? Průběžný borový nebo horský les s těžkou podložkou? Krátkou technickou nebo vytrvalostní trať s možností natrénovat nějakou tu volbu postupů? To vše nabízí orientační běh pro právě blížící se víkend.
Sobotní pozdní odpoledne v Telči patřilo orientačnímu běhu. Závod sprintu, který se počítal i do série světového rankingu ovládla Denisa Kosová a Miloš Nykodým. V juniorských kategoriích zvítězila Liberecká Štičková a Jihlavský Čech.
Tuto sobotu odpoledne bude historické centrum Telče patřit orientačnímu běhu. Bude zde probíhat závod českého poháru, který je zařazen i do série světového rankingu. Na startu se tak představí skoro kompletní česká špička.
Letos se MS konalo ve Skotsku, centrem bylo město Inverness, které hostilo nejlepší závodníky z 50 zemí z celého světa. Běželo se celkem 6 závodů v 8 dnech. Česká televize připravila ze šampionátu hodinu a půl dlouhý záznam.
Letos se MS konalo ve Skotsku, centrem bylo město Inverness, které hostilo nejlepší závodníky z 50 zemí z celého světa a česká reprezentace samozřejmě nechyběla. Běželo se celkem 6 závodů v 8 dnech. Česká televize připravila ze šampionátu hodinu a půl dlouhý záznam, na který se můžete podívat níže.
Mezi nejatraktivnější terény českého orienťáku patří bezesporu skalní města. Máme rádi, když se můžeme v bludišti černých fleků ztrácet, závod bývá o velmi přesném mapovaní, kde se chyby neodpouští. Ale co když nahradíme černou barvu zelenou?
Centrem šampionátu je letos skotské Inverness, které bude hostit závodníky z 50 zemí, poprvé jsou na startu borci z Kamerunu, Egypta, Nepálu a Ugandy. Mezi největší favority patří tradičně běžci ze Švýcarska, Švédska, Norska, Finska, Francie. O přední příčky by rádi bojovali i domácí Britové a pochopitelně i český tým.
Orientační běh je z hlediska vybevní velmi nenáročný sport. Stačí vám kvalitní a odolné běžecké boty, buzola a speciální čip. Oproti normálnímu běhu budete ještě potřebovat i hlavu, který u orientačního běhu vypnout nemůžete.
České mistrovství 1970 – Vidnava. Kde to proboha je? Za Jeseníkama. A proč se tlouct až na takový konec světa? Teprve závod ukázal proč. Mírně zvlněný různorodý terén s několika strmými kopci, místy jemně členitý, někde žulové skály a kamenné kupky, jinde bažinaté kraje s jezírky a ostrůvky. A do toho všeho lomy. Malé i větší, zatopené i suché, mírné i drsné. Kousek vysněné Skandinávie, ledovcem modelované. Ne za barákem, ale ne za železnou oponou.
Jan Petržela je jednou z velkých nadějí českého orientačního běhu. Ve svých 22 letech má na kontě 2 stříbrné medaile z juniorského mistrovství světa a hlavně stříbro z mistrovství Evropy dospělých z loňského roku, ze kterého se radoval společně s Vojtou Králem a Janem Procházkou ve štafetě v Portugalsku.
Nové číslo časopisu Orientační běh je na světě. Přinášíme malou ochutnávku, co všechno v něm najdete.
Pokud byste si chtěli zpestřit letní trénink, tak určitě doporučujeme zkusit orientační běh. V dnešním článku přinášíme tipy, na prázdninové závody v orientačním běhu. Běh v lese nebo mezi skalami je v létě příjemným osvěžením.
Mistrovství České republiky v rogaingu bylo letos povýšeno na Mistrovství Evropy. Jubilejní 20. ročník se konal na konci června v srdi Novohradských hor, kde mužská dvojice Radovan Čech a Václav Král získali s celkovým počtem 2990 bodů krásné třetí místo.
Každá aktivita má nějaké zdravotní riziko, dokonce i vysedávání u televize. Nejinak je tomu i v případě orientačního běhu. Závody se konají většinou v lese – přeskakujete klacky, běžíte skrz ostružiny, v předklonu prorážíte husté mlází..