Umístěním na podiu zakončily Mistrovství světa v orientačním běhu ve švýcarském Flims-Laax české štafety. Ženy skončily na pátém místě, jejich reprezentační kolegové obsadily 6. příčku.
Druhým finálovým závodem, krátkou tratí, pokračovalo dnes Mistrovství světa v orientačním běhu ve švýcarském Flims-Laax a opět měl český tým zastoupení v první desítce – osmé místo obsadila Tereza Janošíková.
Výborným výkonem vstoupil do programu Mistrovství světa v orientačním běhu český reprezentant Tomáš Křivda, když ve finále klasické trati skončil na 4.místě. Vyrovnal tak historicky nejlepší český výsledek v této královské disciplíně, kterého dosáhl v roce 2006 Michal Smola.
Sedmý červenec se zapíše do historie českého orientačního běhu. Na Juniorském mistrovství světa v Rumunsku se běžel závod na klasické trati a čeští junioři získali zlaté medaile v obou kategoriích. Titul šampionů slaví Lucie Dittrichová a Jakub Chaloupský.
Druhý červnový víkend patřil Mistrovství ČR na klasické trati. Běželo se nedaleko Brna v Neslovicích a o zajímavé volby postupů mezi kontrolami nebyla nouze. Kudy bys běžel ty?
Orienťácké mistrovství světa, to je nejprestižnější závodní týden roku. Letos se poběží v unikátních švýcarských terénech v okolí Flims Laax v termínu 12.–16. července. A čeští reprezentanti nebudou chybět!
Na start běžecké štafety NoMen Run se v sobotu postavilo 132 týmů. Čekala je 88 kilometrů dlouhá trasa z novoměstské Vysočina Arény do Velké Bíteše. Letošním těžkým podmínkám s podmáčeným a bahnitým terénem nejlépe čelil tým Meteor běhny, který pokořil tradiční vítězky a závod dokončil v čase 7:18:02. NoMen Run je jediná čistě ženská štafeta, kterou je možné v České republice běžet.
Nejprestižnější lesní závody v orientačním běhu tohoto roku – Mistrovství Evropy v Estonsku – a senzační výsledek české štafety. Trio ve složení Vendula Horčičková, Adéla Finstrlová a Tereza Janošíková veze domů stříbrné medaile.
Minulý týden patřil Mistrovství světa v orientačním běhu! V Dánsku se přes 200 běžců představilo ve třech disciplínách – sprintových štafetách, knock-out sprintu a individuálním sprintu – a české barvy byly opět vidět.
V terezínské pevnosti se opět běhalo s mapou a buzolou – před 9 měsíci tam závodili o medaile v rámci Mistrovství světa nejlepší světoví běžci, nyní si mohla ve stejném terénu zaběhat také široká veřejnost.
Klasická trať je v mezinárodních vodách aktuálně tou nejdelší závodní distancí, kde vítězné časy závodnic a závodníků se pohybují okolo 80 resp. 100 minut. Často tak klasickou trať nazýváme jako královskou. Uspět v takovém závodě tak není vůbec jednoduché… Přečtěte si více z pera stříbrného Tomáše Křivdy.
V sobotu 3. října proběhlo v Kunraticích u České Kamenice Mistrovství ČR na krátké trati v orientačním běhu. Možná jedna z posledních velkých sportovních akcí roku. Náročné skalnaté terény Labských pískovců nabídly mapově velmi zajímavé tratě. V nabité konkurenci obhájili tituly Denisa Kosová a Vojtěch Král.
/Denisa Kosová obhajuje titul (foto: Antonín Švarc)/
V sobotu 19. září proběhl u Bystřice nad Pernštejnem závod MČR na klasické trati v orientačním běhu. Na závodníky čekaly fyzicky velmi náročné kopcovité tratě nedaleko vodní nádrže Vír. Tituly v hlavních kategoriích vybojovali Denisa Kosová a Miloš Nykodým.
Extrémní ultramaratonec Jan Venca Francke se po třech účastích na Yucon Ultra Trail rozhodl postvait další mrazivé výzva, a sice jednomu z nejextrémnějších závodů světa Iditarod. Ten závodníci absolvují bez cizí pomoci, táhnou si s sebou saně a musí čelit mrazům kolem -30 stupňů. Jak to celé probíhá, čemu musí závodníci čelit a zda se na to vůbec dá nějak připrvait v podmínkách ČR, to vše najdete v našem rozhovoru.
36. mistrovství světa v orientačním běhu probíhá v těchto dnech na jihu Norska, v náročných terénech v regionu Østfold, kousek od švédských hranic. Prvním finálovým závodem byla dnešní klasická trať, kde výborně zaběhli Češi: Vojtěch Král doběhl jako sedmý,