Běžecké kuriozity

Kouzlo a historie fell runningu

Běhu v terénu se říká na různých místech světa odlišně. Ať už je to trail running, off-road, cross-country, fell running či mountain running, vždy se jedná především o běh v přírodě a terénu. Tradice fell runningu v Anglii se přece jen od jiných terénních běhů liší.

Jak jsem nezávodil na Birell Grand Prix 2015 – osobní zkušenost účastníka :-)

Začnu hezky od konce. Doslova. Zhruba v 19.44 vybíhám jako poslední z šesti tisíc závodníků na trať vyhrazenou pro 10 km dlouhý běžecký závod. Proč v 19.44 a proč s nejistým výrazem?

Historie českého maratonu

První maratonský běh u nás se konal 25. října 1908. Na trati Praha-Smíchov – Dobříš závodilo 6 vytrvalců a všichni náročnou trať zvládli. Prvenství si v čase 3:22:50 vybojoval a stříbrný pohár získal  nejlepší  český vytrvalec  té doby Arnošt Nejedlý, který dva  měsíci  předtím startoval v olympijském maratonu v Londýně.

Kam až si sáhnou běžci při maratónském běhu?

Jak moc dostane organizmus běžce při maratónu zabrat? Lze vůbec v souvislosti s maratónem hovořit o zdravotní prospěšnosti? Za jak dlouho po samotném výkonu organizmus běžce zregeneruje?

Jak se běhalo před 35 lety – 4. část

Nedílnou součástí výzkumu bylo i sledování věku maratonců, v němž si vytvořili své nejlepší osobní výkony.

Jak se běhalo před 35 lety – 3. část

Kvalitní úroveň tempové rychlosti, tedy výkonnosti na kratších tratích, je jedním z rozhodujících faktorů pro dosažení odpovídajícího výkonu v maratonu. Podívejme se, jak na tom byli námi zkoumaní vytrvalci.

Jak se běhalo před 35 lety – 1. část

Rozhodně nechci srovnávat současnou úroveň českého vytrvalostního běhu se „starými zlatými časy“. Rád bych ale podal na základě rozsáhlého výzkumu provedeného před mnoha lety informaci, za jakých podmínek je možno dosáhnout určitého výkonu v maratonu. A to bez ohledu na dobu, protože „maratonská matematika“ je neúprosná, a platí v každé době.

Řecké nadšení po vítězství Spyridona Luise

První olympijský vítěz v maratonu Spyridon Luis se stal ihned po doběhu do cíle doslova národním hrdinou. Oba princové, kteří ho na posledních metrech jeho cesty doprovázeli, jej dovedli ke královské lóži, kde přijímal gratulace. Královna Olga ho objala, políbila na čelo a věnovala mu svůj prsten.

Coubertinova nejpodivuhodnější podívaná

Krátce po startu prvního olympijského maratonu v Athénách v roce 1896 běželi všichni vytrvalci pohromadě, poté se však jejich pole značně roztáhlo. Na 10. kilometru byl v čele Australan Flack, který byl po dvou vítězstvích na středních tratí považován za favorita, těsně sledován Američanem Blakem a Francouzem Lermusiauxem.

Vítězný čas Spyridona Luise

Jaký byl skutečně vítězný čas prvního olympijského vítěze v maratonu Spyridona Luise? Ve většině publikací se uvádí 2:58:50, jen někde se objeví 2:55:20, výjimečně se píše, že zdolal trať dokonce za 2:58:50, nebo 2:55:20. Jaká je tedy pravda?

Posunování světového rekordu šestidenních závodů

Velmi významnou postavou šestidenních závodů byl také Patrick Fitzgerald, který ve dnech 26.-31. prosince 1881 překonal výkonem 582 mil 55 yardů /936,107 km/ Westonův světový rekord.

Historie versus legenda

Když v roce 490 př.n.l. zahájila mohutná perská říše tažení proti Řekům, cílem jejích dobyvačných snah se měly stát Athény. Peršané se vylodili nedaleko osady Marathónu, odkud pak chtěli díky své obrovské početní přesile zaútočit.

Může za to profesor Bréal

Když v roce 1890 vystavěli Řekové na počest památné vítězné bitvy u Marathónu mohylu 192 padlým hrdinům, hodně se při této příležitosti hovořilo o běžci, který zvěstoval radostnou zprávu. Místo bitvy tehdy navštívil i francouzský filolog Michel Bréal, živě se zajímal o legendu a byl jí doslova nadšen.

Pierre de Coubertin a maratonské začátky

Když baron Pierre de Coubertin prosazoval na jednání Mezinárodního olympijského výboru Bréalovu myšlenku o zařazení vytrvalostního běhu z marathónského bojiště do Athén, zdaleka ne všichni mu fandili. Přitom ale jako by se zapomnělo, že už dávno předtím byly pořádány šestidenní vytrvalostní závody, které svou náročností daleko předčily čtyřicetikilometrový běh.

Další neobvyklá běžecká klání v 19.století…

V 19. století pokračovali neobvyklé závody, kdy „laufeři“ lákali početné publikum nejen délkou a náročností tratí, ale i výběrem soupeřů. Jistý Franz Köperník závodil dokonce i se závodním koněm….