Dlouhé dva roky jsme se neviděli na startu Volkswagen Maratonu v Praze. Teď se zdá být vše na dobré cestě a pořadatelé z RunCzech plánují na rok 2022 i další závody. O tom všem jsme si povídali se Sašou Belovski, business development directorem RunCzech.
Volkswagen Maraton nebyl v Praze již dva roky kvůli covidovým opatřením. Jaká je šance, že v roce 2022 se všichni budeme moci setkat na startovní čáře?
V RunCzechu jsme se k tomu rozhodli přistupovat, jak to říci, schválně trochu naivně a pracovat s tím, že příští rok bude jakýsi normální ročník. Aspoň tedy pro náš běžecký svět. Myslíme si, že je důležité poslat signál a nějakým způsobem i tak trochu ovlivnit dění kolem nás, aby se naše denní životy a rituály, aspoň ty pozitivní, vrátili do normálu. Proto si věříme, že maraton bude. A že můžeme přivítat velkou masu lidí a věříme, že jsme se za ty dva roky poučili a naučili jak s pandemií i pracovat i koexistovat, kdyby tady ještě byla. Takže maraton bude.
Jaké novinky jste si připravili na novou sezónu 2022 právě pro Volkswagen Maraton?
Paradoxně ta nejbanálnější a nejobyčejnější zpráva se najednou stala tou nejdůležitější novinkou pro nás a pro běžce. Je to samotný RunCzech kalendář závodů na celý rok 2022. Uvědomili jsme si, že to není jenom taková plošná zpráva, ale že to v podstatě umožní nám, běžcům, dodavatelům a široké veřejnosti plánovat svůj život. Je zajímavé vidět jak důležité je obyčejné datum a možnost si to poznamenat do diáře. Budou samozřejmě i další novinky a překvapení, které odhalíme postupně a jsme si jistí, že se běžcům budou líbit.
Například letos jsme vymysleli a vyzkoušeli úplně nový koncept Battle of the Teams, který byl letos jenom pro profesionální běžce a příští sezónu tento koncept chceme otevřít i pro všechny hobby běžce. A jako malý teaser, nezapomeňme, že příští rok je výročí 100 let od narození Zátopkových a 75 let od úspěchů Dany a Emila na Olympijských hrách.
Proč by právě váš maraton měl by být ten první, který běžci absolvují?
Když říkáme první, pro běžce to může znamenat různé věci. První maraton v životě, první po covidu a nebo první pro běžcův osobní cíl. Ať je důvod jakýkoliv, věříme, že náš maraton, a nejen tento závod, je dobrá volba pro takzvané prvoběžce, jednoduše proto, že se snažíme o běžce postarat co nejlépe umíme, vždy s maximálním úsilím.
Nezapomeňme, že maratonská cesta začíná dlouho předtím, než běžec stojí na startovní čáře. Znamená to hodně tréninku, disciplíny, edukace, podpory nebo motivace. A snažíme se být s běžci vždy v každém z těchto kroků. Třeba jim poradit s oblečením, s běžeckou technikou, osobním nebo skupinovým tréninkovým plánem. Na samotný závod, zvlášť v tomto období, připravit nejen hezkou, ale i bezpečnou trasu a služby kolem toho. Například zajistit hladký chod před závodem, při vyzvednutí startovního čísla a připravit technické zázemí pro maximální pohodlí a bezpečí. Zajistit občerstvení nebo podmínky pro jakékoliv počasí, zdravotní služby a řadu dalších služeb, které možná nejsou na první pohled vidět. V podstatě vše, tak aby se běžec mohl soustředit na svůj zážitek a výkon.
Pražské závody RunCzech – to už není jen maraton, ale i tradiční pražský půlmaraton na jaře a Birell Grand Prix na podzim. I pro tyto závody budou aplikovány novinky, které se pojí k maratonu?
Víceméně ano. V podstatě všechny závody jsou oceněny zlatou známkou od Světové atletiky, a tím pádem běžci mohou očekávat stejnou kvalitu na jakémkoliv RunCzech závodu. Navíc, pro pražský maraton chystáme znovu spustit projekt Super Halfs, který měl původně začít v roce 2020. A běžcům můžeme slíbit, že to bude super hezký. Co se týče Birell Grand Prix, můžu jen říct, že to je ideální závod pro ty, kteří se začali hýbat a běhat teprve během covidu. Je to totiž 5 a 10 km v překrásném podvečerním centru Prahy.
Kdy bude spuštěna registrace?
Nakonec jsme to spustili před pár dny, i když letos to bude proces velmi specifický kvůli předchozím zrušení 2020 a 2021 edice.
Jak je to s účastníky, kteří byli přihlášeni na tyto akce v roce 2020 nebo 2021, ale vzhledem k pandemické situaci byly závody odloženy?
Právě tito běžci, kteří už byli registrovaní pro rok 2020 nebo 2021 mají v tuto chvíli prioritu a přednostní možnost nám potvrdit, jestli s námi chtějí nebo nechtějí běžet v roce 2022. Čili jestli s nimi máme počítat nebo ne. Pokud ne, startovné si můžou vyměnit buď za voucher do našeho e-shopu All Runners Are Beautiful, nebo někomu předat a nebo darovat pro dobrou věc. Plánujeme během zimy, zejména v prosinci a lednu, posbírat tyto zpětné vazby od běžců a pak následně budeme vědět kolik volných míst zbývá pro nové zájemce. Jak víte, pražské závody jsou populární a pro tuto chvíli jsou více méně plné.
V loňském i letošním roce nakonec ale některé závody RunCzech, zejména ty v regionech, proběhly. Jak tyto akce zpětně hodnotíte? Přinesly vám něco nového do dalších let?
Ano, proběhly úspěšně. Jsme moc rádi, že nám to bylo umožněno od města, kraje a našich partnerů a samozřejmě našich běžců, kteří na tento závod přišli. Zajímavá věc je, že závody byly vyprodané a na místě se objevilo dejme tomu o 20 – 40% závodníků méně. I když si hodně z nich zakoupili registrace jen pár týdnů předtím. Je to zajímavý trend a zjistili jsme, že se tak úplně stejně stalo víceméně po celé Evropě, jak na menších, tak i větších závodech co známe.
Je pro nás ale velmi důležité, že jsme měli možnost ukázat běžcům i veřejnosti, že se masové akce dají uspořádat i během pandemie bez větších potížích a především bezpečně a ve zdraví. Můžu říct, že i toto nám přineslo zkušenost v tom, jak si poradit s několikanásobně většími závody v Praze.
Budete nějaký nový závod v regionech přidávat v roce 2022?
Sice nám v roce 2021 přibyl velmi příjemný a hezký závod v Novém Městě na Moravě, který máme připravený “v šuplíku”, ale upřímně, jestli vše proběhne v pořádku, moc místa nám v kalendáři nezbývá na nové závody. Nezapomeňme, že RunCzech má taky dva závody v Itálii, v únoru a v prosinci, a taky se podílí na již zmíněném SuperHalfs projektu v 5 evropských městech.
Už nám můžete odhalit termínovku pro regionální závody v roce 2022?
Ano samozřejmě, vaši čtenáři ho najdou na vašich stránkách a já věřím že se dokážeme vrátit ke kalendáři jak ho známe z roku 2019. Mimochodem, na tyto závody jsou registrace otevřené v normálním průběhu pro všechny a dokonce je možné je darovat pod vánoční stromeček.
RunCzech spolu s Nadací Partnerství sbírají prostředky na dokončení Maratonské aleje. Jak se do projektu můžou běžci zapojit?
Ano, maratonská alej je něco, co potichu budujeme více než 15 let. Jde o to, že běžci při registraci jednoduše můžou přispět 200 Kč, které mohou být použité na zasazení stromů po celé republice. Za těch pár let máme už skoro 42 symbolických kilometrů stromů. A hrdě můžeme říct, že je to naše ekologická stopa, kterou si otiskli sami běžci.
Řada závodů se snaží minimalizovat uhlíkovou stopu. Jak k tomu přistupuje RunCzech?
Určitě podporujeme a samozřejmě souhlasíme s celkovou myšlenkou a světovou iniciativou minimalizovat dopad na přírodu. Snažíme se vyhýbat aktivitám, které vypadají na první pohled dobře, ale mají krátkodobý efekt. Spíš jsme soustředění na systematickou pomoc v tomto ohledu, i když výsledky mohou být viditelné až za dlouhou dobu. Maratonská alej je typický příklad, jak po RunCzechu v této republice zůstane kolem 5000 stromů jako důkaz. Dále propagujeme a vymýšlíme pořádání dalších aktivit, jako například free run plogging, kde čistíme parky a ulice od odpadků během běhání.
Děkuji moc za rozhovor.