Rozhovor s Vítkem Pavlištou: O titulech na silnici, úspěchu v kopcích i tréninkových tipech

Rozhovor s Vítkem Pavlištou: O titulech na silnici, úspěchu v kopcích i tréninkových tipech

Vít Pavlišta je dlouhodobě jeden z nejlepších českých vytrvalců, kterému se již v letošní sezóně podařila zaznamenat celá řada úspěchů. S trochou nadsázky se dá konstatovat, že Vítek letos vyhrál, co se dalo.

Během jara se totiž stal mistrem České republiky v půlmaratonu (1:05:57), maratonu (2:17:51) a nakonec ovládl i kvalifikaci na ME v běhu do vrchu na Lysé hoře! Právě vztah Vítka k běhu do vrchů nás zajímal nejvíce, zeptali jsme ho také na jeho trénink. Jak se mu podařilo takto kvalitně připravit na rychlý půlmaraton i specifické běhy do vrchu? A lákal by ho někdy skyrunning?

„Titul mistra ČR v maratonu je pro mě nejcennější“

Svět běhu (Vojtěch Bořil): „Ahoj Vítku, v letošní sezóně jsi dokázal vyhrát, co se dalo. Jakého dosavadního úspěchu si letos ceníš nejvíce? Můžu zkusit hádat, že to bude vítězství na maratonském MČR v Praze.“

Vít Pavlišta: Ahoj Vojto, tvůj tip je správný. Na maratonu se mi letos podařilo dosáhnout celkem solidního času z ne úplně povedené zimní přípravy. Poslední měsíce před maratonem jsem se trápil s bolavou achilovkou a i do závodu jsem nastupoval s tím, že nevím co vydrží. Nakonec vše bylo v pohodě a závod mi vyšel. Od té doby si pohrávám s myšlenkou dát tomu tréninku a regeneraci ještě trochu víc a pokusit se ten čas ještě srazit. Věřím, že 2:17:51 není můj strop.

Svět běhu: „Kromě silničních úspěchů jsi nedávno dokázal ovládnout kvalifikaci na ME v běhu do vrchu. Co pro Tebe znamená toto vítězství? S jakými ambicemi se na mistrovství Evropy chystáš?“

Vít Pavlišta: Z kvalifikace jsem měl samozřejmě také radost, i když běh do vrchu pro mě není tolik prestižní, jako je silnice. Nijak speciálně se na vrchy nepřipravuji a jsou pro mne hlavně zpestřením závodní sezóny. Baví mě běhat rychle a lehce. Do kopce si rychlý ani lehký nepřipadám 🙂 Na Mistrovství Evropy bych se rád pohyboval kolem podobného místa jako loni, kdy jsem byl 14.

„Můj trénink je hlavně o úsecích a tempových bězích“

Svět běhu: „Je o tobě známé, že dokážeš kvalitní trénink kombinovat s normálním pracovním životem. Jak se Ti vlastně daří v takovýchto podmínkách kvalitně připravit na tak rozdílné závody jako je silniční maraton a běh do vrchu?“

Vít Pavlišta: Připravuji se na půlmaraton a maraton. Jsem ale schopný z tohoto tréninku zaběhnout i slušnou desítku, pětku, nebo nějaký ten kopec. Nejdelší trénink mi trvá něco málo přes 2 hodiny. To není taková doba v porovnání třeba s cyklistickym tréninkem. Když běžíte svižně, tak se za 2 hodiny dá uběhnout slušná vzdálenost 🙂 Můj trénink je hlavně o úsecích a tempových bězích na silnici.

„Efektivní trénink musíte cítit ještě druhý den“

Svět běhu: „Měl bys pro čtenáře nějaký tip na opravdu efektivní trénink, který není tak časově náročný? Mnoho z nich bojuje právě s obtížností skloubení práce a tréninku. Jaký typ tréninku máš nejraději?“

Vít Pavlišta: Efektivní trénink v krátkém čase musí být rychlý běh. To je asi jasné všem 🙂 Mohou to být úseky s krátkým meziklusem, rovnoměrný tempový běh, stupňovaný běh atd. Variant je spousta. Jak to správně nakombinovat je individuální a těžko vám poradím nějaký univerzální trénink, který když 2 x týdně zařadíte, tak se zlepšíte o minutu na desítce. Takový trénink musí být nepříjemný, musíte ho cítit ještě druhý den, ale na druhou stranu musíte být schopni další den znovu vyběhnout. Klusání po lese je fajn, užívám si ho, ale dokud je tělo schopné běžet něco kvalitního, tak je to pro mne plýtvání časem. Klus je odměna za dřinu.

Nejradši mám tréninky, při kterých se musím brzdit, abych neběžel rychleji, než mám předepsáno. Není jich mnoho, ale občas se to stane. Buď je to jen nějaký odpočinkový trénink před závodem, nebo se zrovna cítím extrémně dobře. Obecně mám rád členité tréninky, při kterých se často mění tempo. Třeba dlouhý běh a v něm 30 – 40 rychlých pětistovek 🙂

Svět běhu: „Poslední dobou spolupracuješ se značkou Inov-8. V těch jsi běžel i již zmíněnou vrchařskou kvalifikaci na Lysou horu. Máš nějaký oblíbený trailový model bot?“

Inov8 logo

Vít Pavlišta: Určitě je to X-Talon 190. Jsou lehounké, padnou mi jako silniční závodní boty, ale navíc neskutečně drží na jakémkoliv povrchu. Je to ideální bota na louku a lesní cesty a na závody do 15ti km. Na delší běhy, tvrdší povrchy a těžké seběhy už bych volil jiné. Při nich vás jejich lehkost může potrápit, pokud nejste na podobný typ bot zvyklí.

„Letos si nejspíš zkusím jeden z tuzemských horských maratonů“

Svět běhu: „Některé naše čtenáře určitě bude zajímat, co ty a skyrunning. Sleduješ skyrunningovou scénu? Máš v plánu někdy v budoucnu podobné horské závody absolvovat?“

Vít Pavlišta: Přiznám se, že ani moc ne. Po horách rád chodím, tak třeba jednou si nějakou pěknou náročnou tůru zkusím i proběhnout. Letos bych rád zkusil v rámci přípravy na podzimní maraton zaběhnout nějaký z tuzemských horských maratonů. Nejspíš STRC Krkonošský maraton.

Svět běhu: „Vítku, mockrát děkujeme za rozhovor a za tréninkové tipy. Už se těšíme, až Tě na Krkonošském skymarathonu uvidíme! Přejeme hodně štěstí a síly do dalšího tréninku i závodů!“

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: