Rozhovor s Milanem Janatou – na MS v horském běhu mám ještě nevyřízené účty

Rozhovor s Milanem Janatou – na MS v horském běhu mám ještě nevyřízené účty

Přinášíme vám rozhovor s Milanem Janatou, předním českým běžcem reprezentujícím ČR zejména v závodech typu skyrunning. Milan má také jako jeden z mála Čechů zkušenosti s prestižním závodem Dolomitenmann.

Na kopcích jsem vyrostl a doufám, že i zestárnu…

Běháš převážně závody typu skyrunning, jak ses k běhání v horách dostal a jak dlouho se mu věnuješ?

Má cesta k běhu vedla právě přes vrchařské závody. Poblíž Stračova, kde žiji, se koná tradiční běh ze Šárovcovy Lhoty. Jako snad každý místní sportovec jsem se nechal vyhecovat a bez přípravy v roce 2003 vyběhl na Zvičinu jako druhý junior. To mě motivovalo natolik, že jsem u běhu, a zejména u vrchů, už zůstal. Naštěstí se mě brzy ujali zkušení běžci – později trenéři – a nasměrovali mě zároveň k silničním běhům, abych získal trochu potřebné rychlosti. V tuzemských podmínkách se dají obě disciplíny úspěšně kombinovat. Až v poslední době se specializací na horské maratony jsem silnici opustil a přidal více opravdových „alpských“ tréninků. Zpět tedy k původní otázce – na kopcích jsem vyrostl a doufám, že i zestárnu.

Tuhle sezónu se povedlo vše kromě vrcholuTuhle sezónu se povedlo vše kromě vrcholu

I příští rok mířím na medaileI příští rok mířím na medaile

Vyhlášení DolomitenmanaVyhlášení Dolomitenmana

Prohlédněte si i další fotografie k článku…

Jaká pro tebe byla letošní sezóna? Jsi spokojený s výsledky?

Zatím se mi daří se každý rok nějakým směrem posouvat, a to je vždy signál úspěchu a také motivace pro další trénink. Když se mi zdá, že můj progres stagnuje, tak hledám další výzvy. Nyní jsem u výzvy zvané skyrunning, neboli dlouhý horský běh, a díky závěru sezóny mohu říci, že i tuto výzvu jsem letos zdolal, ačkoliv jediný její vrchol, MS v dlouhém horském běhu, mi letos nevyšel. Vítězství na Misurina Skymarathon nebo 12. místo na ME v Baskicku bylo ale satisfakcí a potvrzením, že natrénováno bylo. Povedlo se toho ale víc a vlastně vše, krom vrcholu. Bohužel to se někdy stává a ke sportu to patří.

V přípravě na MS vše klapalo, ve finální fázi jsem ale udělal chybu

Máš nějaký oblíbený závod, ke kterému se rád vracíš nebo který v tobě zanechal zvlášť silné dojmy?

Na domácí scéně to je rozhodně běh na Zvičinu a poslední roky také běh mým rodným Stračovem, který zároveň organizuji. Loňská účast, cca 200 běžců, byla potvrzením toho, že i ostatní se k nám rádi vrací, a to je obrovská čest a přesně ten cíl. Chtěl jsem vytvořit i pro ostatní závod, který budou mít jako svou srdcovou záležitost. Rodinnou atmosféru nám pomáhá dotvořit mnoho místních partnerů. Nerad bych někoho vyzdvihoval, ale mnozí nás spojují zejména s Nivou Dolní Přím, Pivovarem Lindr nebo Zemědělskou akciovou společností Mžany. Ti se starají o to, že celé sportovní pole vždy odjíždí s plnými žaludky. Vděčíme ale i ostatním a díky nim 17. 3. 2018 můžete být opět na startu přesně změřeného závodu na 10 km.

V zahraničí to je Rakousko. Od roku 2005 jezdím na krásný běh do vrchu Grossglockner Berglauf a jako další srdcovou záležitost mám jen o pár kilometrů jižněji položený Lienz, kde se koná Dolomitenmann. Neznám závod s lepší atmosférou než právě zde! Velký díl na tom má tým ASS Technika Brno Extreme, za který zde pravidelně startuji a vždy nám vytvoří ideální podmínky.

Plánoval ses letos účastnit i MS v horském maratonu a útočit na medaile, objevily se ale komplikace, co se vlastně stalo?

Ano, po loňském desátém místě jsem tušil, že v Itálii bude velká konkurence a budu do toho muset dát vše, pokud budu chtít blíže k pódiu. Cestu k vysněnému cíli jsem začal už půl roku předem a zcela změnil trénink pouze k tomuto závodu. Naučil jsem se běhat „pomalu“ a využívat tukový metabolismus, abych vydržel celý horský maraton. Vše bylo výjimečné a naznačovalo ideální závod, ale bohužel jsem udělal chybu ve finální fázi, kdy jsem jako vždy před takovým závodem, držel superkompenzační dietu. Ačkoliv jsem měl vše vyzkoušené, tak to selhalo a závod jsem musel vzdát. Vysvětlovat příčiny by byla dlouhá medicínská debata, říká se tomu hyperhydratace svalů.

Nejraději běhám v technickém oblečeníNejraději běhám v technickém oblečení

Abych si běh užil, mám rád technické oblečení, zejména kompresní výbavu značky CEP a boty Salming

V čem nejraději běháš?

Otřepaná fráze by zněla, že na tom nezáleží, že jde jen o samotný běh, ale úplně to tak není. Abych si běh užil, tak mám rád technické oblečení, které mě udrží v komfortu, a na nohou spolehlivé boty. V horách to platí dvojnásob. Pár let si už neumím trénink představit bez kompresních doplňků. Už není trénink, na který bych vyběhl minimálně bez kompresních podkolenek. V horách jsou super i kompresní kalhoty. Stehna mi jsou po tréninku, či závodě, kde zdolám třeba dva tisíce výškových metrů, vděčná a já hlavně rychleji regeneruji a mohu zase trénovat.

Na silnici je to podobné. Své opodstatnění má komprese i při cestování či jen při odpočinku. Jak si to jednou člověk zkusí, tak tomu přijde na chuť. Již několik let využívám německý CEP a jsem maximálně spokojený. Závodím v podkolenkách CEP Ultralight pro jejich prodyšnost a trénuji v CEP Run Socks 2.0. V zimě je výbornou alternativou verze s Merino vlnou. V kombinaci s CEP ¾ kompresními kalhotami nebo šortkami 2.0 v nich odběhám celý podzim a jaro na silnici a 100% všech tréninků v horách. V obuvi volím koncept přirozeného běhu od Salmingu. Mou top botou jsou nyní v terénu Salming Trail T5 a na silnici Salming EnRoute.

Účastnil ses také jako jeden z Čechů slavného závodu Dolomitenmann. Jak se závod liší oproti klasickým běžeckým závodům v horách a jaké z něho máš dojmy?

Závod má neopakovatelnou atmosféru. Celé město jím žije a vše se tomu podřizuje. Je to taková tyrolská olympiáda. Výjimečné je spojení těch nejlepších sportovců z různých sportovních odvětví. Mám velké štěstí, že jsem si mohl vychutnat dvakrát po sobě ovace zaplněného náměstí při vyhlášení. Taková atmosféra není ani na oficiálních reprezentačních akcích. Závod sám o sobě je velmi těžký. Nejde ale ani tak o parametry, jako o tempo. Běží se hned v úvodu velmi zostra a každý chce pro tým odevzdat maximum, proto jde až za hranice svých možností. Za cílovou čarou na malém prostoru sedla Kühbodentörl ve výšce 2400 m po předávce odpadávají běžci doslova jak mouchy.

Sportovat nepřestávám, důležité je ale odpočinout si psychicky

Plánuješ po intenzivní přípravě a sezóně podzimní odpočinek? Na jak dlouho běh vysazuješ? Přestáváš sportovat úplně nebo zařazuješ jiné sporty?

Odpočinek je nezbytný. U mě jde hlavně o to vypustit na chvilku psychicky. Sportovat nepřestávám ani v období po sezóně, ale jsem rád, že nemusím myslet na to, abych byl včas ve formě, odpočinutý a připravený. V tuto chvíli je čas právě na ten ryzí prožitek ze sportu. Velmi rád trénuji na lyžích, a tak už na podzim často obuji ty kolečkové, a když je pak dobrá zima, tak velkou část objemu odpracuji na sněhu. Myslím hlavně na to, abych nechal odpočinout pohybový aparát, ale pracovat v určité tepové frekvenci je fajn nonstop. Dobrou alternativou je i kolo, ale když se k němu dostanu, tak už bývá dost zima.

Máš už nějaké běžecké plány a cíle na příští sezonu?

Plán sezóny začínám právě kompletovat. Určitě mám nevyřízené účty na MS v dlouhém horském běhu, a tak bude mým hlavním cílem nominovat se do reprezentace, a týmovou bronzovou medaili, která se mi díky klukům, kteří letos na MS skvěle zaběhli, houpe ve výstavce, potvrdit výkonem, na který opravdu mám. Cesta k tomu povede určitě opět přes speciální horský trénink a další horské maratony, či skyrunning. Přesné závody ještě vytipované nemám. Chtěl bych se jako letos držet toho, že v každém měsíci hlavní sezóny bych chtěl běžet jeden kvalitní horský maraton.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně zdaru v tréninku!

CEPMilan Janata je ambasadorem německé značky CEP, která nabízí funkční kompresní oblečení.

CEP: Kompresní produkty s benefity pro výkon i zdraví

CEP je nový koncept inteligentního sportovního oblečení prémiové kvality vyvinutý společností medi z německého Bayreuthu. V produktech zúročuje výrobce více než šest desetiletí odborných zkušeností v oblasti medicíny a také poznatky a znalosti profesionálních sportovců a uznávaných sportovních expertů z celého světa.

Výsledek: Prvotřídní pohodlí při nošení s mnoha dalšími benefity navíc, jako jsou zvýšený výkon a rychlejší regenerace, zlepšená svalová a kloubní stabilizace, vynikající ochrana před zraněními a zvýšená koordinace přinášející větší pohybovou přesnost.

Na medicínské bázi, prověřeno sportovci.

Exkluzivním distributorem produktů CEP v České republice i na Slovensku je společnost MAXIS a.s. Více na www.cepsports.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: