Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetBehu.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více odbornějších článků o tréninku, regeneraci nebo výživě nebo aktualizovat termínovku 1000 závodů. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy na závody a běžecké a sportovní vybavení, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní běhy a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetBehu.cz
Rozhovor s Michalem Štantejnským: Letos chci ukázat co nejlepší výkon na Krkonošském SkyMarathonu
8. 5. 2016
Vojtěch Gawlas
Michala Štantejského pro většinu běžců nemusíme dlouze představovat. V zimě jeden z nejlepších skialpinistů u nás a v létě naopak běžec, který běh považuje spíše za osobní trénink na zimu, než za svou hlavní disciplínu. Jak se vyvíjela jeho letošní zimní sezóna, jaké plány má pro tu letní a jak vypadá jeho trénink?
Michal o běžecké úspěchy nemá nouzi. Namátkou je to celkové vítězství v Rock Point Horské výzvě 2015 společně se Zdeňkem Křížem, nebo druhé místo v Brixen Dolomiten Marathonu v roce 2013. Letošní běžecká sezona pro něj ale bude malinko jiná.
Jak pro Tebe probíhala tato zimní – hlavní – sezóna? Které závody, jež ses tuto zimu zúčastnil, by si vypíchnul (v rámci kvality, jedinečnosti, výsledků…)?
Zimní sezóna pro mně začala koncem listopadu, kdy jsem měl možnost týden trénovat v Rakousku. Bohužel poslední roky jsou podmínky pro trénování u nás z kraje zimy špatné. Právě začátek zimní sezony považuji za velmi důležitý, kdy je potřeba pracovat hlavně na objemové přípravě. Co se nenatrénuje v listopadu a prosinci, už se potom nedožene. Účastnil jsem se hlavně závodů Českého poháru, který vyvrcholil MČR. Dále jsem měl možnost reprezentovat ČR na Mistrovství Evropy ve Švýcarsku a na závodu Světového poháru v Itálii. Nejvíce si cením vítězství v Českém poháru a vítězství v MČR.
Minulý rok jste společně se Zdeňkem Křížem vyhráli celý seriál RockPoint Horská výzva. Plánujete se Horské výzvy zúčastnit i tento rok? Popř. jakých další běžeckých závodů se chceš zúčastnit – tuzemských nebo zahraničních?
Závodů Horské Výzvy bych se letos určitě chtěl zúčastnit, ale pouze na polovičních tratích v kategorii jednotlivců. Zdeněk má pro letošek trochu jiné sportovní plány a cíle, tudíž jsme se již loni dohodli, že se dlouhé varianty HV účastnit nebudeme. Já se chci věnovat trochu kratším závodům než loni, řekněme od 20 do 45 kilometrů. Bude se jednat určitě o závody domácí, pokud možno v horském terénu. První závody plánuji nejdříve v měsíci červnu, do podzimu bych chtěl absolvovat 4 až 6 závodů. Vybírám z celkového počtu asi 15 závodů, mezi nimi např. Horská Výzva, KTRC Krkonoše, Jizerská 50. Obzvlášť se těším na KTRC Krkonoše, závod v domácím prostředí s náročnou tratí, tam bych rád předvedl pro co nejlepší výkon.
Změnil se nějak Tvůj běžecký trénink, nebo, jak si uvedl na podzim minulého roku jako „Běžec týdne“, je důležité vše správně před závodem namíchat a načasovat a tedy je příprava závod od závodu jiná?
Běžecký trénink pro mně začal až začátkem měsíce dubna. Celkovou běžeckou sezonu pojímám spíše jako přípravu na tu zimní, takže kostra tréninku zůstane skoro stejná jako loni. Jak jsem výše uvedl, chci se letos věnovat trochu kratším závodům, bude tedy potřeba trochu zapracovat na rychlosti a technice v náročných horských podmínkách. Vše se odvíjí hlavně od volného času potřebného k trénování, toho bohužel víc než loni určitě nebude. Závody, na kterých se chystám startovat, mají stejný charakter, takže se ani nebude moc lišit příprava na ně.
Jakým specifickým tréninkem zapracuješ na rychlosti a technice? Co se Ti osvědčilo, pokud nemáš dostatek času na trénink?
Pokud není moc času, nezbývá než trochu slevit a nestanovit si příliš vysoké cíle. Do letošních běžeckých závodů jdu s cílem je hlavně ve zdraví dokončit, užít si atmosféru závodu a určitě taky podat co nejlepší výkon. Jestli z toho bude nakonec 15. místo nebo třeba bedna, v tuhle chvíli neřeším.
Důležitá je hlavně kvalitní obuv
Po technické stránce. Jaké jsou pro Tebe nejdůležitější doplňky pro běh/skialp – batoh, hole, kompresní návleky, sporttester…?
Pro běh je to trochu jednoduší, tam je důležitá určitě kvalitní obuv a oblečení, ve kterém se cítím dobře a je možné ho kombinovat podle aktuálních podmínek. Kompresní návleky nepoužívám. Pro skialp je potřeba vybavení daleko víc, ale určitě jako základ kvalitní boty, lyže a stoupací pásy. Sporttester používám jak na skialpech, tak samozřejmě při běhání.
Na trhu je momentálně obrovské množství trailových a krosových běžeckých bot. Jaké boty preferuješ, v jakých poběžíš třeba právě Krkonošský Skymarathon?
Vzhledem k mé spolupráci s firmou Raidlight to určitě budou boty Team R-Light tohoto výrobce. A to nejen z tohoto důvodu. Tyto boty mi opravdu sedí, krásně se mi v nich běhá a přesně splňují kritéria trailových bot – skvělý kontakt s terénem, pocit bezpečnosti a tuhosti a zároveň zapomínáte, že je máte na nohách.
Michal Štantejnský je ambasadorem značky Raidlight.
RaidLight je francouzská značka, která se aktivně angažuje jako průkopník trail-runningu. Byla založena v roce 1999 Benoit Lavalem, špičkovým vášnivým běžcem, který se zúčastnil více než 100 ultramaratonů na všech kontinentech Země, zároveň byl součástí francouzského národního trail-runningového týmu.
Značka Raidlight je špičkou mezi trail runningovými značkami. Zároveň jako jedna z mála se specializuje pouze na trail-running a ultra trail, a netříští tím své zdroje ve vývoji a nehledá kompromisy.