Přinášíme vám rozhovor s Michalem Dobiášem, trenérem a majitelem prodejny Trailpoint, která již několikrát po sobě získala titul Běžecká prodejna roku. Trailpoint se specializuje především na minimalistickou, tedy nízkoprofilovou, obuv. Michal běhá za SK Babice, má na kontě mnoho startů v půlmaratonech a maratonech, nejnověji například Marathon de Paris.
Běžecká bota by neměla a nemůže nahradit správnou běžeckou techniku
S jakou značkou nebo zbožím si začínal a proč?
Začínali jsme se značkami INOV-8, Vivobarefoot a NewBalance. Byla mi blízká jejich filosofie. Běžecká bota by neměla a nemůže nahradit správnou běžeckou techniku.
Více o prodejně Trailpoint se můžete dozvědět na jejich webových stránkách. |
Za několik let jsi dokázal vybudovat běžeckou prodejnu, která již několik let po sobě získala ocenění běžecká prodejna roku. Co je u vás výjimečného a čím se odlišujete od jiných prodejen?
Každý, kdo v obchodě Trailpoint pracuje je běžec, tělem i duší. Jsme malý obchod a snažíme se o maximálně individuální přístup. Výběrem bot u nás péče o zákazníky nekončí, naopak. Pořádáme pravidelné tréninky, v rámci diagnostiky provádíme analýzu běžecké techniky, když se potřebuješ připravit na závod, pomůžeme ti sestavit tréninkový plán. Tyhle věci nejsou jen záložka na webovkách, skutečně je denně děláme.
Zaměřuješ se na prodej bot a běžeckých doplňků, určený převážně do terénu. Proč jste zrovna zvolit tuto strategii? Máš osobně blíž k běhu v lese a terénu, než na silnici?
Přesně tak. Trailové závody a běhání po horách je mi prostě bližší. Když se dneska chceš podobným typem činnosti živit, musí tě to bavit. Anebo být skvělý obchodník a manager – to já nejsem. 🙂
Máte dotaz týkající se vašeho tréninku nebo výživy? Nebojte se nás zeptat! Váš dotaz zařaďte do příslušné rubriky v sekci“DISKUSE“ a my vám na něj odpovíme. |
V obchodě máš nejvíce bot od anglické značky Inov – 8. Proč zrovna tato značka? Je to tvoje srdeční záležitost? Považuješ ji jako jednu z nejkvalitnější boty do terénu?
No to sis Filipe vlastně sám odpověděl. 🙂 Navíc, a to je možná nejdůležitější, mi hodně pomáhá Martin Marek z firmy Vavrys, která na našem trhu značku INOV-8 zastupuje. Bez něj by to bylo všechno mnohem obtížnější. Začínal jsem v roce 2011 jako úplný jelito, naprosto bez zkušeností z oboru. Martin nám hodně pomohl jak v rovině obchodní, tak produktové a odborné, sám je vystudovaný obuvník.
Co kromě běžecké obuvi můžeš zákazníkům nabídnout?
Pro trailové běhání a běh v horách, kdy jsi venku často několik hodin, potřebuješ víc než jen boty a trenky. Proto u nás máme největší výběr běžeckých batohů a ledvinek, běžecké hole, kompresní oblečení, čelovky, lehké nepromokavé bundy a kalhoty. Prostě všechno co potřebuješ na hodinový trénink, trailový maraton nebo horský ultramaraton.
Běžecká bota by měla pomáhat usnadňovat pohyb
Na trhu působíš už pár let, jak moc se změnila prodejna od založení? A jak se změnil přístup běžců k minimalistické obuvi?
Prodejna mi tak nějak roste pod rukama. 🙂 Většinu věcí si dělám sám nebo mi pomáhají kamarádi. Z původních 20m čtverečních máme dneska asi 100m. Většina příznivců minimalistické obuvi dospěla k tomu, že si pouze s „barefoot“ botami nevystačí. Na delší tratě nebo do náročnějšího terénu pak vybírají lehce tlumené nebo tlumenější boty. Na druhou stranu, společenské boty do kanceláře a boty na celodenní nošení od značky Vivobarefoot jsou stále populárnější a má je snad většina našich zákazníků
V prodejně provádíte i běžeckou diagnostiku, prozraď postup výběru bot na základě zmíněné diagnostiky u začínající běžce. Co všechno v diagnostice hodnotíte?
To by byla hodně dlouhá odpověď. Ve stručnosti se dá říct, že se zaměřujeme na celkový pohyb a držení těla. Běžecká bota by měla pomáhat a usnadňovat pohyb, ne se snažit řešit problémy, které vyplývají ze špatné běžecké techniky a špatných pohybových návyků.
Přečtěte si i další článek s Michalem Dobiášem o běžecké diagnostice. |
Kromě zmiňovaných služeb pořádáte skupinové i individuální tréninky. Pro koho jsou určené? Jsou něčím specifické či kladete při tréninku na něco důraz?
Individuální tréninky jsou určené skutečně pro všechny, to je jejich výhoda. Jak už jsem zmiňoval, klademe důraz především na základní pohybové návyky a na kvalitu běžecké techniky. Neumíme zabránit zraněním, ale při dodržování určitých principů můžeme pomoct minimalizovat rizika, která běžcům hrozí. Skupinové tréninky budeme teď trochu překopávat, ale budou určené hlavně pro začátečníky a mírně pokročilé.
Myslíš si, že minimalistická obuv a bosý běh je zdravější než klasická odpružená bota?
Jako se vším, záleží kdy, kde, pro koho a v jaké míře.