Rozhovor s Honzou Tománkem o handcyclingu, triatlonu a vrcholovém sportu handicapovaných

Rozhovor s Honzou Tománkem o handcyclingu, triatlonu a vrcholovém sportu handicapovaných

Honza Tománek je náš úspěšný všestranný handicapovaný sportovec a reprezentant ČR v handcyclingu, disciplíně silniční para-cyklistiky. Od loňského roku se systematicky věnuje také dlouhému triatlonu. Jak se k triatlonu dostal, co ho nejvíce ovlivnilo, jak trénuje, kde bere motivaci a co mu přináší největší uspokojení, najdete v následujícím rozhovoru.

Ahoj Honzo, jak jsi se od handcyclingu dostal k triatlonu?

Triatlon mě dlouhou dobu lákal, ale nebyla vhodná příležitost se nějakého zúčastnit. V roce 2013 jsem byl na soustředění s kamarádem a trošku z hecu jsme si stanovili jako cíl připravit se na 70.3 Ironmana na Lanzarote tentýž rok. Výzvu jsme splnili a oba jsme závod dokončili.

Podívejte se na další fotografie k článku…

Láká mne posouvání vlastních možností a limitů

Co se ti na dlouhém triatlonu nejvíce líbí?

Jednoznačně je to obrovská osobní výzva. V současné době se specializuji na 70.3 Ironmana, který je kombinací 1,9 km plavání, 90 km cyklistiky a 21,1 km běhu. Závod trvá okolo 5 – 6 hodin a samotné dokončení je silnou výzvou. Nejvíce se mi líbí asi to posouvání vlastních možností a limitů. Co se mi zprvu zdálo nemožné, se postupně mění v realitu a ta cesta je na tom to nejhezčí.

Co tě pohání účastnit se takto náročných závodů?

Právě ty osobní výzvy a příležitosti posunout své možnosti.

Triatlon vyžaduje tvrdý trénink

Jak na triatlon trénuješ? Máš nějaký speciální návod?

Můj trénink je převážně cyklistický, ale pochopitelně se musím pravidelně věnovat i zbývajícím disciplínám. Běh trénuji zpravidla 3x týdně jako druhou fázi cyklistického tréninku a plavání je v sezóně spíše prostředkem regenerace a aktivního odpočinku. Ve vodě jsem 1-2 krát týdně.

Co jíš před závodem a během závodu?

Hodně dávám na vlastní intuici a preferuji lehkou a snadno stravitelnou stravu. Většinou hodně čerstvého ovoce, ale v závodě sáhnu po klasické sportovní suplementaci včetně energetických tyčinek a gelů.

Dokončit závod v první třetině nehandicapovaných sportovců beru jako výrazný úspěch

Jaký byl tvůj největší úspěch v loňské sezóně?

Jednoznačně dokončení 70.3 Ironmana v Pule a v Turecku. Na chorvatskou Pulu vzpomínám určitě radši, protože mimo skvělého sportovního zážitku a vylepšení osobního maxima se mi podařilo dokončit v první třetině startovního pole nehandicapovaných sportovců, což beru jako výrazný úspěch. Ironman v Turecku zase posunul hranice možného a poprvé jsem dokázal zaplavat pod magickou hranici 30 minut.

Jak ses cítil po tak skvělém umístění v takto náročném závodu?

Určitě jsem cítil velkou radost a euforii. Postupem času se projevila únava a vyčerpání.

Při závodech si užívám každý okamžik

Co tě při závodě nejvíc těší, co tě nakopne?

Těší mě, když se cítím dobře a kilometry rychle ubíhají. První důležitý moment je když vylezu z vody a v depu je více než polovina kol, to mě nakopne. V cyklistice jsem rád, když dokážu udržet krok se zdravými a sem tam někoho předjedu. V běhu se pak snažím stáhnout manko z cyklistiky a cíl netřeba hodnotit, tam propukne ta nejsilnější euforie.

Jaké má Honza plány pro letošní rok a do budoucna

A kam chystáš letos, jakých závodů se zúčastníš?

Rád bych absolvoval vybrané závody EP a SP v cyklistice. V triatlonu mám v plánu Challenge Rimini, 70.3 Ironman Luxembourg, 70.3 Ironman Budapest a když zvládnu nominační závod tak Mistrovství Světa 70.3 Ironman v Sunshihe Coast v Austrálii, což je pro mě největší motivací a cílem pro letošní rok.

Co je tvoje největší výzva do budoucna?

Medaile z Mistrovství Světa v 70.3 a v budoucnu dokončení celé ironmanské distance (3.6 km plavání, 180 km cyklistika, 42 km běh).

Jakýkoli handicap je tak velký, jak velký ho cítíme

Nejsi jenom úspěšný sportovec, ale také studuješ a funguješ jako lektor, dokonce jsi spoluautorem knihy, povíš nám k tomu více informací?

V rámci lektorské činnosti zpravidla přednáším na vysokých školách o problematice vrcholového sportu handicapovaných a sportovního marketingu. Mimo klasického lectoringu se věnuji i motivačním seminářům. Právě motivovat a informovat je hlavním cílem knihy Po hlavě a nadoraz, kde jsem chtěl informovat o problematice sportu i souvisejících tématech.

Máš nějaké životní moto, kterým se řídíš?

Jakýkoli handicap je tak velký, jak velký ho cítíme.

Máš nějaký vzkaz nebo doporučení pro hendikepované běžce, kteří nad triatlonem uvažují, ale nemají odvahu ho zkusit?

Ničeho se nebojte a jděte do toho, ten zážitek za to stojí.

Honza Tománek dosahuje navzdory svému hendikepu znamenitých sportovních výsledků, velmi pěkně uspěl například v 70.3 Ironman Turkey. Letos na závěr přípravy na Mallorce 3. dubna absolvoval na běžecké formuli Mitja Pollensa Marató, závod na 21,1 km. V absolutním pořadí, navzdory defektu 4 km před cílem, v čase 1:12:52 hodiny zvítězil, i když proti zdravým běžcům to byl pro něj trochu nerovný boj.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: