160 kilometrů a 4700 metrů převýšení. To jsou parametry výzva Rock Point „Napříč Šumavou“, která po úspěšném prvním ročníku letos odstartovala 1. června.
Přečtěte si všechny podrobnosti o 2. ročníku RP výzvy „Napříč Šumavou“
Odlišností oproti minulému ročníku je, že jsou nově k jen 3 varianty, jak výzvu NAPŘIČ ŠUMAVOU zdolat. Nejlepší vytrvalci zvládnou celou trasu v kategorii 24/30 hodin (24 pro muže a 30 pro ženy). Protipólem je zaběhnout si 4 rychlé etapy. A poslední varianta, kterou si rozebereme hlouběji, je zvládnout Šumavu během vícero dní i s přespáním, důležité je ale neopustit vyznačenou trasu.
Abys mohl soutěžit s ostatními, musíš se výzvy zúčastnit v termínu od 1. 6. do 15. 10. 2021
Všichni výherci budou do 30. 10. 2021 kontaktování na e-mailovou adresu, kterou uvedou při registraci do soutěže. Zároveň budou jejich jména zveřejněna na webu soutěže a blogu rockpoint.cz.
Kde po cestě složit hlavu?
Nejlepší variantou jsou oficiální nouzová nocoviště – tato místa má pod správou Národní park Šumava
Na trase jsou tři přístupná nocoviště:
- cca 41 km od startu je nocoviště Hůrka
- dále za dalších 50 km je nocležiště na Modravě
- a na 127. km je nocležiště Strážný
Využívání nouzových nocležišť má svá pravidla, která je třeba respektovat!
Jak to měla s plněním žaludků i zásob energie a tekutin my v průběhu květnová „objevitelská“ výprava?
STERILOVANÁ JÍDLA ADVENTURE MENU
V první řadě máme dlouhodobě vyzkoušené výrobky české značky Adventure Menu, která nás na přeběh vybavila osvědčenými sterilovanými jídly, která jsou velmi rychle připravená ke konzumaci. Sice něco váží, ale výběr pokrmů je bohatý a opravdu je za pár minut ohřejete ke konzumaci buď na vařiči nebo v samoohřevných pytlících, které Adventure Menu také dodává. Prostě pořádné jídlo večer po výkonu.
SUŠENÁ JÍDLA ADVENTURE MENU
Pokud byste byli více vázáni na vlastní síly a neměli v zádech support tým, jsou ideální variantou ultralehká vakuově sušená jídla – přesně dle reklamního sloganu: „Když je každý gram drahý a skvělá chuť k nezaplacení!“. Stačí zalít horkou vodou…
Uvařit vodu a jdem na to…
TRAŤOVKY ADVENTURE MENU
Na trase vždycky přišly vhod „traťovky“ v podobě hovězího nebo krůtího Jerky nebo Trailmixů.
ENERGETICKÉ TYČINKY A KAŠE
Dalším osvědčeným českým dodavatelem je značka Lifefood. Tradiční průkopník, leader a inovátor v oblasti RAW FOOD. Energetické tyčky zasytí i přijdou vhod na trase a snídaňové kaše ráno nastartují další den. Kaše si určitě nedávejte bezprostředně před výběhem. Přeci jen jsou poměrně syté.
Nicméně největší nadšení vždycky vyvolaly čerstvé koláčky, koblížky a šátečky, které každý den dokázala odněkud vykouzlit Klára – jediná žena v support týmu.https://www.youtube.com/embed/OBrIaWRBKGU
KDE SE NAJÍST BĚHEM TRASY
Ani my jsme nepohrdli možnostmi obohatit si jídelníček dobrotami z cukráren, bufetů, restaurací nebo horských chat, které se nám připletly do cesty.
Seznam chat na trase:
- Dešenice
Tady je malá prodejna a klasická vesnická hospoda. Večer před startem je nejlepší dojet si na večeři do 3 km vzdáleného Nýrska. - Chata na Ostrém (Osserschutzhütte Haus Willmann)
Na trase je první možností, pokud bude otevřeno, není totiž otevřená non stop. - Železná Ruda
Tady je řada restaurací i cukráren. My neodolali a cukernou bombu dali v cukrárně Café Charlotte, která je přímo na trase před železničním přejezdem. V Železné Rudě lze také dokoupit zásoby v prodejnách potravin. - Prášily
Je zde několik restaurací a prodejna. - Poledník
Na vrcholu je občerstvení. - Čeňkova Pila
Přímo na Čeňkově Pile je bufet a když bude nejhůř, lze z trasy seběhnout do Srní, ale stojí to metry navíc. - Turnerova chata
Měla by být příjemnou vzpruhou ve stoupání podél řeky Vydry. Nicméně chuťové pohárky našich běžců zde trpce zaplakaly. Asi smůla s návštěvou mimo sezónu, protože obvykle na chatě bývá kuchyně dobrá. - Modrava
Tady je bohatá nabídka restaurací různých cenových skupin a některé i v naprosté blízkosti nouzového nocležiště. - Březník (vrchol)
Přes den zde bývá otevřený bufet a případně se něco dá „ulovit“ v osadě Bučina nebo kousek od trasy v Knížecích Pláních, ale v podstatě se dá říct, že pokud vám na tomto úseku nepomůže s doplněním zásob někdo ze support týmu, až do Strážného musíte vydržet. - Strážný
Trasa sice nevede přímo přes Strážný, ale pokud máte potřebu dobře se najíst nebo musíte dokoupit zásoby na poslední část přeběhu, 2 kilometry tam a zpět se vyplatí. My ve Strážném spali a na večeři zašli do nově otevřené restaurace U sousedů. A bylo to tam opravu skvělé! - Nové Údolí
Je tu jedna restaurace a občerstvení. Otevřená bývá i horská chata Dreisessel na německé straně hranice, ale hlavně mimo sezónu je třeba hlídat otevírací dobu. - Nová Pec
My v Peci zmoženi únavou i promáčení deštěm zapadli do hotelu Marlin a vůbec to nebyla špatná volba! A jako bonus navíc to bylo první zařízení za celé 4 dny, kde šlo platit kartou!
JAK VYJÍT S VODOU
Otázkou samo o sobě je, jak vyjít s vodou. Pitná voda na doplnění bude k dispozici na místech, která jsem uváděl výše. Ale jinak je Šumava bohatá na potůčky, studánky, pramínky. Řešením tedy může být vzít si sebou vhodný lehký a skladný prostředek na úpravu vody.
Může jít o chemické prostředky nebo různé filtry a UV lampy. já mám třeba vyzkoušený Steripen UV Adventure OPTI.
Při každém startu je batoh Osprey Dina poctivě vyplněn měkkými lahvemi s vodou