Robert Krupička na Zegamě 11. Vyhrál mladíček Bonnet

Nejprestižnější horský maraton na světě Zegama-Aizkorri zná se vítěze. Legendární závod, jenž se letos běžel již po sedmnácté, ovládl mladíček Remi Bonnet před loňským vítězem Norem Stianem Angermundem Vikem. Robert Krupička doběhl v nejlepším českém čase na 11. místě.

Poslední květnový víkend patří v Baskicku již tradičně horskému maratonu Zegama-Aizkorri. Ten již po sedmnácté přilákal nejlepší běžce a běžkyně z celého světa, aby poměřili své síly v závodě „s nejhlasitějšími diváky“. V mužském i v ženském poli bylo favoritů nespočet. Například Nor Stian Angermund Vik, který obhajoval vítězství z loňského ročníku. V ženském poli byla hlavní favoritkou Ida Nilsson, která letos již získala prvenství na kanárských ostrovech v rámci SWS závodu Transvulcania.

Mezi favority se řadili například i Američan Max King (osobní rekord na maraton 2:14), Marc Lauenstein (předloni na Zegamě druhý za K. Jornetem), či objev předloňské skyrunningové sezóny, který po loňských zraněních chce navázat na vítěznou vlnu, švýcarský mladíček Rémi Bonnet. V ženském startovním poli byla pozornost upnutá na souboj Španělky Laury Orgué se Švédkou Idou Nilsson. Překvapit však mohla i dlouhodobě skvěle běhající Novozélanďanka Ruth Croft, Švédka Emelie Forsberg či Nepálka Mira Rai.

Bahnitá Zegama

Závod na 42 kilometrů s 2 750 metry pozitivního převýšení a vysokou technickou obtížností se letos z důvodu bouřek před závodem ještě ztížil. Změny potkaly i páteční vertikální kilometr, který tradičně předchází hlavnímu závodu. Pozměněné parametry byly 4,7 km a 750 m+. Zde úřadoval mladičký Švýcar Rémi Bonnet, který konkurenci nedal šanci a zvítězil. V ženském závodě dominovala letos fenomenální Francouzska Christel Dewalle.

Dvě vítězství pro Bonneta

Bonnet na své páteční vítězství navázal i v neděli a překvapil nejednoho diváka, když ve svých třiadvaceti letech zvítězil v čase 3:53:56 před loňským vítězem Stianem Angermundem Vikem. Ze třetího místa se radoval další mladý závodník (ročník 93) Polák Bartlomiej Przedwojenwski. V nejlepším českém čase v historii závodu a na skvělém celkovém 11. místě doběhl matador českého (nejen) běhu do vrchu Robert Krupička. Jeho výsledný čas byl 4:09:45.

Letos suverénní Ida Nilsson

V ženském závodě si suverénně pro další vítězství v SWS tento rok doběhla s náskokem 7 minut Švédka Ida Nilsson před španělskou stálicí Laurou Orgué a Novozélanďankou Ruth Croft. Švédčin vítězný čas byl 4:38:38. Naopak Emelie Forsberg a Mira Rai se neprobojovaly do nejlepší pětky.

Rémi Bonnet a Ida Nilsson si tak zapisují své první vítězství v nově vzniklé Golden Trail Sérii, která sdružuje právě Zegamu, jakožto závod s nejbouřlivější kulisou, Mont-Blanc Marathon, jakožto závod s nejkrásnější tratí, švýcarský Sierre-Zinal, který je jedním z nejrychlejších SkyRace závodů na světě, americký Pikes Peak Marathon, kde závodníci vystoupají nad hranici 4 000 metrů a skotský Ring of Steal Skyrace, jakožto nejtěžší závod. Nejlepších 10 mužů a žen (plus jeden vybraný závodník z každého pohlaví) si porovnají síly 20. října v Jihoafrické republice na maratonu The Otter Trail, coby finále prvního ročníku Golden Trail Series.