Jedním z nejvýraznějších českých běžců poslední dekády je bezesporu Robert Krupička. Robert je specialista na běhy do vrchu a skyrunning, nicméně jeho běžecká kariéra je mnohem bohatší.
Všestranný sportovec
Krupička je pro běžce, kteří mají povědomí o české běžecké scéně, známým jménem. Nicméně málokdo již ví, že Robertova cesta k vytrvalostním sportům vedla v devadesátých letech přes dnes tolik populární biatlon. V roce 1998 byl dokonce vyhlášen nejlepším českým juniorem, v sezóně 1999-2000 to dotáhl do seniorské reprezentace. Od biatlonu jeho kroky vedly k běžeckému lyžování, přičemž do roku 2003 byl členem reprezentačního B týmu. Ovšem již během jeho lyžařské kariéry se Robert začal čím dál více věnovat běhům do vrchu.
Průkopník českého skyrunningu
První výrazný běžecký úspěch si Krupička zapsal již v roce 2000, kdy se stal historicky prvním českým závodníkem, který ovládl běžecký úsek na legendárním Dolomitenmanovi v Itálii. Extrémním štafetovým závodům se ostatně Robert věnuje až do současnosti. Na Dolomitenmanovi byl dokonce v roce 2003 členem vítězného týmu. Stopu za sebou zanechal i na českém Adrenalin Cupu, který dokázal vyhrát za svou kariéru šestkrát.
Od roku 2003 se potom Robert začal čistě běhání věnovat již více a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Jako jediný český běžec v poslední dekádě dokázal opakovaně vozit umístění v první desítce z vrchařských závodů evropské i světové konkurence. Jedním z jeho nejvýraznějších výsledků je potom titul Mistra Evropy ve skyrunningu z roku 2011. Právě ve skyrunningu je Robert schopný konkurovat nejužší světové špičce, což je z hlediska běžců ze střední Evropy bez přímého přístupu k horám unikátní. Jeho kvality dokazují také výsledky z jeho oblíbeného skyrace, věhlasného Sierre-Zinal ve švýcarských Alpách. Tam dokázal zaběhnout dvakrát druhé místo, čímž si vysloužil dokonce zmínku v knize Kiliana Jorneta Run or Die.
V nadsázce lze ovšem konstatovat, že když se Robert Krupička objeví v trailovém či vrchařském závodě na domácí půdě, většinou nemá konkurenci. Například v rámci Salomon Trail Running Cupu na Kralickém Sněžníku uběhl zbytku startovního pole opravdu o parník. Škoda, že ho letos nejspíš opět neuvidíme na českém MČR Perun Skymarathonu. Není pochyb o tom, že by tam Krupička dokázal zaběhnout zajímavý čas a nasadit laťku zase o něco výše.
Kromě vrchů a trailů je Krupička závodník schopný zaběhnout kvalitně i na silnici. To dokazuje čas z jeho vůbec prvního maratonského startu v životě. Bylo to v roce 2005 ve Wroclavi a Robert tehdy dosáhl času 2:17:47. V posledních letech na sebe mimo jiné upozornil také kvalitními časy na silničních maratonech, kde dokáže stlačit čas pod 2 hodiny 20 minut, což je na aktuální české poměry špičkový výkon. V maratonu se dokonce pokoušel kvalifikovat na OH do Londýna, ovšem tehdejší tvrdý kvalifikační limit 2:16:30 nepokořil.
Plány a úspěchy
Nedávno Robert rozjel také svůj projekt v podobě RunSport Teamu, kde registrovaným členům nabízí osobní konzultace a rady. Kromě toho má Robert i na nadcházející běžeckou sezónu ambiciózní cíle. Na MS a ME v běhu do vrchu by se chtěl vejít do TOP 10. Kromě mistrovských závodů ho letos můžete potkat například na Dolomitenmanovi či Jungfraumaratonu.