Reportáž: Ultra Tour Monte Rosa. Jak jsem utrpěl vítězství

Reportáž: Ultra Tour Monte Rosa. Jak jsem utrpěl vítězství

Jedna zkratka je pro každého ultramaratonce symbolem nejslavnějšího závodu na evropském kontinentu – UTMB. Pak je tu ještě druhá, mnohem mladší, u které budete možná přemýšlet, co tak asi znamená – UTMR?! Přitom jde o akci, která se koná v podobně impozantní části Alp, jako je ta v okolí Mont Blanc, jen o sto padesát kilometrů dál směrem na východ. Ultra Tour Monte Rosa!

Možná by se podle zkratky mohlo zdát, ale věřte, že se toto malé běžecké setkání v blízkosti švýcarského pohoří Monte Rosa nesnaží konkurovat francouzskému ultra festivalu. Má však několik podstatných zvláštností, které z něj dělají výjimečnou událost. Přiznám se, že jsem při registraci o některých z nich neměl tušení. Když mě v euforii z absolvování letošního Lavaredo Ultra Dolomites popadla touha proběhnout si v létě ještě aspoň jednu trasu v pořádných horách, vzpomněl jsem si na Martina Bláhu. Zakladatel klubu Prominentních vrcholů Lužických hor vloni referoval o své účasti na Ultra Tour Monte Rosa s neskrývaným nadšením. Když jsem mu koncem června napsal pár dotazů, dostal jsem mimo jiné jedno jasné doporučení. Když už člověk jede přes tisíc kilometrů, nemá cenu tam jet kvůli 60 kilometrové verzi tratě. To je jasné! Ta delší, stokilometrová, je už sice pořádná výzva, ale rozhodně jsou největším zážitkem 4 etapy o celkové délce 171 km a převýšením bezmála 12 tisíc metrů. Dal jsem na Martinovu radu.

Tréninkem na UTMB vznikl závod

Druhá, neméně důležitá skutečnost, která přispívá k výjimečnosti UTMR je „duchovní matka“ akce. Nápad a osmým rokem také hlavní podíl na organizaci nese na svých bedrech Lizzy Hawker. Nenápadná, skromná Angličanka, která má za sebou velké množství úžasných běžeckých výkonů včetně pěti vítězství na UTMB. Právě na tenhle závod trénovala okolo Monte Rosy a vy se s ní tady v podstatě každý den můžete potkat.

Striktní kontrola vybavení

Pro start letošního etapového závodu Lizzy vybrala poslední srpnový den a jako základnu tradičně švýcarský Grächen. Naše skupinka ze severních Čech sem dorazila už den předem, aby si odbyla všechny formality, lehce se aklimatizovala a ubytovala se. Přiznám se, že i přes až skoro rodinné přijetí od organizátorů, jsem nezažil takhle striktní kontrolu povinného vybavení. Anglický dobrovolník Chris chtěl vidět odpovídající výbavu ležet na každém, k tomu účelu vytištěném papíru na podlaze a donutil mě vrátit se do auta i pro dvě sušenky s minimální energetickou hodnotou 400 kalorií. Bylo to až úsměvné, ale zároveň to jasně ukazovalo, že Lizzy se svými dobrovolníky nechce podcenit absolutně nic!

Čtyři dny běhání od půl sedmé

Ve středu ráno bylo pod startovní bránou v centru Grächenu zřejmé, že ne všichni věděli, co je čeká a jak bude jejich tělo i mysl zvládat čtyři dny po sobě vybíhat v půl sedmé do hor, zdolat 38 a více kilometrů s pozitivním převýšením okolo 2 800 metrů a se stoupáními, za která by se nemuseli stydět ani pořadatelé skyrace závodů. Jenže už první kilometry nám nabízely odpovědi na podobné otázky. I když se středečním ránem valily mraky, úvodní etapa byla absolutně epická! Nabídla vše od single trailů jako v Českém ráji přes jizerskohorské stoupáky a seběhy až po alpské stezky po úbočích hor s výhledy na ledovce Weisshornu a před cílem i vrcholek Matterhornu. Tomu ještě dodávaly magickou atmosféru občasné záblesky slunce, které si proráželo cestu skrz husté mraky. Jedním z vrcholů dne pak byla mlha, pomalu se plazící údolím, které běžci překonávali přes druhý nejdelší zavěšený most světa – Charles Kuonen Hängebrücke.

Poničené značení

Jediným slabším okamžikem etapy a nakonec i celého závodu bylo 10 kilometrů před cílem poničené značení. Nějaký vtipálek přemístil všudypřítomné vlaječky na jedné z křižovatek a nechal čelní skupinku zaběhnout si až několik kilometrů navíc. I ve Švýcarsku je něco takového možné. Taky jsem se nechal zmást, ale díky GPS trackeru to pořadatelé brzy zaregistrovali a během pár minut mě kontaktovali. Cíl v Zermattu nás přivítal už zalitý sluncem. Nějakou chvíli jsem se vzpamatovával ze zážitků prvního dne. Všechno dál bylo zorganizované na jedničku. Ubytování kousek od místa dalšího startu, snídaně mezi etapami, která byla vždy připravená už od čtyř hodin ráno, nebo přeprava vaší tašky s logem UTMR do další cílové lokality. Pak už jste se mohli zbytek odpoledne soustředit na fakt, že druhý den vystoupá trasa z Zermattu na třinácti kilometrech o 1 700 metrů výše.

Doprovázející Matterhorn

Přes poslední zmíněný fakt jsem ráno vyběhl bez respektu a už podruhé klusal na špici s usměvavým Argentincem Gabrielem. Trochu jsem cítil, že jsou nohy po prvním dni ztuhlejší, a když jsem začal propadat nejen pořadím, ale i depresi, tak se ukázal dobrý průvodce. Nabrali jsme takovou výšku, že mraky zůstaly pod námi v údolí a majestátný Matterhorn nás v ranním světle doprovázel až skoro na vrcholek Theodul Pass ve 3 316 metrech nad mořem. Bylo to opět odzbrojující. Navíc umocněné okamžikem, kdy jsme na hranici ledovce nasadili povinné nesmeky a do sedla šlapali po sněhu. Další, neskutečný den končil seběhem do cíle v italském Gressoney-La Trinité.

Začínám být pod tlakem

Třetí ráno všichni tušili, že se bude lámat chleba. Čekala nás nejdelší, 47 km dlouhá etapa s pozitivním převýšením přes tři tisíce metrů. Ani pro mě den nezačal pocitově nejlépe. Únava byla už citelná, snídaně nebyla podle mých představ a úvodní stoupání ve vedoucí skupince bylo na můj vkus až zbytečně svižné. Jeho horní polovina na Passo Salati (2 936 m n. m.) pak vedla často po kamenitých sjezdovkách, což se místy pěkně zajídalo. Nebyl jsem ale sám, kdo trpěl. Argentinský kamarád Gabriel začal brzy i navenek vypadat zničeně a v polovině kopce zůstal daleko za námi. Dlouho jsem nezažil takovou úlevu, jako když jsme konečně dorazili na první vrchol dne. Dokonce jsem si i přes už značně opotřebované svaly nejen na nohou užíval krásné středověké osady kolonie Walserů při seběhu do vesničky Alagna. Tam se rozhodně vyplatilo doplnit energii na občerstvovačce. Čekal nás docela brutální výlet do antické historie severní Itálie. K cíli jsme se museli vyškrábat po ručně vyskládané starořímské silnici, kterou tehdejší „silničáři“ táhli přes Passo del Turlo v nadmořské výšce 2 738 metrů! Pizza na náměstí malého městečka Macugnaga byla slanou sladkou odměnou. Ale na mě zároveň padla lehká deprese. Objevil jsem se na prvním místě průběžného pořadí a začal cítit tlak.

Sobota 3. září. Poslední start, poslední cíl. Od rána jsem se snažil jenom být v pohodě. Říkal jsem si, že jakékoliv umístění mezi prvními pěti pro mě bude obrovský úspěch. Ale když už investujete energii několik dní po sobě, je čím dál důležitější, aby to nebylo zbytečné. Musíte hlavně dorazit pod cílovou bránu! Tak jsem se rozhodl jít od startu svoje tempo. Maximální, ale svoje. Skupinka čítající dva Francouze, Angličana a veterána z Německa mi šla v patách. Uvědomil jsem si, jak je to důležité. Nebylo třeba nikoho dotahovat, stačilo se jen soustředit na to, že nás stoupání do prvního sedla mělo vynést o více jak 1 500 metrů výš na pouhých sedmi kilometrech! Při seběhu z prvního vrcholu pod Monte Moro k modromodré přehradě Mattmark se naše vedoucí skupina trochu roztrhala, ale po jejím břehu běželi všichni na dohled. A všichni taky drželi nečekaně vysoké tempo. Na občerstvovačku v Saas Fe trať mírně stoupala a ostatní se mi překvapivě začali ztrácet za zády. Nebylo mi moc jasné proč, tak jsem jen automaticky běžel dál. A běžel jsem takhle dalších šestnáct kilometrů po úbočích pod Bider- a Balfringletscher. Když se přede mnou otevřela louka na Hannigalp, věděl jsem, že je hotovo. Do cíle v Grächenu to bylo už téměř jen z kopce. Poslední ze sto sedmdesáti jedna kilometrů jsem dokončil po 26 hodinách a 55 minutách. Kromě trofeje za umístění na nejvyšším stupínku, bolavých nohou a vlastně celého těla jsem si však odnesl hlavně asi milion obrazů vrytých do paměti a řadu nových, zvláštně blízkých přátelství s lidmi, se kterými jsem strávil několik výjimečně náročných dní v jednom z nejhezčích pohoří Evropy!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: