RECENZE: Víceúčelová nabíjecí čelovka Fenix HM51R Ruby

RECENZE: Víceúčelová nabíjecí čelovka Fenix HM51R Ruby

Parametry

Značka Fenix
Celé jméno recenzovaného výrobku Fenix HM51R RubyFenix HM51R Ruby
Typ Čelovky
Materiál 1 letecká slitina hliníku
Materiál 2 guma
Materiál 3 silikon
Materiál 4 pryž
Materiál 5 plast
Hmotnost 77 g
Údaje výrobce 1 Doba svícení: 1,3/2,8/13,3/110
Údaje výrobce 2 Mody svícení: 7
Údaje výrobce 3 Světelný tok: 500/150/30/3
Výbava 1 Dosvit: 85/46/23/6
Výbava 2 Napájení: baterie, akumulátor (dobíjecí)
Výbava 3 Druh napájení: CR, vlastní akumulátor
Výbava 4 Rozměry: 28 × 33 × 70 mm
Výbava 5 Voděodolnost: IPX-8
Infocena 1699 Kč
Dodává Ariga s.r.o.
Více info na www.kronium.cz/

Zaujalo mě

  • konstantní regulace výkonu
  • doplňkové červené světlo
  • magnetická koncovka svítilny
  • perforovaný moderní popruh
  • výborný světelný tok

Shrnutí recenze

Kompaktní svítilna Fenix HM51R Ruby je limitovaná edice, vycházející z produktové řady Fenix HM50R. Je vylepšena a doplněna několika inovativními prvky, které vytvářejí unikátní formu svícení. Jedná se především o elektronicky řízenou regulaci výkonu či individuální volbu velmi vysokého výkonu nebo výrazně prodlouženou dobu výdrže baterie. V mých očích je number one pro veškeré běžecké či outdoorové aktivity. Pojďme se podívat, jak obstála v našem testu.

Hlavní část recenze

Hlavní rozdíly mezi HM51R Ruby a HM50R

Před časem jsem měl možnost testovat svítilnu Fenix HM50R, která byla naprosto skvělá, bez žádných negativních poznatků. Když jsem dostal možnost otestovat upgrade, který přímo vychází ze stejné produktové řady, tak jsem neváhal ani chvíli. Chtěl jsem vědět, kam se výrobci posunuli, co změnili a hlavně co ještě dokázali zlepšit. Tudíž se nejprve budu věnovat srovnání odlišností pro mě nejdůležitějších inovativních prvků a dále specifikacím a doplňkovým informacím.

Přečtěte si také: recenze modelu Fenix HM50R 

Regulace výkonu

Nová padesát jednička je specifická v elektronickém řízení regulace výkonu. Technicky vyspělá elektronika se tak stará o konstantní regulaci výkonu a zajištění stálého světelného toku. Je to v podstatě velmi jednoduchá věc. Dokud je akumulátor schopen dodat potřebný proud, čelovka běží v daném režimu, když už akumulátor není schopen potřebný proud dodat, sníží se režim – tzv. constant current (konstantní proud). HM50R oproti tomu disponuje funkci, která se stará o maximální prodloužení doby svícení. Elektronika zde automaticky upravuje výkon, respektive dochází k postupnému a pozvolnému snižování výkonu s cílem maximální výdrže baterie. Nastává otázka, co je lepší? V některých případech je prostě lepší, aby čelovka udržela nejvyšší možný výkon, co nejdéle, bez pozvolného snižování výkonu. V některých je zase záhodno, aby se výkon s snižoval pomalu, po malých nepatrných krůčcích. Já jsem pro variantu všechno nebo nic. Tedy co největší světelný tok po co nejdelší možnou dobu.

Popruh

Není-li kvalitní popruh, tak i z sebelepší čelovky se stává bezcenná a nefunkční přítěž. U nového typu čelovky HM51R můžeme sledovat nejenom výrazný barevný rozdíl, ale i nově použité moderní a velmi kvalitní materiály. Pro HM50R je typická modro-oranžová kombinace, pro HM51R došlo k výrazné barevné obměně. Popruh čelovky je šedě-oranžový. Pro mě velmi moderní a přitažlivá barevná kombinace. Co je ale zásadní, je struktura samotného popruhu. Je perforovaný po celé své délce. Tím je čelovka mnohem prodyšnějšípružnější ve všech směrech a také lehčí oproti monolitickému popruhu u čelovky HM50R. Díky použité struktuře zároveň odpadá problém s posunování či klouzáním čelovky. Není zde tedy, jako u HM50R, zapotřebí silikonového proužku, který zabraňoval v posunech.

Světelný zdroj a optika

I když se to na první pohled nemusí zdát, tyto dvě čelovky se liší v mnoha aspektech. Jedním z nich, a to doslova viditelným, je rozdílný odstín světelného kuželu. Každá má odlišnou bílou světelnou diodu. Starší typ čelovky HM50R je vybaven diodou LED Cree XM-L2, usazenou v hladkém hliníkovém reflektoru a s denní bílým světelným odstínem (5500-6000 K). Tento odstín na mě působí dost uměle, trochu jako klasické staré hučící zářivky. Zato HM51R používá jako světelný zdroj LED Cree XP-G3. Pro usměrnění světla je použita akrylátová TIR optika s vysokou propustností světla. Tato optika vytváří plynulejší světelný kužel s větší koncentrací světla na okrajové zóny, které postupně přecházejí do ztracena. Světelný odstín je neutrální bílá (4000-5000K), poskytující teplejší odstín bílého světla. Tento odstín mi připadá přirozenější a odráží reálnou podobou skutečných barev.

 

Dosvit a režimy svícení

Dosvit je u obou modelů velice podobný. HM50R má největší dosvit 80 metrů, padesát jednička pak 85 metrů. Jelikož maximální výkon světelného toku je 500 lumenů, u obou čelovek totožný, rozdíl pěti metrů je tak přisuzován světelnému zdroji a vhodně použité optice či reflektoru. Obě čelovky disponují čtyřmi režimy výkonu, které se nepatrně odlišují.

– HM50R: 500/130/30/4 lumeny, doba svícení: 2,5/10/24/90 hodin

– HM51R: 500/150/30/3 lumeny, doba svícení: 1,3/2,8/13,3/110 hodin

Navíc HM51R je vybavena červeným světlem, respektive dvěmi červenými LED diodami Everlight. Červené světlo je trochu šetrnější než to bílé – nepřitahuje tolik pozornost (když si chcete například večer ve stanu číst a nerušit ostatní). Navíc oči se po jeho zhasnutí nemusí adaptovat na tmu. V módu červeného světla lze využít tři světelné režimy. Jedná se o červené světlo, blikání a nouzové SOS. Poskytuje světelný tok 4 lumeny, dosvit 5 metrů a výdrž baterie 30/60/60 hodin dle použitého režimu.

Konstrukce a stavba

Hlavním inovativním prvkem nové padesát jedničky je magnetická koncovka, kterou lze přichytit k jakémukoliv železnému podkladu. Tato vychytávka je velice praktická a najde uplatnění v mnoha situacích. Na první pohled vypadají konstrukčně stejně, ale pár drobných nuancí zde skutečně je. V prvé řadě je HM51R o 3 mm delší, ale celkově včetně popruhu o 3 gramy lehčí, tedy pouhých 77 gramů. Další z výrazných rozdílu je tvar šroubovací, respektive magnetické koncovky, který je nyní plně kulatý bez žádného výrazného tvarovaní, jako je to u HM50R. Konstrukčně se také odlišuje místo uložení reflektoru. HM50R má striktně hranatý-čtvercový tvar, u nového modelu jsou hrany zaoblené, bez žádné ostré linie. Tvarově je odlišná i luneta reflektoru a samozřejmě i reflektor jako takový.

Jedinou věcí, která mi designově nesedí je silikonová krytka pro vstup micro USB konektoru. Kroužek od krytky nabíjení u HM51R lehce přesahuje tvar čelovky, kdežto u starší HM50R byl kroužek lépe zapuštěný do těla a hladce navazoval na zmiňovaný konektorový vstup. Nicméně konektor by měl být krytkou chráněn vždy.

Další specifikace a doplňkové informace

Konstrukční parametry

Skelet čelovky je vyroben ze slitiny hliníku, který se používá v letecké výrobě, to naznačuje prvotřídní kvalitu. Konstrukce je velmi odolná, pevná a zkrátka snese nešetrné a tvrdé zacházení. Proto také výrobce garantuje nárazuvzdornost z výšky jednoho metru. Navíc povrchová úprava typu III hard anodized zabezpečuje vysokou odolnost vůči poškrábaní. Svítilna je uchycena do silikonového držáku, což umožňuje neomezený rádius sklopení, lze tak libovolně natáčet v rozmezí 360°, tedy neomezeně. Případně je možnost čelovku zcela ze silikonového popruhu vyjmout a použít jako ruční svítilnu.

Ovládání

HM51R ruby má jedno sofistikované kulaté tlačítko, kterým vše ovládáte. Elektronický snímač je umístěn z boku čelovky a je potažen ochranným pryžovým krytem. Má celkem dvě funkce. Tlačítko je optimálně velké s adekvátním odporem. Spínání je pohodné a bezproblémové. Lze přepínat i jedním prstem. Delším podržením (půl vteřiny) snímače čelovku zapneme a vypneme. Jakmile je zapnutá, tak  krátkým zmáčknutím tlačítka přepínáme mezi čtyřmi režimu výkonu. Jelikož čelovka disponuje i červeným světlem je potřeba se do tohoto módu též dostat. Je to jednoduché. Zapne se rychlým dvojitým zmáčknutím spínače. Navíc má chytrou funkci zapamatování si posledního světelného režimu, což platí pro bílé i červené světlo.

Indikace stavu baterie

Další velmi důležitou a šikovnou funkcí je indikace stavu baterie. Informaci získáme krátkým zmáčknutí tlačítka ve vypnutém režimu. LED dioda, která je sofistikovaně skrytá pod pryžovým krytem, na stav baterie upozorňuje barevným světlem. Pokud dioda svítí zeleně baterie je nabitá na více něž na 85%. Zelené blikání znamená 50-85% kapacity. Svítí-li červeně je nabitá na 25-50%. Červené blikání upozorňuje nabití na méně než 25% kapacity akumulátoru. Je to velmi praktické a ihned získáme informaci o aktuálním stavu baterie.

Pasivní bezpečnost

Pružný perforovaný popruh je po celé své délce vybaven bezpečnostními reflexními prvky pro maximální bezpečnost za šera či hluboké tmy. Jedná se o jakýsi systém pasivní ochrany v rozsahu 360°.

Dosvit

Vzdálenost dosvitu je postavena na základě počtu lumenů, použité optice či reflektoru a světelného zdroje. HM51R má dosvit až 85 m při světelném toku 500 lm, 150 lm – 46 m, 30 lm – 23 m a nejmenší dosvit je 6 m při svítivosti 3 lm. Dosvit červeného světla u všech režimů je 5 m. Při použití největšího světelného toku, tedy500 lumenů, vzniká teplo, které by mohlo čelovku poškodit. Díky velmi malým rozměrům nelze tento vysoký výkon trvale uchladit. Proto se čelovka automaticky přepne po pěti minutách souvislého svícení do režimu 200 lm.

Nabíjení

Čelovka se nabíjí pomocí micro USB kabelu. Ten se zasune do integrovaného vstupu na spodní straně. Vstup je opatřen silikonovou krytkou. Lze nabíjet přímo přes počítač nebo přes USB adapter a to přímo z elektrické sítě nebo například z auta. Nabití akumulátoru je velice rychlé, podle výrobce trvá cca 1,5 hodiny. Při nabíjení lze čelovku zapnout jen na hladinu 3 lumenů, což nemusí být při nabíjení z power banky, například při dlouhých trailových závodech, dostačující. Na druhou stranu to lze vyřešit náhradním nabitým akumulátorem nebo jednorázovou lithiovou baterii (CR123A), kterou jednoduše vyměníme za vybitý monočlánek.

Použití a hodnocení

Kompaktní a všestranná čelovka Fenix HM51R ruby je velice povedená a svými technickými parametry a funkcemi zaujme široké spektrum uživatelů. Mohu doporučit především sportovcům, turistům, horolezcům, rybářům či záchranných složkám, případně své uplatnění najde i v domácnosti. V podstatě má to nejlepší co v této kategorii lze očekávat. Oceňuji nízkou hmotnost, odolnost a skvělé světelné vlastnosti. Dále bych chtěl vypíchnout výdrž baterie, magnetickou koncovku a možnost přeměny na ruční svítilnu. Přeci jenom bych měl zmínit i jinou silikonovou krytku nabíjení, což je z mé strany jediná kritika. Celkově hodnotím čelovku nadprůměrně pozitivně. Je to nekompromisně propracovaná kvalitní čelovka za přijatelnou cenu.

Další informace:

režimy výkonu červeného světla: 4/blikání-4/SOS-4 lumeny

nárazuvzdorná a prachuvzdorná

vodotěsná dle standardu IP68 – 2 metry pod vodou

životnost baterie 50 000 hodin

LED svítilny značky Fenix si za své několikaleté působení na světovém trhu vybudovaly obrovský respekt. Jedná o výrobky společnosti FenixLight Limited, jenž se zaměřuje na produkci vysoce kvalitních LED svítilen a čelovek pro domácí, venkovní a profesionální použití.
Výrobky firmy FenixLight se vyznačují velmi pokročilým designem a kvalitním provedením. Srdce každé svítilny tvoří spojení vysoce efektivní digitální elektroniky a špičkové výkonné LED.
Díky široké nabídce modelů se svítilny Fenix uplatňují v profesionální sféře v armádě, policii, vězeňské službě, u záchranných složek, jako svítilny pro dobrodruhy, pro sportovce, turisty, horolezce a i běžné domácí použití.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: