Recenze: Suunto 5 Peak – elegantní sporttester pro všechny sportovce

Recenze: Suunto 5 Peak – elegantní sporttester pro všechny sportovce

Parametry

Značka Suunto
Celé jméno recenzovaného výrobku SUUNTO 5 PEAK
Typ techniky Sporttester
Doba provozu Až 100 hodin se zapnutou GPS v módu Tour
Materiál 1 Pouzdro: plast
Materiál 2 Silikonový řemínek
Hmotnost 39 g
Barevné varianty Black, Ridge Sand, Ochre, Dark Heather, Cave Green, Ridge Sand Multicolor
Údaje výrobce 1 Typ baterie: dobíjející lithium-iontová
Údaje výrobce 2 Typové označení: OW202
Údaje výrobce 3 Vodotěsnost: 30 m
Výbava 1 Senzory: GPS, výškoměr, krokoměr, tepová frekvence
Výbava 2 Konektivita: USB, Bluetooth
Výbava 3 inteligentní úspora energie
Výbava 4 odhad doby regenerace
Infocena 7629 Kč
Dodává AMER SPORTS Czech Republic s.r.o.
Více info na www.suunto.com/

Zaujalo mě

  • rychlé načtení GPS signálu
  • bezproblémové párování s dalšími zařízeními
  • nízká hmotnost
  • velká výdrž baterie

Hlavní část recenze

Firmu Suunto založil ve 30. letech 20. století finský orientační běžec a inženýr Tuomas Vohlonen se svou ženou. Od té doby firma ušla velký kus cesty, vyráběla též navigační přístroje pro vojsko nebo námořnictvo. V poslední době je však známá především multisportovními hodinkami s kvalitní GPS, barometrem nebo kompasem. Novinkou na trhu je sporttester Sunnto 5 Peak, který jsem měl možnost otestovat v náročných podmínkách zimních Jizerských hor při běhání, turistice a běžeckém lyžování při teplotách od -5°C do 5°C.

Na první pohled

Pokud si budete myslet, že hodinky vycházejí z designové řady Suunto 5, budete na omylu. Robustní hodinky s pořádným řemínkem byly nahrazeny velmi elegantním a jednoduchým modelem, kde designeři vycházeli z jiného „peaku“ – loňské novinky Suunto 9 Peak, kde dominovala velmi nízká váha, tenké provedení a prémiové materiály. Obdobně Suunto postupoval i u „nové pětky“. Na mé velké ruce se však hodinky skoro ztrácely. Váha těchto hodinek je pouhých 39 gramů! Neměl jsem je však problém vzít na obchodní jednání a o hodinu později již přenášela data o mém tréninku v lese. Taky nízká váha znamenala, že jsem hodinky skoro necítil. Hodinky si na spaní sundávám, ale při testování Suunto 5 Peak jsem si je několikrát vzal i přes noc, kde příjemně překvapilo, že mě vůbec neomezovali při spánku. To jsem u jiných nezažil. Na druhé straně čas, který hodinky vyhodnotily jako můj spánek, nebyl zcela přesný. Začátek spánku byl v pořádku, ale konec bral v době, až když jsem opustil postel. To v mém případě dělá rozdíl klidně 15 až 20 minut… Na první pohled se mi také líbila možnost vybrání z 6 možných ciferníků – od digitálních hodinek po ručičkové se všemi parametry, které jsou pro můj (sportovní) život důležité, a to včetně času západu slunce.

Šéf volá na záchod

Jen co jsem si spároval mobil s hodinkami (což už je dnes téměř standardní funkce, kterou ale ne všichni uživatelé ocení), mě po chvilce na záchodě začal sporttester vibrovat. Ač jsem měl telefon na zcela opačném konci bytu, spárování telefonu přes Bluetooth bylo nejen velmi rychlé a jednoduché, ale dosah byl také výtečný. Trochu rozrušen, že i na záchodě mě nahání šéf, jsem hovor odmítl. Výrobce uvádí dosah zhruba 3 metry, ale na tomto případu jsem chtěl demonstrovat, že vzdálenost konektivity je zpravidla ještě větší.  Upozornění jsem také dostal v případě, kdy jsem měl na mobilu zapnutý noční režim (notifikace jsou vypnuté).
Další funkci ocení běžci poslouchající hudbu. Pokud máte spárovaný telefon s mobilem či jiným zařízením, můžete pomocí sporttesteru ovládat hlasitost nebo přeskočit neoblíbený song. Optické měření tepové frekvence ze zápěstí je dnes také standardem podobných typů hodinek, stejně tak počítání spálených kalorií nebo počet kroků. Ve spojení s dalšími funkcemi vytváří pestrou paletu nástrojů, které ocení velké procento sportovců různých úrovní.

Vyber si sport, který děláš

Často se stává, že při výběru aktivit v mobilních aplikacích, ale i v některých sporttesterech nemůžeš zvolit tu, kterou opravdu provádíš. Suunto Peak 5 nabízí celou paletu sportů od běhu, plavání nebo in-line bruslením počínaje, tak během na pásu, motosporty, aerobikem, boxem, lezením po skalách nebo orientačním během konče. Dohromady si můžete vybrat více než z 80 různých sportovních módů. Veškerá dokončená aktivita se spáruje s aplikací Suunto, která výborně komunikuje se Stravou, ale i dalšími mobilními aplikacemi (např. Trainingpeaks nebo adidas running). Nicméně pokud zatím nepoužíváte aplikace Suunto, rychle si ji oblíbíte. 3D modely map krásně podtrhnout váš výkon, podobným způsobem si můžete také trasu vytvořit a následně nahrát do sporttesteru. Nebo z velké škály různě vytvořených tras se můžete inspirovat a jednoduše spárujete do hodinek Stejně tak jednoduše nainstalujete „vzduchem“ novou aktualizaci a nemusíte hodinky vůbec připojovat k PC ani k mobilu.
Hodinky veškeré aktivity vyhodnocují a přináší tréninková doporučení pro nadcházející dny. Využít můžete, ale mějte na paměti, že se nejedná o dogma – hodinky nepoznají zranění, únavu nebo stres z práce. Proto raději berte tréninkový program Suunta jen jako inspiraci.

Načtení GPS dřív než zamkneš dveře

Nejdůležitější faktor hodnocení sporttesterů je za mě ten sportovní. Dobré ovládání hodinek za sychravého počasí, načtení GPS signálu a samozřejmě výdrž baterie. Byl jsem překvapen, že hned na prvním výběhu, kdy jsem čekal načtení GPS signálu několik desítek vteřin nebo spíš minut, se vše událo v podstatě okamžitě. Při dalším testování se ukázalo, že je to jedna velká přednost hodinek. Do 10 sekund se signál načetl vždy, pokud jsem nebyl uprostřed sídliště a i zde to netrvalo více než půl minuty. Díky tomu se můžete věnovat ihned své tréninkové jednotce a nemusíte zejména teď v zimě mrznout před domem. Model Suunto Peak 5 umožňuje vyběhnout nebo vyjít ve 3 režimech:

  • První (zelený), kdy hodinky se vybijí zhruba po 20 hodinách sportovních aktivit, je nejpřesnější. Při testování na zhruba kilometrového okruhu v parku, sídlišti a příměstském lesíku ukazovaly naměřeného hodnoty vzdáleností podobných parametrů jako konkurenční modely. Tento režim je ideální pro běhání, jak pro kratší distance, tak i maratony.
  • Druhý režim (žlutý) doporučujeme na turistiku. Polohu na hodinkách načítá zhruba každých 20 – 30 sekund, takže se může stát, že pokud nejdete zcela po linii, ale často měníte směr, nemusí některou vaší polohu zaznamenat. Při běhání mi vzdálenost vyšla zhruba o 20 % kratší než při režimu popisovaném výše. Při rodinném výletu ale vzdálenost byla ve srovnání velmi podobná. Podobných aktivit na jedno nabití můžete provádět až 30 hodin.
  • Poslední režim (červený) je vhodný pro sportovce nebo turisty, kteří zdolávají dlouhý několikadenní trek. Hodinky nemusíte nabíjet i 4 dny a stále je používat zapnuté v tomto režimu.  Aby se šetřila co možná nejvíce baterka, tak se aktuální čas a vzdálenost (případně další nastavené parametry) ukazují pouze po stisknutí libovolného tlačítka, jinak je displej tmavý.

Trochu je však matoucí, že první půl minutu provozování aktivity nepoznáte rozdíl v režimech – na hodinkách se postupně načítají uběhnuté metry a až zhruba po půl minutě se chovají dle výše popsané charakteristiky. Společně s ne úplně intuitivním ovládáním se tak může stát, že zapnete jiný režim při spuštění aktivity, než očekáváte a po nějaké době můžete být nepříjemně překvapeni, že hodinky neukazují zcela přesnou vzdálenost, pokud zrovna využíváte jiný režim na běhání, než výše doporučujeme.

Závěrečný verdikt

Chcete používat hodinky nejen pro sport a máte drobnější ruku? Je rozpětí vašeho sportovního života opravdu široké? Nechcete dávat za sportovní hodinky více než 10 000 Kč? Pokud jste si odpověděli 3x ano, pak je Suunto Peak 5 vaším favoritem při výběru hodinek. Novinka, který finský výrobce právě představil, rozhodně neurazí a najde si řadu svých zákazníků mezi běžci, turisty, outdoorovými nadšenci, ale i příznivci dalších sportů jako je třeba běžecké lyžování nebo aerobik. Hodinky budou k dispozici v prodeji během jara 2022.

 

 

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Júlia

Ahoj Honzo, v zahraničných recenziách na youtube sa recenzenti sťažujú na príliš tmavý displej. Je tomu tak? Mal si s tým problém pri aktivitách prípadne aj pri bežnom používaní? Ďakujem 🙂

Jan Picek
Júlia:

Ahoj,
nemyslím si, že to nějak vybočuje oproti ostatním. Pokud jsem potřeboval si posvítit, zapnul jsem si osvětlení.

Marek

Ahoj Honzo,

mám dotaz ohledně ovládání jasu displaye.Tuto funkci jsem nenašel (chyba bude mezi monitorem a židlí)Jsem začátečník se Suunto.

Díky Marek

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: