Recenze


Běžecká obuv
Recenze: Altra Timp 3 – z neohrabaného tlouštíka se klube perfektní trailovka

Recenze: Altra Timp 3 – z neohrabaného tlouštíka se klube perfektní trailovka

Americká značka Altra jde trochu proti proudu dnešním trendům karbonových plátů, a high tech technologií. A stále si zachovávají svůj rukopis. Rozhodně nechci tvrdit, že tato značka stagnuje, právě naopak. Altra detail po detailu a krůček po krůčku inovuje své modely, přičemž si stále zachovává přirozený pocit z běhu. Rozhodně ale nejde o minimalistické boty, obzvlášť u modelu Timp. Ten je určen na spíše delší vzdálenosti a náročný terén. Za mě si může rozumět téměř s každým, kdo má rád přírodu. Na co jsme byli zvyklí, to zůstává, široké kopyto, kopírující tvar chodidla, nulový drop a poddajná konstrukce pro dobrý cit a přirozený běžecký krok.

Běžecká obuv
Recenze: Tecnica Origin LT MS – trailovka vypečená na míru

Recenze: Tecnica Origin LT MS – trailovka vypečená na míru

Tradiční Italská značka Tecnica po desetiletích ukončila své výhradní zaměření na lyžařskou obuv. S mnohaletým vývojem a obrovskými zkušenostmi v zádech se rozhodla prorazit i do světa trialového běhání. Jedním z výsledků je model Tecnica Origin LT MS. A rozhodně se nejedná o žádnou „neodladěnou prvotinu“. Naopak je naladěná na nohu každému běžci – a to doslova. Svršek boty i vložku lze totiž vypéct na míru podle tvaru nohy. Zaměřením je to plnohodnotná terénní univerzálka, která nezklamala na zbytcích sněhu, podmáčených jarních trailech ani tvrdých šotolinových cestách. Pohodlná na dvouhodinový výběh, zároveň dostatečně svižná pro kratší tempový běh. Verze LT je pro běžce do 75 kg, sportovcům s těžšími kostmi je určen model XT.

Běžecká obuv
Recenze: Altra Lone Peak 5 – univerzálka do rychlosti aj  na ultra

Recenze: Altra Lone Peak 5 – univerzálka do rychlosti aj na ultra

Altra Lone Peak 5 je najnovšia verzia obľúbeného radu Lone Peak. Univerzálna trailová topánka si okrem bežcov získava čoraz viac pozornosti aj u turistov. A to najmä vďaka pohodlnému zvršku, strednej miere tlmenia, kvalitnej podrážke a zároveň pre Altru typická široká špička. Samozrejmosťou je aj takzvaný nulový drop – výška tlmenia pod pätou je rovnaká ako pod špičkou.

Běžecká obuv
Recenze: Asics Trabuco Max – téměř dokonalá objemovka

Recenze: Asics Trabuco Max – téměř dokonalá objemovka

Běžecká obuv
Recenze: Mizuno Wave Shadow 4 – pohodlná a přesto svižná tempovka

Recenze: Mizuno Wave Shadow 4 – pohodlná a přesto svižná tempovka

Běžecká obuv
Recenze: Altra Superior 4.5 – lehká krosovka s nulovým dropem

Recenze: Altra Superior 4.5 – lehká krosovka s nulovým dropem

Altra je i v našich luzích, hájích a hlavně trailech známá tím, že jejich boty mají širokou přední část, nulový drop a často i minimalistický přístup ke konstrukci boty. Altra Superior 4.5 je z celé trailové řady Altra nejméně tlumený model určený na kratší běhy v terénu. Výška tlumící vrstvy je relativně nízkých 21mm což je velmi podobné závodnímu silničnímu modelu Altra Escalante Racer. Takže Superior 4.5 je vlastně taková závodní raketa do terénu. A přesně z toho vycházejí její vlastnosti. Je lehká, dobře čte terén, bezpečně drží chodidlo a na většině druhů povrchu nabídne dobrou přilnavost a jistý odraz. Trochu překvapivě nabízí Superior 4.5 i relativně pohodlné tlumení, takže se nemusíte bát vzít tuhle botu ani na poněkud delší trasy.

Batohy, ledvinky, láhve
Recenze: SALOMON SENSE PRO 10 W – vesta specificky pro ženské křivky

Recenze: SALOMON SENSE PRO 10 W – vesta specificky pro ženské křivky

Salomon se netají tím, že spolupracuje jak se sportovcema tak se sportovkyněmi. Na množství specificky ženských produktů se podílí například Emelie Forsberg, Lucy Bartholomew nebo Courtney Dauwalter. Všechny tři běžkyně mají společnou lásku pro dlouhé běhy a díky jejich spolupráci s běžeckou značkou mohou vznikat kvalitní a vyladěné produkty, které zabezpečí komfort i na pořádném výletě. V posledním roce se situace kolem běhání a trajdání v přírodě změnila a zamířilo tam i množství běžců a běžkyň, které hledají klid a svobodu na úzkých chodníčcích v lese. Obě tyhle vlastnosti, svobodu a klid, poskytne i běžecká vesta SENSE PRO 10, navržená tak, aby zajistila dostatek úložního prostoru ale i komfort na dlouhých potulkách krajinou.

Běžecká trika, bundy, mikiny
Recenze: Bunda Kilpi Hurricane – škoda, že se nepromokavá bunda nedá testovat na sluníčku

Recenze: Bunda Kilpi Hurricane – škoda, že se nepromokavá bunda nedá testovat na sluníčku

První záchvěv dobré nálady vyčaruje barva. Za nepromokavost bundy je odpovědná membrána Siberium, která slibuje voděodolnost 20 000mm a prodyšnost 30 000g/m2 /24hod. K tomu ještě voděodolné zipy a podlepené švy. Což jsou hodnoty, které velkoryse stačí na všech závodech jako povinná výbava, a za které by se nemusela stydět ani pořádná outdoorová bunda. Radostně jsem pozorovala kapky vody, které se spořádaně tvořily na povrchu bundy, stékaly dolů a okamžitě se vsakovaly do kalhot. Hurricane ale při těchto hodnotách váží pouze 220 g. Otázka je, jak dlouho vydrží materiál odolávat například tření běžecké vesty.

Běžecké shortky, kalhoty, ponožky
Recenze: šortky COMPRESSPORT Trail Under Control

Recenze: šortky COMPRESSPORT Trail Under Control

Komprese. Velké téma posledních let. A pokud je komprese použita na správných místech, můžou být kompresní doplňky velký pomocník. Těmi správnými místy myslím – už jste někdy uvažovali o kompresní čepici? Nebo nákrčníku? Tohle ta správná místa nebudou. Oproti krku nebo hlavě jsou stehenní svaly (známy taky pod pojmem kvadráky) jedním z míst, kde komprese význam má. A to hned z několika důvodů. Ok, ze dvou důvodů. Jednak kompresní doplňky pomáhají prokrvovat danou oblast (kompresní podkolenky zlepšují prokrvení lýtek, návleky na ruce zase paží atd.). Druhý důvod je stabilizace svalů. Kompresky totiž také zmírňují otřesy svalů a tím redukují mikrotrhlinky, které při běhu a jiných sportech vznikají. A tímto se dostáváme k bližšímu spojení s kompresními kraťasemi COMPRESSPORT Trail Under Control. Stehenní svaly jsou totiž poměrně velká svalová partie a tím pádem u ní dochází k výrazně větším otřesům (hlavně v seběhu) než třeba u bicepsů. Obzvlášť u lidí jako jsem já. Nemám bicepsy – nedochází k otřesům. A stabilizace stehen je tedy na místě. Kompresní kalhoty navíc oproti kompresním návlekům nemají nežádoucí lem, který může v oblasti třísel dřít, proto je to za mě efektivnější volba.