RECENZE: Běžecké hodinky GARMIN FORERUNNER 30 violet optic

RECENZE: Běžecké hodinky GARMIN FORERUNNER 30 violet optic

Parametry

Značka Garmin
Celé jméno recenzovaného výrobku GARMIN FORERUNNER 30 violet optic
Typ techniky Sporttester
Doba provozu až 8 hodin s GPS
Materiál 1 sklíčko
Materiál 2 tělo: tvrzený odolný plast
Materiál 3 řemínek: silikon (polyuretan)
Materiál 4 přezka: ocel
Hmotnost 37 g
Barevné varianty řemínek: modrý, fialový, šedý
Údaje výrobce 1 Typ displeje: černo-bílý LCD
Údaje výrobce 2 Velikost displeje: 23×23 mm
Údaje výrobce 3 Rozlišení displeje: 128×128 pix
Výbava 1 optické čidlo
Výbava 2 USB kabel
Výbava 3 Senzory: GPS, krokoměr, optické čidlo, akcelerometr
Výbava 4 Druh baterie: vlastní akumulátor
Infocena 3990 Kč Kč Kč
Dodává Garmin Czech, s.r.o.
Více info na www.garmin.cz/

Zaujalo mě

  • Přesnost optického čidla
  • Kvalitní GPS signál
  • Skvělé držení a stabilita na ruce
  • Čitelnost displeje
  • Jednoduché ovládání

Shrnutí recenze

Společnost Garmin nezapomíná na základní běžecké hodinky s přívětivou cenovou dostupností. Garmin Forerunner 30 je jeden z nejjednodušších běžeckých sporttestrů, ale na druhou stranu nabízí nejdůležitější funkce, které začínající či rekreační běžec potřebuje. Je vybaven optickým snímačem tepu, GPS signálem a podporuje notifikace z mobilního telefonu.

Hlavní část recenze

Decentní vzhled

Forerunner 30 jsou velmi malé sportovní hodinky, decentních rozměrů, které na první pohled působí jednoduchým a přehledným dojmem. Malé rozměry umocňují vkusný vzhled a zvolíme-li konzervativní barvu řemínku, nemusíme se bát, vzít je i na společenské akce či pracovní schůzky. Díky celodennímu snímaní srdečního tepu můžete tak hodinky bez obav používat neomezeně 24/7. Tvarově jsou shodné s dražší, ale vyšší řadou FR 35, tzn. obdélníkového tvaru se zaoblenými rohy o rozměrech 35,5×40,7 mm. Výborně tak budou sedět na ruce sportovcům s menším rozměrem zápěstí, zejména pak ženám či sportujícím dětem. Precizně zabudované optické čidlo je více vystouplé než u Fénix 5, i přes tento fakt je hloubka hodinek pouhých 13,3 mm. Hodinky jsou jednak tenké, malé ale i lehké s hmotností 37,3 g. Podle mého názoru jsou to jedny z nejlehčích sportovních hodinek vztažené ke kvalitě výrobku. Na ruce je tedy vůbec necítíte až do té doby než vás vibrace upozorní na některou notifikaci z chytrého telefonu.

Displej

Běžecké hodinky jsou výhradně určené pro začínající a rekreační běžce či vyznavače zdravého životného stylu, což se odrazilo i do kvality displeje a celkového zpracovaní grafiky. FR 30 mají čtvercový černo-bílý LCD displej s rozlišením 128×128 pix o velikosti 23×23 mm.

Bereme-li v potaz, že se jedná o základní model, tak bych grafickou stránku považoval za uspokojivou. Na druhou stranu texty a fonty již tak kvalitní nejsou. Na můj vkus chybí dotažení a vyhlazení. Navíc zobrazení maximálně ve čtyřech řádcích či notifikace z mobilního telefonu jen ve třech řádcích je málo. Popravdě se toho moc na displej nevejde, jen hrubý základ. Abych nebyl jen negativní, tak displej je dobře čitelný téměř za každého počasí, nejspíš díky kontrastu a monochromatickému provedení.

Zobrazení

Jak jsem psal již výše, v základním režimu hodinek jsou data zobrazována maximálně ve čtyřřádkovém režimu, více řádků do hodinek nedostanete. Při procházení jednotlivých záznamů činností je vždy alespoň jedna hodnota dominantně graficky zvětšená a navíc oproti vyšším modelům jako FR 35 je inovativně doplněno zvýraznění vybrané položky na displeji. Na úvodní obrazovce se velmi prostě zobrazuje jen čas, den v týdnu a měsíci, stav baterie a připojení k mobilnímu telefonu či nikoli. Nic víc. Na displeji v režimu aktivity lze zobrazit celkem 3 datové obrazovky a v každé obrazovce 3 datová pole. Vždy prostřední údaj je největší. Při zapnutí aktivity lze pouze zvolit zapnutí či vypnutí GPS signálu, žádné jiné nastavení datových polí nelze provádět. Nicméně při překliknutí datové obrazovky se na krátkou chvíli zobrazí text s popisem parametru, který se bude ukazovat v rámci daného datového pole. Jakmile prohlédnu všechny 3 datové obrazovky, tak na podruhé se už text nezobrazuje a musím si pamatovat, co mi to vlastně hodinky ukazují. Pro zkušené běžce žádný problém, ale pro začátečníky to bude tvrdý oříšek. V základu hodinky ukazují tyto parametry:

  • vzdálenost
  • čas aktivity
  • tempo
  • tepovou frekvenci
  • kalorie
  • průměrnou tepovou frekvenci
  • kadenci

Základní tovární nastavení lze uživatelsky změnit v mobilní aplikaci Garmin Connect Mobile případně Garmin Connect, můžete tak přidat několik základních ukazatelů, které chcete při tréninku sledovat. FR 30 mají paměť na posledních 7 záznamů. Pro někoho málo, pro někoho moc. Mně osobně by to stačilo maximálně na 3 dny tréninku. Co kvituji je zobrazení rekordů ať už nejrychlejší 1 km nebo například nejdelší vzdálenost. Vždy je motivační překonávat rekordy, ale ještě víc sám sebe.

Běh a jenom běh

FR 30 je základní model běžeckých hodinek, který je určený striktně pouze pro běh. Pro Garmin typický výběr z několika sportů zde zcela chybí. Hodinky tak kromě běhu nemají žádné jiné přednastavené sportovní profily. U vyššího modelu FR 35 si již můžete vybrat z profilu běh, kolo, chůze a kardio. Nicméně je zde funkce Move IQ, která je schopná tyto základní sportovní profily rozeznat a správně zařadit. Případně lze v aplikaci Garmin Connect ručně aktivitu upravit na požadovaný sport.

Jste-li běžec a doplňkově využíváte cyklistické tréninky či regenerační MTB vyjížďky, je vždy nutné v nastavení měnit rychlost za tempo. Z praktického hlediska dosti nepohodlné. Sice je to několik kliknutí, ale i přesto uživatelsky nekomfortní. Co lze aktivně zapínat a vypínat je pouze signál GPS. Při vypnutém signálu je pohyb, respektive tempo vypočítáváno pomocí akcelerometru.

Ovládání

Ovládání je manuální a velmi jednoduché pomocí čtyř tlačítek, které jsou dobře hmatatelná. Tlačítka nejsou nikterak vystouplá, spíše jsou zarovnaná s konstrukcí hodinek, i přesto se mačkají velmi dobře. Ovládání je stejné jako u jiných modelových řad. Navíc na vnějších stranách, při okraji ciferníku jsou zobrazeny piktogramy, které usnadňují manipulaci při ovládání.

Výdrž baterie a GPS

V režimu Smartwatch se zapnutým optickým snímáním baterie vydrží až 5 dní. S plně zapnutým GPS signálem výrobce uvádí cca 8 hodin. Vše se potvrdilo, baterie skutečně touto kapacitou disponuje. Ale upřímně nejsou primárně určeny na delší pohybové aktivity, navíc v chladnějším počasí se akumulátor rychleji vybíjí, tudíž se kapacita snižuje. Celkem mi vadil ukazatel stavu baterie, který je graficky znázorněn čtyřmi malými obdélníky, tzn., že jeden obdélník je 25% kapacity, což je opravdu hodně. Vůbec nemáte přehled kdy další obdélník, respektive další čtvrtina kapacity dojde. Zásadně zde chybí procentuální vyjádření stavu baterie. Naopak GPS signál fungoval bez problémů, což jsem od společnosti Garmin očekával. Jen pro zmínku FR 30 nepodporuje družicový ruský systém GLONASS, na rozdíl od vyšších modelových řad.

Optický snímač tepové frekvence

Již jsem měl možnost vyzkoušet několik sportovních hodinek s integrovaným optickým snímačem tepové frekvence, většina ukazovala abnormálně vysoké hodnoty (Polar M430, Suunto 9 Baro, Fénix 5) oproti HRM pásu. Je to paradox že u základního běžeckého modelu FR 30 optické čidlo ukazovalo nejvíce reálné hodnoty ve srovnání s hrudním pásem. Hodnoty se lišily v jednotkách, ne v desítkách jednotek, jak jsem předpokládal. I když to není ten nejlepší senzor, jako má například Fénix 5, zkrátka měřil lépe. Samozřejmě je zde lehké opožděné zobrazení s časovou prodlevou, oproti hrudnímu pásu, ale kvalita měření je nejlepší, co jsem kdy testoval. Jestli je to nízkou váhou hodinek a zároveň skvělému držení na ruce či něčím jiným? To je otázka.

Řemínek

Silikonový pásek hezky dokresluje tvar hodinek. Precizně a přesně navazuje na tělo hodinek. Řemínek je velmi pevný, ale zároveň pružný, voděodolný a hlavně skvěle drží na ruce. Nikde netlačí a neškrtí. Šířka pásku je 22 mm s jednou řadou dírek pro uchycení ocelové přezky. Nezbytnou součástí je silikonová úchytka, které lze jednotlivě snadno polohovat a zajišťuje tak řemínek na svém místě. Za zmínku stojí povrchová úprava řemínku, která je ze svrchní části opatřena velmi příjemným rýhováním, spodní část je pak hladká. Déle pak řemínek nemá kloubové spoje, tudíž nelze hodinky položit spodní částí (optické čidlo) na rovnou plochu, je nutné je položit na bok.

Další zajímavé funkce

  1. voděodolnost 5 ATM (plavaní na hladině, šnorchlování)
  2. sledování tepové frekvence 24/7
  3. odhad VO2 max
  4. Bluetooth pro připojení k mobilnímu telefonu
  5. krokoměr
  6. live tracking
  7. smart notifikace
  8. spálené kalorie
  9. vibrace
  10. záznam trasy

Celkové shrnutí

Musím se přiznat, že jsem moc od základního běžeckého modelu Forerunner 30 neočekával. Hodinky mohly jen překvapit a to se částečně stalo. Hned z kraje musím zdůraznit, že jsou primárně určené pro začátečníky a rekreační či hobby sportovce. Zkušený běžec by měl raději sáhnout po vyšší modelové řadě, ale pro běžecké novice naprosto ideální. Svým způsobem mají vše, co běžec potřebuje. Mají nejpřesnější optické měření, které jsem kdy testoval. Dále mají kvalitní GPS signál, ale bez podpory systému GLONASS a samozřejmě notifikace z mobilního telefonu, které se ale zobrazují jen ve třech řádcích. Především bych vyzdvihl nízkou hmotnost, skvělé držení na ruce, čitelnost displeje i za zhoršených podmínek a snadné ovládání. Naopak negativně bych hodnotil nekvalitní fonty, nulová možnost nastavit datová pole v hodinkách, historii záznamů jen na 7 dní, špatný ukazatel stavu baterie, nepodporující protokol ANT + a hlavně mají jen jeden sportovní profil a to pouze běh. Sečteno podtrženo. FR 30 jsou dobré běžecké hodinky za rozumnou cenu a v podstatě se všemi funkcemi, co běžec potřebuje k základní analýze a kontrole tréninku.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: