Recenze: Sporttester GPS 900 – stylovka za skvělou cenu

Recenze: Sporttester GPS 900 – stylovka za skvělou cenu

Parametry

Značka Decathlon
Celé jméno recenzovaného výrobku Kiprun Coros 900
Typ techniky Sporttester
Doba provozu 60 dní
Hmotnost 58 g
Údaje výrobce 1 Velikost pouzdra: 46 mm
Údaje výrobce 2 Velikost displeje: 1,2 palců, 240 × 240 (64 barev)
Infocena 5999 Kč
Dodává Decathlon
Více info na www.decathlon.cz

Shrnutí recenze

Mnozí pozorní čtenáři si možná vzpomenou na článek, který jsem psal před rokem a půl pro časopis Svět běhu i stejnojmenný web. Značka Kiprun, která patří pod giganta Decathlon, se rozhodla spojit své síly s americkým Corosem: značkou dobře známou zejména za oceánem, přičemž na trhu jsou teprve pět let. Hodinky GPS 500, které jsem vloni testoval, byly první vlaštovkou tohoto spojení. Letos se na trhu objevily GPS 900 a dosavadní model jasně převálcovaly (funkčností, parametry, designem, ale i hmotností). Navíc výrazně konkuruje i zavedeným značkám vyšší kategorie. Ostatně i Decathlon si na sebe tak trochu ušil bič označením aktuálního modelu. „Decathlon pracuje s třemi rozdílnými řadami, a to s označením 100, 500 a 900 podle úrovně a očekávání zákazníka. Nejvyšší řadu ocení i profesionální sportovci,“ upřesňuje mi Jan Bláha, national sport leader turistických značek Decathlonu, při naší společné březnové návštěvě Mountain Store u střediska Chamonix, kde jsem viděl vývojové centrum produktů.

Hlavní část recenze

Na první pohled

Svěží, moderní, přitom jednoduchý vzhled si na první pohled zamilujete. Oproti GPS 500 je vidět výrazně inovativní designérský počin, současné hodinky si můžete vzít nejen na sport, ale rozhodně i do práce. Zaujal mě také monitor se všemi parametry, které oceníš během celého dne – spálené kalorie, počet kroků (naskakují opravdu v reálném čase), aktuální nadmořská výška nebo srdeční tep. Zprvu jsem nechápavě žasl nad stále zelenějším kroužkem obíhajícím kolem celého monitoru, až postupně jsem dospěl k jasnému stanovisku: jedná se o stav splněné denní aktivity. Což profesionální sportovci neocení, ale hobíci mohou mít o motivaci více. Celé ovládání hodinek je svěřeno do péče dvou tlačítek. Spodní (a téměř nevýrazné) má jedinou funkci: „zpět“. Horní slouží k potvrzení výběru nebo rolování v seznamu. „Často se nám v recenzích objevuje jako negativum obrazovka, která se i při aktivitě sama zamyká, a znesnadňuje pak zastavení probíhající aktivity,“ přiznává Jan Opršál, školitel běžeckého vybavení v Decathlonu. Systém je postaven na hodinách Coros a uživatelé této značky určitě už ví, že toto nastavení lze relativně jednoduše vypnout. „Primárně je to proto, aby se během aktivity, když se vám hodinky dostanou do kontaktu s rukávem, neměnila datová obrazovka nebo nezastavila aktivita,“ upřesňuje Opršál. 

Aplikace Coros nabídne všechny statistiky 

Spárování hodinek přes mobilní telefon probíhá přes aplikaci Coros, která je dostupná pro uživatele Android i iOS. Správný model a sériové číslo hodinek pak načtete pomocí QR kódu, který se vám zobrazí přímo na hodinkách. Při této příležitosti si můžete nastavit notifikace, pokud chcete na svém sporttesteru dostávat oznámení o hovorech nebo zprávách. Synchronizace probíhá v reálném čase a ihned vidíte, kolik jste dneska už spálili kalorií nebo ušli kroků. V přehledné tabulce jsou barevně oddělené aktivity dle sportu, vidíte vzdálenost, rychlost, strávený čas a také datum s lokalitou. Když stisknete příslušnou aktivitu, větší část obrazovky pak pokrývá mapa, kterou lze změnit na 2D nebo 3D model, s vyznačenou trasou a kilometráží. Aplikace Coros toho však umí mnohem více – například si jednotlivá data můžete zaslat na e-mail nebo dostanete pořádnou dávku podpory, pokud si nebudete něčím jistí. Všichni milovníci sociální sítě STRAVA budou potěšení – aplikace umožňuje synchronizaci dat. Stejně tak lze propojit s aplikací Decathlon nebo Apple health. A v neposlední řadě lze sporttester spárovat s hrudním pásem, pokud jej při sportování využíváte.

Výdrž & nabíjení

Výdrž baterie je velké téma řady běžců. A nutno říci, že GPS 900 nijak nezaostává. Díky tomu, že jsem měl na začátku testování zdravotní problémy, prvních 10 dní jsem hodinky používal pouze pasivně. Nutno říci, že se „rychlost vybíjení“ ustálila na 3‑5 % za den, což odpovídá zhruba dobíjení jednou za cca 20‑30 dnů a koreluje to s informací od výrobce. V režimu GPS vydrží hodinky 35 h, v režimu UltraMax dokonce 80 hodin. Výdrž je na podobnou cenu opravdu nadprůměrná. Při samotném nabíjení si je potřeba jen dát pozor. Pokud jsou hodinky zcela vybité (0 % kapacity), je potřeba aktivovat hlavním tlačítkem mód, ve kterém se nabíjí. „Samotného mě to vytrestalo, když jsem si jistou dobu myslel, že hodinky mají vadný kabel,“ připouští Jan Opršál. Osobně se mi moc nelíbí, jakým způsobem se sporttester nabíjí. Hodinky nemohou ležet na stole, protože kabel vychází ze zadní stěny obrazovky. Zde vidím prostor na zlepšení a větší praktičnost. 

Přesnost & kompatibilita 

Přesnost jednotlivých parametrů pro mě bylo velké překvapení. Přesnost GPS už byla velmi dobrá u předchozího modelu GPS500, ale v rámci testování na mých standardních okruzích se dosahovalo lepších hodnot. Překvapil ale zejména barometr, který se rozhodně může rovnat s hodinkami z vyšší cenové kategorie. Problémem se trochu stalo měření tepu ze zápěstí, nicméně jak dodává Opršál, přesné údaje tepové frekvence lze vždy nahradit používáním hrudního pásu. K dispozici jsou 3 režimy pro zajištění optimálního nalezení signálu: GPS+BDS+QZSS/GPS+Glonass+QZSS. Samotné vyhledávání GPS signálu je na hodinkách opravdu rychlé, což člověk ocení hlavně v zimě. GPS 900 jsou kompatibilní s kardio pásem a dalšími senzory Bluetooth Smart. „Zkoušel jsem zatím dva typy hrudních pásů, Garmin a Decathlon pás, a oba se spárovaly rychle a bez větších problémů,“ říká expert Decathlonu.

Analýza výstupních dat

K dispozici jsou všechny standardní funkce potřebné pro tréninky: vzdálenost, rychlost, tempo, tepová frekvence (i ve vodě) nebo kardio zóny. Dostupné jsou také pokročilejší údaje, jako je tempo, délka kroku a měření výkonu. V režimu Trail nebo Turistika můžete sledovat svůj výškový profil, a to kumulativní klesání i stoupání. Pro plavání jsou dostupné parametry jako kardio, průměrné tempo, tempo v jednom kole, vzdálenost, pohyby na délku, pohyby za minutu či SWOLF. Osobně mě nejvíce zaujalo upozornění na blížící se vysoké zatížení během tréninku. 

Kam dál?

I když hodinky GPS se snaží vplout do vod profesionálních běžců, ocení je nejvíce hobíci, kteří několikrát týdně vyráží sportovat. Nemusí jen běhat – sportovních režimů hodinky nabízí přehršel včetně windsurfingu nebo lezení. Určitě je kam směřovat dál: pokud bych mohl něco výrobcům poradit, pak by to byla o trochu lepší uživatelská přívětivost a praktičnost (nabíjení, hledání v nastavení) a postupně třeba i bezdotyková obrazovka, která v dnešní době je sice u modelů vyšších a hlavně dražších značek, přesto ve spojení s korunkou by umožnilo sportovcům rychlejší práci s daty či nastavením.

Další informace

TIP: Přečti si také článek Kiprun a Coros spojily své síly: jak vypadají GPS hodinky pro každého?

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: