Recenze VJ Sport MAXx – jako žádné jiné

Recenze VJ Sport MAXx – jako žádné jiné

Parametry

Značka VJ Sport
Celé jméno recenzovaného výrobku VJ Sport MAXx
Pro jaký povrch je bota vhodná Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Tempový trénink, Závod, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 270 g g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby Ne
Sklon pata - špička 6 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3990 Kč
Dodává H. S. H. Sport
Více info na www.hshsport.cz

Zaujalo mě

  • Vysoká tuhost
  • Vysoká odolnost
  • Perfektní tlumení v kombinaci s nízkou hmotností
  • Vysoká přilnavost podrážky

Shrnutí recenze

Finský VJ Sport si získal srdce mnoha orienťáků. Postupně i překážkářů a jejich hrotovky si mají pevné místo i v zimním běhání. Ale nový model MAXx dává možnost propadnout této unikátní značce i „obyčejným“ trailovým běžcům. Jedná se totiž o univerzální tréninkovou botu, která zvládne obrovské spektrum povrchů a prostředí. Osobně bych je doporučil trochu zkušenějším běžcům, kteří nemají rádi přespříliš měkké tlumení, ale preferují ochranu chodidla a jistotu v technickém terénu. Za pozastavení stojí podešev, kde její cca 4mm vysoké špunty poskytují záběr v tvrdém kamenitém terénu a neskutečnou přilnavost. Tlumení a ochrana chodidla mezi kameny je výborná, nicméně na asfaltu je bota opravdu tvrdší – zde ale bota primárně určena není. Svršek s příměsí kevlaru zajistí, že i po nelítostném zacházení na skalách a v alpské suti drží bez známek párání a vám tak zůstanou všechny nehty na nohách.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Ze všech modelů značky VJ Sport jsem cítil ze strany výrobců důraz na jednu zásadní vlastnost – funkčnost. A „Maxipes“, jak jsem modelu MAXx začal přezdívat, není výjimkou. Tkanina je na jednu stranu velmi prodyšná a hlavně nenasákavá. Na druhou stranu, tím, že je svršek protkán kevlarovými vlákny, se nemusíme se bát, že by ostré klacky nebo třeba suť napravila nezvratné škody. Aspoň během prvních 300 km ne. Více v nich zatím naběháno nemám, ale nevypadají, že by se jim chtělo do běžeckého důchodu. Jasně, boty jsou dobité, podřené a jejich fresh vzhled vzal za své. Pořád se ale ne a ne rozpadnout. Na vnitřní straně klenby si můžeme u Maxipsa všimnou zpevňovacího pásku FitLock, který chodidlo v botě stabilizuje. Osobně se mi tento systém nejvíce osvědčuje na traverzech, kde noha nepřepadává přes mezipodešev. Polstrování jazyku a oblasti kolem kotníku je…řekněme rozumné. Pro mě ideální poměr mezi pohodlím a pevným usazením nohy. Tomu, že je bota určena do náročného a technického terénu nasvědčuje i pevný opatek a poměrně tvrdý okop.

Lepení špičky je navíc zpevněno prošitím
Lepení špičky je navíc zpevněno prošitím

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Mezipodešev bych charakterizoval jednou větou, která ze mě vypadla po prvním výběhu: „Kámo, totálně boží seběhová bota!“ Tlumení je totiž poměrně velké a co je hlavní, je v něm umístěn RockPlate. Že nevíte, co to znamená? Já si to taky musel googlit… Nicméně jde o jakousi výztuhu proti ostrým hranám a v kombinaci s takto specifickým tlumením vám špičaté kameny nebudou projíždět až do kyčle. Ano, ucítíte je, není to ale taková ta výrazná, otupující bolest. Cit je druhým aspektem, u kterého bych se zastavil. Podešev totiž není extrémně vysoká a hlavně je pěna spíš tužšího charakteru. Což vám v kombinaci s perfektně padnoucím svrškem a dropem 6mm dává velkou jistotu. Hlavně teda v seběhu. Své výhody to má i ve výbězích. Člověk se totiž v tlumení boty tak neutápí a neztrácí se v něm tolik energie. No jo, jenomže, kde je zakopaný pes. Perfektní tlumení a perfektní cit přece moc dohromady nejdou. Jde o to, že pohodlná a tlumená tak, abyste v ní vydrželi dlouhou dobu a nemělo to negativní vliv na výkon. Nic navíc. Zkrátka výkonnostní bota pro dlouhé tréninky a ultra. Běžci zvyklí na klasickou papučku budou možná trochu zaskočeni. Stejně tak bych botu nedoporučil jako vyloženě objemovou pro lidi nad cca 85 kg. Ale záleží na zkušenostech a běžecké historii.

Výška tlumení se pohybuje na střední úrovni
Výška tlumení se pohybuje na střední úrovni

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

U finského VJ Sport jsme zvyklí na velmi agresivní grip a v mnohých případech i přídavek v podobě kovových hrotů. V tomto ohledu jdou MAXx trochu jiným směrem. Podvozek je univerzální a špunty jsou zde vysoké cca 4 mm. Hodí se opravdu na většinu povrchů, přes kamenité, lesní traily, šotolinu, horské pěšinky, až po skalnatý terén. Jsou rozmístěny dále od sebe, aby se mezi nimi nezachytávaly kamínky nebo se zde neusazovalo bláto. A právě hluboké bláto nebo sypký sníh je oblast, kde by boty trochu ztráceli oproti speciálkám. Co se týče přilnavosti podešve, dám za ni ruku do ohně. V Maxipsech jsem absolvoval velkou část pobíhání v Dolomitech, kde mě přilnavost podrážky často dělila od značných peripetií. Jsem ale živý a zdravý a tak můžu s čistým svědomím říct, že na boty se dá opravdu spolehnout.

Podešev s univerzálním vzorkem
Podešev s univerzálním vzorkem

Osobní zkušenost

První kontakt s VJ Sport u mě proběhl v podobě hrotových tréninkovek Sarva Xero. A i když jde o typově hodně odlišnou botu, zkrátka cítíte, že na nohách máte VJ. MAXx jsou specifické takovou svou syrovostí. Prostě, jak jsem zmínil výše, maximální funkčnost. Bota si nehraje na to, že vás v nich budou méně bolet svaly a že za vás odběhá spoustu km. Prostě nástroj, na který se můžete stoprocentně spolehnout. Za mě rozhodně jedna z top variant pro ultra. A rozhodně jeden z horkých kandidátů pro blížící se B7.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: